המוסדיים צריכים לייצג את הציבור

שוק ההון הישראלי זקוק בדחיפות למעורבות משפטית אקטיבית יותר מצד המשקיעים המוסדיים

בני לאוטרבך ואלעד מן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בני לאוטרבך ואלעד מן

בארה"ב, משקיעים מוסדיים הם תובעים מובילים בתביעות ייצוגיות ונגזרות הנוגעות לעוולות בתחומי ניירות ערך, הגבלים עסקיים ועילות נוספות, משום שבארה"ב היקף הנזק הוא אחד התנאים המרכזיים בבחירת התובע הייצוגי ‏(המוביל‏). גם שוק ההון הישראלי זקוק בדחיפות למעורבות משפטית אקטיבית יותר מצד המשקיעים המוסדיים. מעורבות משפטית זו צריכה לבוא לידי מימוש וקיום במקרים שבהם מתגלה כשל מהותי, אירוע חריג וכואב בחיי החברה ובהתנהלות מנהליה.

משקיע מוסדי הוא שחקן חוזר, מתוחכם ובעל משאבים רבים יותר מהתובע הייצוגי הפרטי. מאפיינים אלה מעניקים יתרונות לא מבוטלים לתביעה שמגישים המוסדיים. כך, לא פעם ניתן לאזן את מערך הכוחות המוטה מיסודו בין תובעים לנתבעים ולהסיר חלק לא מבוטל מהחסמים המאפיינים את ההליך הייצוגי במישור הפרוצדורלי.

אין זה סוד כי תביעות ייצוגיות רבות מוגשות באופן שאינו מיטבי ובעילות שלא נבחנו בקפדנות עד תום. מעורבותה של קבוצת תובעים אחראית, מנוסה ובעלת משאבים גדולים, כמו המוסדיים, לא רק שתביא לבידול עילות התביעה המוצלחות יותר מאלה שאיכותן מפוקפקת - אלא שגם תחזק את האמון של בתי המשפט בהצדקה לקיום ההליך במתכונתו הייצוגית, והגשים תכליות כמו יעילות, סופיות ואכיפה אזרחית איכותית.

חגי בדש, מנכ"ל בית ההשקעות פסגותצילום: אייל טואג

אנו טוענים כי הכספים שיושקעו בקידום הליכים משפטיים ביוזמת משקיעים מוסדיים אינם הוצאה מיותרת, אלא פעילות השקעה כלכלית הנושאת רווח נאה למשקיע המוסדי. הכספים שיתקבלו בעקבות התביעות הייצוגיות צפויים לכסות על ההשקעה בתביעות אלה, ולספק תשואה נאה על ההון המושקע.

רווח נוסף יגיע כמובן מ"חינוך שוק ההון" ומניעת אירועים הפוגעים במשקיעים מן הציבור בעתיד. לבסוף, אל לנו לשכוח את הרווח מהתגברות אמון הציבור בגופים המוסדיים, כשהציבור ייווכח כי המוסדיים נאבקים בכל דרך אפשרית נגד ניצול המשקיעים ולמען מקסום התשואה שיקבלו.

בהקשר זה, המשקיעים המוסדיים נוטלים על עצמם כיום סיכון בהיותם פאסיביים יתר על המידה ונמנעים ממעורבות בהליכים משפטיים. הגבהת הסטנדרטים על ידי בתי המשפט בשנים האחרונות בכל הנוגע לאחריות, חובות הזהירות והאמות של משקיעים מוסדיים כמנהלי "כסף של אחרים" מבשרת להם רעות. גוברים הסיכויים שבתי המשפט יעסקו בשנים הקרובות גם בתביעות של עמיתים ובעלי מניות כלפי משקיעים מוסדיים וכלפי מנהליהם בעילות של הפרת חובות כאלה - בכך שלא הגנו על כספי ההשקעה כראוי, ובכך שלא יזמו הליך משפטי פרטי או ייצוגי כשהתחוור להם כי קיימת עילת תביעה כזו. על המוסדיים להכין עצמם מראש לאפשרות זו ולפעול בהתאם.

וכמה מלים גם למחוקק ולרגולטורים. עליהם לאפשר התאגדות מוסדיים לצורך פעולות משותפות המקדמות אינטרס ציבורי, דוגמת הגשת תביעות ייצוגיות ונגזרות. מדוע לא לאפשר לאיגוד של מוסדיים, למשל לאיגוד בתי ההשקעות החדש שקם באחרונה (יו"ר האיגוד הוא חגי בדש, מנכ"ל בית ההשקעות הגדול בישראל פסגות), להגיש תביעות בשם האיגוד תוך הנמכת דרישת הקושי באיתור תובע בעל עילה - תביעות בשם האיגוד אף ייראו אולי אובייקטיביות יותר ואולי אפילו ראויות יותר לאמון.

רבות מדובר באחרונה על פיתוח הבורסה המקומית. אנו מציגים קידום של משאב לאומי שונה - הגופים המוסדיים - המנהלים חלק ניכר מכספי הציבור וזקוקים אף הם לדחיפה קדימה ולאימוץ סטנדרטים מערביים מתקדמים יותר ‏(תביעות ייצוגיות למשל‏), כדי לנהל כהלכה את הכסף של כולנו.

פרופ' לאוטרבך הוא ראש הקתדרה לממשל תאגידי ע"ש אקרמן באוניברסיטת בר־אילן; עו"ד מן הוא יועמ"ש הצלחה - התנועה הצרכנית לקידום חברה כלכלית הוגנת

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי