הטכניון מקבל אחריות על החינוך המדעי

מערכת החינוך מרוויחה מכיוון שבוגרי "מבטים" יביאו למערכת, בנוסף לידע פדגוגי, מדעי וטכנולוגי עדכני, גם ידע ארגוני מהתעשייה, הכולל שיטות ניהול ומיומנויות עבודת צוות

אורית חזן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורית חזן

תרומתו של החינוך למדע ולטכנולוגיה לעוצמתה הכלכלית של ישראל ידועה לכל, ורבים אף מתריעים על הסיכון שבפניו תעמוד ישראל ללא מדענים ומהנדסים. בניגוד לקולות הרבים המסתפקים בהתרעות, הטכניון נוקט גישה פרו־אקטיבית לקידום הנושא.

לפני שנתיים החליט הטכניון להשקיע משאבים בחולייה החשובה ביותר במערכת החינוך - מורים ומורות למדע וטכנולוגיה בעלי השכלה מדעית מתאימה, שמספרם הקטן והולך מתחיל להוות בעיה לאומית.

בשנת הלימודים תשע"ב (2011–2012) הושקה בטכניון תוכנית "מבטים" - מהנדסים/מדענים בחינוך טכנולוגי ומדעי. כחלק מהתוכנית שבים בוגרי ובוגרות הטכניון ללמוד תואר ראשון נוסף במחלקה לחינוך למדע וטכנולוגיה ומקבלים מלגת שכר לימוד מלאה לארבעה סמסטרים.

מלגה זו מאפשרת להם להמשיך לעבוד במקביל ללימודים בהיקף של כעשר שעות שבועיות ‏(בדומה ללימודי MBA‏). התואר כולל תעודת הוראה לבתי ספר על יסודיים ולמכללות לטכנאים ולהנדסאים.

זוהי תוכנית חדשנית בעולם, שאותה ייסד הטכניון במימון עצמי - כחלק ממחויבותו לקידום הוראת המדעים והטכנולוגיה בישראל. מאז הקמתה לפני שנתיים הצטרפו לתוכנית יותר מ–200 סטודנטים. בוגרים ובוגרות אלה סיימו את הלימודים במגוון פקולטות בטכניון ‏(הנדסיות ומדעיות‏) וחלקם סיימו את התואר הראשון בהצטיינות. 60% מהם גברים.
הלומדים בתוכנית אינם מחויבים להשתלב במערכת החינוך עם סיום הלימודים, ופתוחה בפניהם האפשרות לתרום למערכת החינוך בדרכים חדשניות על פי כישוריהם ובעיתוי המתאים להם. עם זאת, כ–25% מהם מלמדים במערכת החינוך כבר במשך לימודי תעודת ההוראה, וכולם מתכוונים להשתלב ולתרום למערכת החינוך בעתיד. מעבר לחשיבותה החברתית, התוכנית מקדמת גם כמה רעיונות כלכליים.

ניהול סיכונים. מכיוון שהמחסור בכוח אדם מדעי וטכנולוגי עשוי ליצור סיכון לחוסנה הכלכלי של ישראל, יצירת מאגר מהנדסים ומדענים בעלי תעודת הוראה בתחומים אלה מוריד את הסיכון על ידי צמצום המחסור העתידי הצפוי במורים למקצעות אלה.

צמצום האי־שוויון בישראל. על פי מדד ג'יני לאי־שוויון בהכנסות, ישראל היא אחת ממדינות המערב שבהן האי־שוויון הוא הגדול ביותר. במקביל נמצא כי חינוך טכנולוגי עשוי לצמצם פערים חברתיים. מכיוון שכחמישית מהסטודנטים הלומדים בתוכנית "מבטים" לומדים במסלולים להוראת המקצועות הטכנולוגיים המובילים - מכונות, וחשמל ואלקטרוניקה - השתלבותם במערכת החינוך תגדיל את מספר התלמידים הלומדים את המקצועות האלה ותקדם את צמצום האי־שוויון בישראל.

גיוון מגדרי. ידוע כי ארגונים המקדמים גיוון מצליחים יותר מאלה הבולמים אותו. העובדה ש–60% מהלומדים בתוכנית "מבטים" הם גברים, עשויה להגדיל את הגיוון באוכלוסיית המורים.

הטכניוןצילום: חגי פריד

מוביליות. הידע הנרכש בתוכנית רלוונטי וחשוב גם בתעשיית ההי־טק, שבה עובדים רוב הסטודנטים הלומדים בתוכנית. כך, הלומדים בתוכנית רוכשים מקצוע נוסף שיאפשר להם להגדיל את המוביליות התעסוקתית שלהם - הן בתוך תעשיית ההיי־טק והן על ידי השתלבות במערכת החינוך.

לתוכנית "מבטים" יתרונות ברמת הפרט, התעשייה, הטכניון ומערכת החינוך. תעשיית ההיי־טק מרוויחה, מכיוון שהיא מקבלת, ללא עלות, עובדים עם ידע פדגוגי החשוב בתעשייה זו ליצירת יתרון תחרותי.

מערכת ההשכלה הגבוהה תרוויח מכיוון שכאשר יישתלבו הלומדים בתוכנית במערכת החינוך, הם יעניקו חינוך מדעי וטכנולוגי מצוין לתלמידי התיכון, המהווים את עתודת הסטודנטים שלה.

מערכת החינוך מרוויחה מכיוון שבוגרי "מבטים" יביאו למערכת, בנוסף לידע פדגוגי, מדעי וטכנולוגי עדכני, גם ידע ארגוני מהתעשייה, הכולל שיטות ניהול ומיומנויות עבודת צוות.
גישה פרו־אקטיבית זו משקפת אחריות אקדמית לחינוך למדע וטכנולוגיה, ובה בעת מאפשרת לקדם מטרות כלכליות וחברתיות במסגרת שבה כולם מרוויחים.

הכותבת היא ראש המחלקה לחינוך למדע וטכנולוגיה בטכניון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"