לגלות את אמריקה הלטינית

השווקים באמריקה הלטינית מציעים יותר ויותר הזדמנויות לחברות ישראליות ■ אם נשכיל למצות את הפוטנציאל, התעשייה הישראלית והמשק כולו רק ירוויחו

מיקי מלך
מיקי מלך

מינוי מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, לראש הצוות הבינמשרדי להעמקת הקשרים הכלכליים עם אמריקה הלטינית הוא צעד מבורך - אך יותר מכל היוזמה הממשלתית צריכה לשמש קריאת השכמה למגזר העסקי להגביר את פעילותו בשווקים המתעוררים של אמריקה הלטינית.

לפי נתוני משרד הכלכלה, היקף היצוא הישראלי לאמריקה הלטינית הסתכם ב-2012 ביותר מ-2.5 מיליארד דולר, והיבוא בכ-2 מיליארד דולר. ברזיל ומקסיקו מובילות את רשימת המדינות המקיימות קשרי סחר עם ישראל, והיצוא הישראלי לברזיל לבדה הוא בהיקף של יותר ממיליארד דולר בשנה.

עם זאת, הפוטנציאל הטמון בשיתוף פעולה עם היבשת עדיין רחוק ממימוש. כך למשל, חברות ישראליות מייצאות לארגנטינה, קולומביה וצ’ילה בהיקף של מאות בודדות של מיליוני דולרים בשנה. היצוא לפרו, אורגוואי ופרגוואי קטן אף יותר. הנתונים מאכזבים במיוחד לנוכח העובדה שחלק מהמדינות באמריקה הלטינית תומכות בישראל בזירה הבינלאומית ומטפחות קשרים קרובים עם ארה”ב.

ארגנטינהצילום: דרימסטיים

לישראל יש הרבה מה להרוויח מחיזוק הקשרים הכלכליים עם אמריקה הלטינית. הביקוש ביבשת לטכנולוגיות בתחומים כגון רפואה, מדע, סביבה וחקלאות גובר, והמשק הישראלי ערוך לתת לו מענה. במיוחד נכון הדבר בתקופה של משבר מתמשך באירופה ובארה”ב, ובשעה שהכלכלה הישראלית זקוקה לשוקי יעד חלופיים כאוויר לנשימה.

אין זה מפתיע, למשל, שבתחילת 2012 ירד היצוא הישראלי לארה”ב ב-23%, בעוד היצוא לאסיה עלה ב-9% - נתון המעיד על הפוטנציאל הגלום בפנייה לשווקים חדשים. בחלק מהתעשיות הישראליות כבר מבינים את פוטנציאל השוק של אמריקה הלטינית.

בתחום המכשור הרפואי, לדוגמה, ניצבת קולומביה - הכלכלה השלישית בגודלה ביבשת, עם 48 מיליון תושבים - במקום 22 המכובד ברשימת השווקים שאליהם מייצאת ארה”ב ציוד רפואי. ב-2011 היה היקף היצוא הרפואי מארה”ב לקולומביה לא פחות מ-325 מיליון דולר, ונבע במידה רבה מהדומיננטיות של מגזר הבריאות הפרטי במדינה.

ככלל, מערכת הבריאות במדינה נסמכת על יבוא של מכשור רפואי מחו”ל, ומציעה אפשרויות סחר והשקעה משמעותיות לחברות בתחום. כתוצאה מכך, עסקים ישראליים מציעים כיום שירותים חדשניים, העושים שימוש בטכנולוגיות ענן כדי לרשום מוצרים רפואיים של חברות ישראליות לשיווק בשוק הקולומביאני.

כל הסימנים מעידים על כך שפוטנציאל הסחר עם אמריקה הלטינית רק יגדל. לשם המחשה, שורה של מדינות ביבשת, בהן ארגנטינה, ברזיל, אורגוואי, פרגוואי ואקוודור, הצטרפו מאז 2010 להסכם ה-Mercosur, שנועד להקל את הרגולציה ולעודד סחר פנים-יבשתי.

קולומביה, צ’ילה, פרו ומקסיקו - האחראיות לכ-36% מהתוצר המקומי הגולמי של אמריקה הלטינית ומקיימות קשרי מסחר ענפים עם ארה”ב וקנדה - אף הקימו באחרונה את ארגון הברית הפסיפית במטרה להגביר את שיתוף הפעולה ביניהן. חלק מהמדינות בברית פנו זה מכבר לישראל בקריאה להגביר את שיתוף הפעולה הכלכלי, וזה בדיוק הנתיב שבו מנסה הצוות הבינמשרדי של לוקר לפסוע.

השווקים באמריקה הלטינית מציעים יותר ויותר הזדמנויות לחברות ישראליות, במיוחד לנוכח ההאטה הנמשכת באירופה ובארה”ב. אם נשכיל למצות את הפוטנציאל, התעשייה הישראלית והמשק כולו רק ירוויחו.

הכותבת היא מנכ”לית חברת הייעוץ הרגולטורי ארזי גרופ בישראל

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן