הארנונה בישראל יצאה מאיזון

שיעור הארנונה צפוי להתייקר מדי שנה ב–20% יותר, בשל ביטול מקדם ההתייעלות בנוסחת העדכון השנתית

רובי גינל
רובי גינל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רובי גינל
רובי גינל

הפקידות הממשלתית בישראל, האמונה על התחום המוניציפלי, נאלצת להיות מהיצירתיות בעולם. שני לחצים אדירים - הגירעון הפיסקלי, שמחייב קיצוצים תקציביים מחד גיסא, והצורך לשמור תקציב שיאפשר מתן שירותים מוניציפליים נאותים מאידך גיסא - מאלצים אותה לפתח כלים חדשים ולרבע את המעגל.

אחת הדוגמאות יוצאות הדופן ליצירתיות הזאת היא הלוואה בסך 450 מיליון שקל שהרשויות העצמאיות נדרשו להעמיד למדינה לטובת תקצוב מענקי האיזון לרשויות החלשות. מדובר בהלוואה שכל עסק היה חולם עליה: ל–15 שנה, ללא ריבית והצמדה וללא ערבויות, והבונוס - ההחזר נמוך מהקרן. הלוואה כזאת נוגעת בכיס של כולנו: הרשויות החזקות קיבלו היתר לייקור נוסף של הארנונה, בשיעור של 0.3% מדי שנה בעשור הקרוב, עם אפשרות לשינוי שיטת הגבייה ברשויות המקומיות כך שניתן יהיה לגבות ארנונה גם על קירות, חדרי מדרגות וחניות (שיטת "ברוטו").

בכך אין די, כמובן. שיעור הארנונה צפוי להתייקר מדי שנה ב–20% יותר, בשל ביטול מקדם ההתייעלות בנוסחת העדכון השנתית. הרשויות המקומיות אינן מסתפקות בכך ופועלות להעלות את היקפי הגבייה באמצעות שינויי סיווג יצירתיים והפעלת חברות גבייה פרטיות. גם משק המים לא נותר עצמאי במשך זמן רב, וכיום הרשויות המקומיות יכולות למשוך מתאגידי המים דיווידנדים שנתיים. בצנרת ההחלטות הממשלתית נמצא גם מס הפיתוח המוניציפלי החדש, שיאפשר לרשויות לגבות מס על פיתוח שטחים ציבוריים, מבני ציבור ועוד.

הרשימה לעיל מוכיחה כי מס הארנונה בישראל יצא מאיזון. המגזר העסקי משלם מדי שנה תשלומי עתק של כ–10 מיליארד שקל - נטל עצום שחלקו מתגלגל למחירי המוצרים ומשפיע באופן ישיר על יוקר המחיה ועל כושר התחרות של המגזר העסקי בישראל. יש להחזיר את המיסוי המוניציפלי בישראל לאיזון. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא בהסכמה, באמצעות הקמת פורום משותף לרשויות, למשרדים הממשלתיים ולמגזר העסקי, שיחליט על שיטת סיווגים אחידה, על מותר ואסור ועל כללי משחק ברורים, שקופים ויציבים.

חשבון ארנונהצילום: איור : לירון בר עקיבא

הכותב הוא מנכ"ל חברת ייעוץ ומחקר, ולשעבר סמנכ"ל כלכלה ורגולציה בהתאחדות התעשיינים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי