הרפורמה חשובה אבל קצרת טווח

כוונתו של נציב שירות המדינה נכונה, אך תוכניתו חסרה מדדי ביצוע וגורמים מפקחים

אסף מידני
אסף מידני

באחרונה התפרסמו מסקנות ועדת הרפורמה בשירות המדינה, בראשות נציב שירות המדינה, משה דיין. המסקנות עוקבות אחר מסקנות ועדות קודמות שעסקו בשינוי מבנה שירות המדינה, כמו למשל ועדת קוברסקי, אך המעניין הוא מה הוועדה לא הציעה והאם לחוסרים אלה יש השלכות על תוצאות הרפורמה. בינתיים עיקרי הרפורמה הזו נתקלים בחסם של ההסתדרות בראשות עופר עיני, כך שסוף לא נראה בעתיד הקרוב.

עיקרי המלצות הוועדה הם: מנגנון הקביעות בשירות המדינה ישונה כך שקבלת הקביעות לא תיעשה באופן אוטומטי, אלא בהתאם לביצועים; השכר ושכר העידוד ייגזרו גם הם מביצועים, כאשר עובדים מצטיינים יתוגמלו בהתאם; תהליכי קבלת עובדים חדשים לעבודה יתייעלו ויורחבו כך שמאגר העובדים האפשריים יהיה מגוון יותר; הקדנציות בסגל הניהולי הבכיר יוגבלו בזמן, למניעת שחיקה; וכן ייקבעו מסלולים מהירים לקליטה וקידום של עובדים מצטיינים.

משה דיין

חולאי המגזר הציבורי בישראל עולים באופן ברור בסקרי אמון הציבור, ומקומה הנמוך והלא מחמיא של ישראל בין מדינות OECD הוא בין השאר תולדה של מגזר ציבורי שאינו מתאים לאתגרים של המאה ה–21. מדינות כמו בריטניה, ארה"ב וקנדה בחרו להיערך באופן יסודי לקידום מבנה חדש לשירות מדינה מבצע, לומד ואחראי, שמכוון לתמוך בנבחרים ולספק את השירותים הציבוריים לשביעות רצון האזרחים. זו משימה לא פשוטה, ודווקא נושא בקרת הביצועים נותר עקב האכילס של הרפורמות הללו, שנודעות בעולם כרפורמות הניהול הציבורי החדש.

ישראל מודעת לתהליכים אלה, וועדת דיין עוקבת אחר העקרונות הללו. ואולם בעוד החשיבה בעולם מכוונת לטווח הארוך, המתווה הישראלי הוא קצר טווח ובוחר להתמקד בחלק מהעקרונות של ניהול ציבורי חדש ודווקא בעקרונות מדרגה ב' או ג'.

מה לא הציעה הוועדה? בישראל אין חוק לשירות המדינה. יש לנו חוק שירות מדינה ‏(מינויים‏) שמציע מינויים על פי כישורים, שבמשך הזמן תוקן והוספו לו תוספות המקדמות פוליטיזציה של המינויים. יש לנו גם חוק שירות המדינה ‏(משמעת‏) שמזדחל לו בשל חוסר באחריות ציבורית ובעקרונות של דיווחיות נאותה. הוועדה בחרה להמשיך בתיקוני משנה, שבטוחני לאחר מאבקי ההסתדרות ייהפכו אנמיים עוד יותר ויהיו אות מתה למול תרבות ה"נסתדר" הישראלית.

מה עוד לא הציעה הוועדה? במרבית המדינות שבחרו לאמץ עקרונות של ניהול ציבורי חדש דאגו להפריד בין מדיניות לבין ביצוע. השר לא אחראי על הביצוע, ומנהל יחידת הסמך המבצע אינו מינוי פוליטי. השר קובע מדיניות, ומתחתיו מצויות יחידות סמך ביצועיות בראשות מנכ"ל שאמור לבצע את המדיניות. הפרדה בין מדיניות לביצוע הכרחית וקודמת לרפורמת ועדת דיין הנוכחית. בהיעדר מבנה חדש כזה של משרדי הממשלה לא ישונה מבנה התמריצים והסיכוי לשינוי תרבותי באופן שבו מעוניין דיין הוא אפסי.

כשנציב שירות המדינה מעוניין לתמרץ עובדים על פי ביצועים, הוא מניח שיש תוכנית עם יעדים, שלמנכ"ל יש מדדי ביצוע, שיש מי שמפקח על ביצועים. תוכניתו של דיין חסרה בהיבטים אלה. בשנה שעברה, קנדה השקיעה מיליונים בפיתוח מדדי ביצוע בתחומים שונים. האם דאג דיין לתקצב דבר דומה? אני בספק.

אבל החשוב מכל: ההנחה הגדולה מכל היא שהשר הנכנס מתווה את המדיניות, שממנה נגזרת תוכנית העבודה. מתי באחרונה שמענו על שר שהניח על השולחן נייר מדיניות ברור עם יעדים, שממנו ניתן לגזור תוכנית יעדים?

הכוונה של דיין נכונה ויש לברך על כך, אבל יש לצפות שיהיה אמיץ ויתחיל מההתחלה - חוק שירות מדינה אמיתי, הפרדה בין מדיניות וביצוע, מדדי ביצוע ומיסוד גורמים מפקחים ביצועיים אמיתיים. עד אז, התרבות הפוליטית הרווחת תנצח.

הכותב הוא פרופסור לממשל ומשפט ציבורי באקדמית תל אביב יפו

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר