טייבה קרסה - ואיש לא שילם על כך

הגורם האנושי הוא שאחראי לצמבה של העיר, ובכל זאת לא ננקטו מצד השלטון המרכזי הליכים המתבקשים במקרים אלה

זיאד אבו-חבלה
זיאד אבו-חבלה
זיאד אבו-חבלה
זיאד אבו-חבלה

סוף־סוף, לאחר כשש שנים ממינוי הנאמן לניהולה של עיריית טייבה, אישר באחרונה בית המשפט הסדר נושים כולל של כ-130 מיליון שקל, המהווים 14% בלבד מסכום תביעות החוב שהוגשו, 931 מיליון שקל. מימון ההסדר יבוצע בידי השלטון המרכזי, וליתר דיוק מכספים של משלמי המסים במדינה כולה, מבלי לגעת באלה שדירדרו את העירייה לקריסה כלכלית.

עיריית טייבה, בשונה ממרבית הרשויות המקומיות הערביות, נקלעה למשבר כספי חמור. חומרתו התגלתה עם חילופי ההנהלה לאחר הבחירות ב-2005, אז נמצאו כ-130 מיליון שקל כ"חובות מגירה", קרי חובות שלא נרשמו בדו"חות הכספיים של העירייה והוסתרו במגירת המועצה על ידי הנהלת העירייה עצמה. הדבר הביא לשיתוק ההנהלה החדשה, שספגה מבול של תביעות משפטיות ועיקולים.

המצב באותם ימים חייב את משרד הפנים, ובצדק, בפנייה לבית המשפט בבקשה לקבלת צו הקפאת הליכים נגד העירייה, שנועד למנוע הסתערות של מאות נושים על בתי המשפט ולשכות ההוצאה לפועל. הסדר הנושים שאושר אינו הראשון בתולדותיה של עיריית טייבה, והוא אחד מהסדרי הנושים הגדולים שידעה מערכת בתי המשפט.

טייבהצילום: ניר קידר

ההסדר, בשיעור זעום מסכום תביעת החוב, הוא בגדר האמירה "ההר הוליד עכבר", בזמן שרבים רצו לנגוס בגופה הגוססת של טייבה. מרבית הנושים נזכרו פתאום להגיש תביעות נזקיות שהצטברו ל-695 מיליון שקל, המהוות 75% מסך תביעות החוב. הסכם פשרה בשיעור נמוך כל כך, בזמן שהנושים הרגילים הם הרוב ויכולים לטרפד כל הסכם, מעלה את החשד כי התביעות מלכתחילה לא היו מוצדקות.

אין חולק על כך כי הגורם האנושי הוא שאחראי להיקלעות העירייה לשני הסדרי הנושים. עם זאת, הפלא הוא שבשום הסדר לא ננקטו מצד השלטון המרכזי הליכים המתבקשים במקרים אלה - לחייב את האחראים ב"אחריות אישית", כפי שמתבקש מהוראות חיוב אישי. להפך, השלטון המרכזי נקט הליך קיצוני למימון ההסדר על ידי מענקים והלוואה בחלוקה שווה, שמקורם משלמי המסים. בניגוד למדיניותו עם שאר הרשויות המקומיות, הוא אפילו הזרים קודם את הכסף, מתוך תקווה שהרשות תבריא את עצמה על ידי תוכנית הבראה. הייתכן?

עיריית טייבה, העיר השלישית בגודלה בקרב הרשויות המקומיות הערביות, אמורה לתת דוגמה ולהיות מודל למינהל תקין לשאר הרשויות. סבלם של תושבי העיר בעשור האחרון לא ניתן לכימות, ושיפור המצב מחייב פתרון שורשי למשבר בעיר. לאחר עשור מהתערבות השלטון המרכזי בניהולה של טייבה, שיעור גביית הארנונה הגיע לכ–10% בלבד, לפי דו"ח כספי ל–2010 שפורסם באוקטובר 2013. שיעור זה, לא רק שאין ביכולתו לעמוד אפילו בפירעון ההלוואה של כ–65 מיליון שקל שמשאיר הסדר הנושים, אלא אפילו לא מצדיק מימון הסדר החוב על ידי משלמי המסים במדינה כולה.

כך, בהיעדר פתרון שורשי לבעיה הניהולית, מימון של הסדר נושים מכספי הציבור צריך להיות הצעד האחרון לאחר מיצוי ההליכים נגד הגורמים שהביאו לקריסתה של טייבה, הבראתה והגברת שיעור הגבייה בעיר, שיהיו חסם בפני הסדר נושים חדש.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הכותב הוא מנכ"ל המועצה הכלכלית לפיתוח המגזר הערבי ומנהל היחידה לשקיפות בשלטון המקומי
 באוניברסיטת תל אביב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה