למה לשלם ארנונה כפולה?

ומי יעשה סדר בכאוס המוניציפלי בישראל

רובי גינל
רובי גינל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רובי גינל
רובי גינל

1. המועצה האזורית מטה יהודה חולשת על אזור יפהפה, משופע פניני טבע, היסטוריה וקולינריה. באזור זה פעל בין השאר השופט האחרון של ספר שופטים, שמשון. בגבעות המוריקות שבין צרעה ואשתאול מתגלגל בשנים האחרונות אחד הסיפורים המוניציפליים המוזרים ביותר - סיפורו של אזור התעשייה הר טוב ג'.

החלטה עתיקה שייעדה את איזור ג לתעשיית היי-טק גרמה להכפלת תעריפי הארנונה: בעוד שתעריף הארנונה לאיזור ב' הא 56.24 שקל למ"ר, תעריף הארנונה לאיזור ג' הסמוך כמעט כפול - 122.15 שקל למ"ר. לרוע מזלם, באיזור ג' הוקמו מפעלים דומים באופיים לאלו הפועלים ביתר האזורים, למעט נושא אחד - הם נדרשו לשלם ארנונה כפולה. המועצה ביקשה לתקן את העיוות והגישה בקשות למשרד הפנים לשנות את סיווג אזור התעשייה. הבקשות נדחו, בין השאר, בשל הלחץ שהפעילה עיריית בית שמש השכנה, אשר חששה ל"בריחת תעשייה" מתחומה לאזור התעשייה הסמוך.

העובדה כי ראש עיריית בית שמש ושר הפנים דאז השתייכו לאותה מפלגה לא הפריעה לדחיית הבקשה כמובן. גם בג"ץ אשר נדרש לנושא לא יכול היה לשנות את החלטת שר הפנים. לנוכח השנים הארוכות בהן נדרשים מפעלי הרטוב ג' לשלם ארנונה כפולה, נראה שרק שובו של שמשון הגיבור לגבעות שבין צרעה ואשתאול עשויה לסייע בידם להסדיר את הנושא.

מפעל שיש באזור התעשייה הר טוב

2. בסוף שנת 2010 אישרה ממשלת ישראל תוכנית מתאר ארצית שנועדה לקדם את הקמתם של מתקני ייצור חשמל בעזרת פאנלים סולאריים על גגות מבנים בישראל. בהחלטה זו הצטרפה ישראל משופעת השמש לשורה של מדינות כמו גרמניה, ספרד, הודו ויפן. עם זאת, אף השמש עצמה לא יכולה ליצירתיות של הרשויות המקומיות, אשר החליטו להטיל ארנונה על הגגות עליהם מותקנים הפאנלים הסולאריים. בהעדר הסדרה ממשלתית, השונות בגובה הארנונה גבוהה. כך לדוגמה, בעוד שבאר טוביה גובה מדי חודש 2.5 שקלים למ"ר גג, קריית מלאכי השכנה החליטה לגבות פי 5 - החלטה אשר מעבירה למעשה את רוב תקבולי היזמים ממכירת החשמל הסולארי לכיסי העיריייה.

הרשויות המקומיות אינן האיש הרע בסיפור שכן משימתן היא לייצר תקציב שיאפשר להן לספק שירותים נאותים. עם זאת, נושא המיסוי המוניציפלי בישראל נדרש להסדרה. השנה שלאחר הבחירות ברשויות פותחת חלון הזדמנויות יוצא דופן. החלטת ממשלה על הנעת מהלך משותף של המשרדים הממשלתיים, הרשויות והמגזר העסקי, ליצירת אחידות וסדר בסיווגי הארנונה עשויה להסדיר את הכאוס המוניציפלי בישראל.

הכותב היה סמנכ"ל לכלכלה ולרגולציה בהתאחדות התעשיינים וכיום מנהל חברת ייעוץ כלכלי ורגולטורי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי