המדינה מאמינה בחופש המידע

כיום ישנה דרישה להגברת השקיפות כמעט בכל שיח ציבורי, עובדה שמאפשרת לממשלה להוציא יוזמות מן הכוח אל הפועל

רבקי דב"ש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רבקי דב"ש

באחרונה אושרו שתי יוזמות של משרד המשפטים, שמסמנות את המגמות העיקריות שהמשרד מבקש לעסוק בהן בהיבטי השקיפות - עידוד הפצת המידע היזום על ידי רשויות הציבור, והפחתת החסמים והביורוקרטיה הכרוכים בהגשת בקשות חופש מידע.

ועדת השרים אישרה פה אחד את הצעת המחליטים שהגישה שרת המשפטים, ציפי לבני, הקובעת כי החל ביוני 2014 יפורסמו באתר אינטרנט מכרזי הסכמים שהמדינה חתמה עם גוף פרטי או היתרים שהיא העניקה, הנוגעים למתן שירות לציבור או לחלוקת משאב ציבורי. החלטה זו, שמקורה בתפישה כי על הרשויות הציבוריות להפיץ מידע לציבור באופן יזום, תואמת גם את מסקנות ועדת הריכוזיות, שעודדה את הגברת השקיפות בתחומים הנוגעים להקצאת משאבים ציבוריים.

בנוסף לזה, אישרה ועדת חוקה, חוק ומשפט את התיקון שביקשה שרת המשפטים לערוך בהסדר האגרות הנגבות מכוח חוק חופש המידע. התיקון המוצע בתקנות חופש המידע (אגרות), אשר ייכנס לתוקף בעוד כחודשיים, כולל שינויים מרחיקי לכת בהסדר שהיה קיים עד כה. נוסף על הפחתה משמעותית של סכומי האגרות בכ–80%, נקבעו פטורים מתשלום אגרת בקשה ונאסר על רשות שאינה עומדת בלוחות הזמנים הקבועים בחוק לגבות אגרות טיפול והפקה.

תוצרים אלה הם פרי שתי מגמות מקבילות המזינות זו את זו: דרישת הציבור מנבחרי ועובדי הציבור להגדיל את המידע המועבר לציבור ולהפיצו באופן גולמי ומיידי; ואתגור החשיבה אודות "הבעלות" על מידע ציבורי, בין היתר, לאור היכולות הטכנולוגיות בעידן זה.

שרת המשפטים, ציפי לבניצילום: אוליבייה פיטוסי

אנו, עובדי הציבור הפועלים מתוך הממשלה להגברת השקיפות השלטונית, מאמינים כי שתי הרפורמות האחרונות אינן אקראיות, ויש בהן כדי להעיד על נתיב השינוי שאליו אנו חותרים. עדות לכך היא הגברת הדרישה לשקיפות כמעט בכל שיח ציבורי, וכן העובדה כי כיום דגל השקיפות נישא על ידי גורמים בכירים בממשלת ישראל, עובדה המאפשרת לנו להוציא יוזמות מן הכוח אל הפועל.

יגידו הספקנים, ובצדק, כי המצב הקיים רחוק מלהשביע רצון. כדי לאפשר את שכלול המצב הקיים מוטל עלינו, הממשלה, לייעל את ההליכים ולפעול להפצת מידע נוסף. עם זאת, גם לציבור יכולה להיות תרומה משמעותית להגברת השקיפות. כל שנדרש הוא להכיר את הזכות ולפעול לממש אותה. בעוד כ–60 יום, זכות זו תהיה שווה לכל כיס.

הכותבת היא ראש היחידה הממשלתית לחופש המידע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו