לא רק דנקנר אחראי - גם המנהלים שפעלו מתחתיו

ראוי שהציבור והרשויות יבקשו לבדוק את אחריותם של מנכ"ל ויו"ר סלקום למצבה הירוד. אחריות הבכירים, גם כשהם לא בעלי השליטה, מחייבת בדיקה יסודית

עמי מי טל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמי מי טל

באוקטובר 2005 רכשה קבוצת אי.די.בי של נוחי דנקנר את הבעלות על סלקום מחברת בל סאות' ומשפחת ספרא תמורת 1.34 מיליארד דולר. ניהול סלקום הועבר למנכ"ל עמוס שפירא וליו"ר עמי אראל, שלפני ניהול סלקום נחשבו למנהלים ותיקים בעלי ניסיון פיננסי.

מ–2007 עד 2010 נהפכה סלקום לפרת המזומנים של אי.די.בי, שמימנה באמצעות דיווידנדים חלק משמעותי מפעילות ורווחי הקבוצה. אבחנה כלכלית מובהקת לעוצמת סלקום בקבוצה ניתן לראות בנתון של שיעור ההון מהמאזן - 60% ב-2005 וירידה חדה ל-9% במהלך 2013. במהלך 2006-2012 משכה אי.די.בי מסלקום דיבידנדים מצטברים בהיקף 9.8 מיליארד שקל. הרפורמה של שר התקשורת לשעבר, משה כחלון, ב-2011 הפכה את סלקום לחברה בעייתית הנמצאת בתחרות עזה וללא יכולת להעניק דיבידנדים לקבוצה שנקלעה לקשיים פיננסיים. במהלך כל השנים האלה קיבלו שפירא ואראל שכר מצרפי בהיקף כ-100 מיליון שקל והטבות נוספות.

שפירא חילק בימי שישי חלות לשבת ללקוחות סלקום ואף נתן את מספר הטלפון האישי שלו ללקוחות החברה שרצו להתלונן. שפירא, אשף ביחסי ציבור, הסביר בלהט מדוע סלקום היא חברה חזקה, מיוחדת, נותנת שירות מצוין ואמינה. אראל בלט פחות ביחסי ציבור, אבל כמובן שהעביר כיו"ר את כל סכומי הדיבידנד שדנקנר דרש לפירמידת עסקיו ללא ויכוח. הדירקטוריון בסלקום היה כנראה חותמת גומי.

פרת המזומנים של אי.די.בי חילקה דיבידנדים ולא השכילה לשמור על עוצמה פיננסית וטכנולוגית. יו"ר דירקטוריון כאראל אינו יכול, עפ"י החוק, להימלט מאחריות למתרחש בסלקום.

עמוס שפירא ועמי אראל

אפשר להסתתר מאחורי הגל העכור והצודק שפקד את דנקנר, אבל לא רק הוא אחראי למצב, גם שכיריו ומנהליו הבכירים, בוודאי דמויות כאראל ושפירא, אחראים. סביר להניח שגם אם השניים לא יטענו כיום בדיעבד לחוסר הבנה כלכלית, הם הבינו היטב את שהתרחש בסלקום מההיבט הפיננסי. אם לא הבינו, שניהם בבעיה קשה.

בעלי השליטה החדשים של אי.די.בי, אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה, מקבלים כיום סלקום חלשה שתתקשה להתמודד עם התחרות בענף הסלולר ועלולה להפוך לקבוצה החלשה בשוק התקשורת המקומי.

בעוד סלקום נאבקת במצבה, אראל יפרוש בקרוב ושפירא פרש לעסקים פרטיים ולאקדמיה. ראוי שהציבור והרשויות יבקשו לבדוק את אחריותם של מנכ"ל ויו"ר סלקום למצבה הירוד. אחריות הבכירים, גם כשהם לא בעלי השליטה, מחייבת בדיקה יסודית.

הכותב הוא מרצה לחשבונאות במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש