כך נקדם את הכלכלה הישראלית

בקריירה הקודמת שלי, כמנכ"ל חברות היי־טק, חוויתי ממקור ראשון את האפשרויות האינסופיות הנפתחות כשאנשים מרקעים שונים עובדים יחד ■ תארו לעצמכם מקום עבודה חדש בישראל: גברים ונשים ערביים יושבים עם גברים ונשים יהודים - חילונים, חרדים ודתיים לאומיים - וכולם מתמקדים באותה מטרה: קידום הכלכלה והמדינה שלנו

נפתלי בנט-צרובה
נפתלי בנט
נפתלי בנט-צרובה
נפתלי בנט

כחיילי צה"ל, אחד האימונים הקשים ביותר שעברנו הוא מסע האלונקות. כיום אני נזכר במסעות אלה בעת שהממשלה פועלת כדי להקל על הנטל של ''האלונקה הלאומית'' בחברה הישראלית, שבו פחות ופחות אזרחים נושאים את העומס - שהולך ונהיה כבד יותר.

לגברים חרדים ולנשים ערביות יש שיעורי השתתפות נמוכים מאוד בכוח עבודה, ולמרבה הצער הם נפלו למצב של רווחה ועוני. אצל גברים חרדים הדבר נובע מהסירוב לשרת בצבא, ובמקום זה הם נרשמים ללימודי קודש בישיבות. אצל נשים ערביות הדבר נובע מחוסר החינוך ומהתרבות הדורשת מהן להישאר בבית.

כבר כיום קצת יותר מרבע מתלמידי כיתה א' בישראל הם חרדים. ישראל לא תהיה מסוגלת להמשיך להתקיים אם ילדים אלה לא ישתלבו בחברה הישראלית ובשוק העבודה. בינתיים, החילונים והמחנה של הדתיים הלאומיים - עמוד השדרה של מעמד הביניים - משרתים בצה"ל, עובדים ומשלמים מסים מוגזמים, שמגיעים ל–50% מהכנסתם. מצב זה חייב להסתיים.

המטרה שלי היא להכניס את הגברים החרדים ואת הנשים הערביות לשוק העבודה, לשחרר אותם מציפורני העוני, ולגרום לחרדים להתגייס לצה"ל.

בית תוכנה חרדיצילום: אייל טואג

זה נכון שלישראל יש כלכלה צומחת, והחדשנות בהיי־טק מרשימה, אבל הגיע הזמן שנכיר בטעויות שהובילו ליצירתן של שתי כלכלות שונות ולנקוט פעולות החלטיות.

הכנסת מתלבטת כעת אם לעשות צעד היסטורי על ידי חקיקה שתסלול את הדרך לגברים חרדים להצטרף למעגל העבודה ולשירות בצבא. אני מודע למכשולים הפוליטיים. פוליטיקאים חרדים ורבנים מתנגדים ליישומה של תוכנית זו ומשתמשים בכל ההשפעה הפוליטית שיש להם כדי למנוע מאתנו להצליח. אני שילמתי על כך מחיר אישי. מבחינה היסטורית, המפד"ל, המפלגה שהבית היהודי בנויה ממנה, בנתה ברית פוליטית עם הסיעות החרדיות בממשלות האחרונות. הצטרפות לממשלה בלעדיהן הפכה אותנו ליעד להתקפות קשות. הביקורת היא לא רק עלי. גם לחלק מחברי מפלגתי מפריעים ומציקים באירועים ציבוריים.

על פי הצעת החוק, בסופו של דבר כל הגברים החרדים יעלו על המסלול המשותף לכל הגברים החילונים והדתיים לאומיים - מסלול של שירות צבאי ותעסוקה.

במהלך ארבע השנים הבאות תינתן להם תקופת חסד להגשמת השאיפות האישיות שלהם. הם יורשו להמשיך ללמוד בישיבה, אם ירצו, או להתגייס לצבא ולהשתלב בשוק העבודה. אני מצפה שהם יבחרו באפשרות השנייה, כי יש להם התמריץ הטוב ביותר: הימנעות מעוני.

בחירה כזאת יכולה להוביל לפלאות במשק. לאחר קבלת הכשרה מקצועית וחינוך, מקור חדש של כישרון יזרום לכוח העבודה בישראל באופן שלא נראה מאז העלייה הפוסט־סובייטית של שנות ה–90, אז עלו מיליון אנשים ארצה.

צילום: איציק בן מלכי

המשק שייך לאזרחים 
יהודים וערבים כאחד

כמו השילוב של החרדים, זרימת נשים ערביות ישראליות לשוק העבודה גם הוא בעדיפות עליונה. שיעור התעסוקה של נשים ערביות בישראל כיום הוא הנמוך ביותר: קצת מעל 25%. המטרה שלי היא להכפיל אותו בחמש השנים הבאות.

אנו מקימים 21 מרכזי תעסוקה שבהם נשים ערביות ביותר מ–60 ערים וכפרים יוכלו לקבל הכשרה מקצועית, הלוואות לעסקים קטנים וליווי עסקי. סיבסדנו את מעונות היום כדי לאפשר לאמהות צעירות ללכת לעבודה, ובמקרים מסוימים אנו עוזרים לחברות שמעסיקות נשים ערביות באמצעות סבסוד של עד 37% מהמשכורות שלהן במשך שנתיים. צעד זה יספק תמריץ למעסיקים, שעד עכשיו לא היו מוכנים להעסיק נשים ערביות, כדי לאפשר לאותן נשים הזדמנות לעבוד ולפרנס את משפחותיהן.

הממשלה הקימה קרן לעידוד נשים ערביות צעירות, הפועלת במיוחד במגזר הבדואי, ללימודי הנדסה. אנו מזרימים כסף ללימודיהן באוניברסיטה ומספקים להן חונכים שיסייעו להן בלימודים ובתהליך מציאת מקום עבודה.

כדי לשנות את שוק העבודה, דרושה עבודה לא קלה. יש דעה קדומה נגד שתי הקבוצות - גברים חרדים ונשים מהמגזר הערבי. רוב הנשים הערביות גרות רחוק מהערים המרכזיות שבו ממוקמות העבודות, ובמקרים רבים, הבעלים מעדיפים שנשיהם יישארו בבית. אבל המשק שייך לאזרחים יהודים וערבים כאחד, והסטטוס־קוו פשוט לא יכול להמשיך.

מעבר להקלה בנטל ושילוב קבוצות אלה בשגשוג הישראלי, ליוזמות החדשות תהיה השפעה גדולה יותר ועמוקה יותר על הזהות הלאומית של ישראל.

בקריירה הקודמת שלי, כמנכ"ל חברות היי־טק, חוויתי ממקור ראשון את האפשרויות האינסופיות הנפתחות כשאנשים מרקעים שונים עובדים יחד. הם לומדים להכיר האחד את השני, ולומדים כי יש להם יותר במשותף ממה שחשבו. תארו לעצמכם מקום עבודה חדש בישראל: גברים ונשים ערביים יושבים עם גברים ונשים יהודים - חילונים, חרדים ודתיים לאומיים - וכולם מתמקדים באותה מטרה: קידום הכלכלה והמדינה שלנו. הבדלים שעד עכשיו נראו כבלתי אפשריים לגישור בהדרגה ייעלמו.

בצבא, המחשבה היחידה שסייעה לנו לשרוד במסעות היתה הידיעה שלמרות הקשיים, בסופו של דבר נגיע ליעד שלנו.

המשק הישראלי יוצא למסע במעלה הר. אם כל מגזרי החברה יתלכדו - נצליח.

הכותב הוא שר הכלכלה ויו"ר 
מפלגת הבית היהודי. המאמר פורסם ב–14 בפברואר ב"ניו יורק טיימס"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"