להשיב למורי ישראל את הסמכות

כן, יום יום ניצבים אלפי מורים בישראל במצב הביש הזה, שבו הם מגיעים על גחונם לסוף השיעור, מחכים לצלצול הגואל

איריס קלקא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איריס קלקא

שנת הלימודים בעיצומה והמתקפות על מערכת החינוך אינך דועכות. התנאים שבהם מתקיימים כל יום מאות אלפי שיעורים ברחבי הארץ אינם הולכים להשתנות, ודאי לא במהלך שנת לימודים זו.

כאם לילד במערכת החינוך הזדמן לי לעבור לפני כמה שנים חוויה מכוננת, לאחר שנכחתי בסדרה ארוכה של שיעורים באחד מבתי הספר בתל אביב. היה זה לאחר שבאמצע החיים החלטתי לשוב לספסל הלימודים, לתוכנית בניהולו האקדמי של פרופ’ עמוס רולידר בבית הספר לחינוך שבאוניברסיטת תל אביב. בשלב המעשי של התוכנית התבקש כל סטודנט לערוך תצפיות באחד מבתי הספר בתל אביב. כל אחד שודך למורה שביקשה לקבל הדרכה, כדי לשפר את יכולתה לשלוט במהלך השיעור ולמנוע הפרעות המשבשות את הלימודים.

במהלך השבועות שבהם ניהלתי תצפיות, בעודי יושבת בצד ורושמת בקפידה כל משוב שלילי או חיובי שנתנה המורה, התבהר מה שמראש ניתן היה לצפות. מספר המשובים החיוביים היה זעום בהשוואה לאלה השליליים, ובמיוחד בלט היעדר משובים חיוביים על התנהגות נאותה. היה צורך להדריך את המורה כיצד לתת, כבר בתחילת השיעור, משוב חיובי לילד שהוציא בזמן את הציוד שלו או שפתח ספר בעיתוי המבוקש.

בהדרגה למדה אותה מורה כיצד לייצר מלכודת דבש ולחזק את הנכונות להתנהג יפה, במיוחד של אלה שכרגיל אינם מקבלים שבח אקדמי. היא הפנימה את הסוד של שבח בהיעדר, קרי, של היעדר הפרעה, ובהדרגה טיפס מספר המשובים החיוביים שהעניקה בשיעור. שהרי אותו ילד שכרגע מפריע ומוציא את המורה משלוותה, התנהג לגמרי כשורה, ללא כל תגובה מצדה, רק לפני כמה דקות.

השינוי המשמעותי התרחש כאשר לצד הלוח הוצב שלט שפירט את ההוראות הקבועות באשר להתנהגות המצופה מהתלמידים במהלך השיעור. ההוראות הבהירו באילו נסיבות עשויות להינקט סנקציות כמו הוצאה מהשיעור. הוראות ברורות אלה מנעו מצב שבו סנקציה שהמורה מטילה נתפשת כגחמה, אות לכך שעצביה נמרטו כליל.

בית ספר יסודיצילום: מוטי מילרוד

כן, יום יום ניצבים אלפי מורים בישראל במצב הביש הזה, שבו הם מגיעים על גחונם לסוף השיעור, מחכים לצלצול הגואל. חלקם לא זכו, כך יש לשער, להדרכה הראויה באשר לעצם ניווט השיעור או לאופן שבו בונים את הסמכות שבלעדיה קורסת המערכת למצב הביש שבו היא נמצאת. שלא מרצונם נגררים מורים למצבים של אכיפה סלקטיבית, מענישים את האחד שסרח במצב שבו גם אחרים הפריעו, מה שמקדם בקרב תלמידים את התחושה שלא מדובר כאן אלא בנקמנות גרידא.

לאחר כמה שבועות שבהם קיבלה אותה מורה תל־אביבית הדרכה, ולאחר שסיגלה טקטיקות שונות לניהול השיעור, הגיע השיעור של אפס הפרעות. התלמידים ידעו מראש מתי מצופה מהם להשיב על שאלות, מתי לכתוב במחברת, וגם למדו ליהנות מתפריט עשיר של משובים חיוביים, הן על התנהגות טובה והן על ביצועים אקדמיים. “את חושבת שזה יכול לחזור על עצמו?” שאלה המורה כשנסגרה הדלת ואנו מחוץ לכיתה, “מה את אומרת?”

אין נוסחת פלא אחת שתשיב למורים בישראל את הסמכות ואת היכולת לנווט שיעור שלם מתחילתו עד סופו, אך כללי הבסיס זמינים לכל אחד. כל מורה צריך לעשות בדק בית אצלו, ובמיוחד הוא צריך לדעת כי שינויים קטנים בהתנהלות היום־יומית שלו טומנים בחובם שינויים עצומים באיכות ההוראה ובסיפוק שהוא גורף מהיותו מורה בישראל.

הכותבת היא בעלת תואר שני למדיניות ותכנון חברתי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"