מה מסתירה אינטל בקרית גת?

החברה דבקה בעמדתה שלא להנהיג העדפה מתקנת בעניין קבלת עובדים ערבים

רון גרליץ
רון גרליץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רון גרליץ
רון גרליץ

בשנים האחרונות אנו עדים לקולות רבים בחברה הישראלית הקוראים לשילובם של האזרחים הערבים בכלכלה הישראלית. תחילה היו אלה קולות מהאקדמיה, לאחר מכן מהתקשורת ואליהם הצטרפו גם בכירים רבים במשק. לאחרונה הצטרף למאמץ גם ענף ההיי-טק - הקטר של המשק הישראלי. ואכן, פעילות נמרצת של ארגונים אזרחיים כמו "צופן" ו"קו משווה", יחד עם נכונות ופתיחות אצל המנהלים של חלק מחברות ההיי-טק המובילות בישראל, הצליחו לחולל שינוי ולגרום לשילוב של כמעט אלף אזרחים ערבים בתעשיית ההיי-טק בתוך חמש שנים בלבד.

מרכז הפיתוח של אינטל בחיפה הוא כנראה מפעל ההיי-טק המוביל בישראל בתחום העסקת ערבים. אינטל היא חלוצה בתחום זה, היא מגייסת עובדים ערבים כבר משנות השמונים, ועושה מאמץ ראוי להערכה, כולל בהתאמת מערך המיון שלה לקלוט עובדים ערבים. מרכז הפיתוח שלה בחיפה מעסיק עובדים ערבים רבים במגוון תפקידים, כולל בכירים, ומוכיח ששוויון בתעסוקה לא בא על חשבון הצלחה כלכלית וטכנולוגית – ומגיעה לה שבחים על כך.

אבל מבט כללי על העסקת ערבים באינטל בישראל מקלקל קצת את החגיגה. החברה קיבלה מהמדינה מענקים בגובה של יותר ממיליארד דולר, בעיקר לצורך הקמת מפעלי הייצור בקרית גת ועשתה מאמצים משמעותיים לגייס עובדים ערבים למרכז זה.

אך נראה שמאמצים אלו לא צלחו, ואחוז העובדים הערבים שם נמוך ביותר. החברה דבקה בעמדתה שלא להנהיג העדפה מתקנת בעניין קבלת עובדים ערבים. לתפיסתה, לקבל מיליארד דולר מהמדינה כחברה מועדפת זה בסדר גמור.

משרדי אינטל בישראל. החברה נמצאת בדעיכה ממושכת

בה בעת החברה גם חושבת שזה בסדר להתייחס באותו אופן לבוגר תיכון יוקרתי בתל אביב ולבוגר של תיכון מוחלש ביישוב ערבי, לקבל את המתאים ביותר (כלומר את בוגר התיכון בתל אביב), ולמסד את האי-שוויון בתחום התעסוקה. ההעדפה כנראה מגיעה רק לאינטל.

עמותת סיכוי פנתה לאינטל כדי לקבל מידע על תעסוקת ערבים במפעל הייצור בקרית גת - אך התשובה שקיבלנו היתה מביכה. החברה טוענת שהיא אינה בודקת את הזיהוי הלאומי של עובדיה ולכן אינה יכולה לספק את הנתונים, אבל באותה תגובה היא גם מתגאה בגיוס 200 עובדים ערבים בשנתיים האחרונות.

עושה רושם שיש לאינטל מה להסתיר בקרית גת. כך או אחרת, החברה שקיבלה מיליארדי שקלים מכספי המסים שלנו חושבת שהמידע על שיעור העסקת עובדים ערבים אצלה הוא מידע פרטי.

התגובה של אינטל חמורה, אבל מול חברות היי טק אחרות שקבלנו מענקים ותמיכות מהמדינה כמו נס טכנולוגיות, EMC-ECI שבהן שעור העסקת ערבים הוא כמעט אפסי, אינטל היא כמעט צדיק בסדום. אם, ורק אם, אינטל תתנער מהתפיסה השוללת העדפה מתקנת בקבלה לעבודה, היא תהיה ראויה לשאת הדגל של העסקה שוויונית.

מצד שני, התנהגות המדינה חמורה אף יותר, שכן היא מעבירה כספים רבים לחברות דרך מרכז ההשקעות ולא דורשת מהם שיעור מינימלי של העסקת ערבים. המדינה מפעילה כלי מדיניות מגוונים כדי לעודד העסקת ערבים – חלקם יקרים ולא אפקטיביים – אך מזרימה את כספי משלמי המסים לחברה כמו אינטל, שאפילו לא מוכנה לומר כמה עובדים ערבים היא מעסיקה.

בימים אלו פורסם כי אינטל מתכננת להשקיע כ-10 מיליארד שקל בהרחבת פעילותה בישראל ובוחנת אפשרות לבקש מהמדינה מענקים והטבות מס לאורך עשור. כניסה למשא ומתן עם אינטל בעניין לפני שהיא מפרסמת את שיעור העסקת הערבים במפעל בקרית גת תהיה טעות. אבל העברת מענק נוסף או הטבת מס נוספת לאינטל, ללא התניית המענק בשיעור תעסוקה מינימלי של ערבים במפעל בקרית גת כבר תהיה צעד בלתי נסלח, שמנוגד לכל המאמצים לקדם העסקה של אזרחים ערבים.

הכותב הוא מנכ"ל שותף של עמותת סיכוי, הפועלת לשוויון בין האזרחים היהודים והערבים בישראל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"