דעה |

7 דברים שיאיר לפיד צריך לעשות לפני שהטייס האוטומטי ירסק אותו

כשלפיד יחזיק את התקציב ל-2015 לסתו תישמט. "איך הגענו לכך?" הוא ישאל באימה

ירום אריאב
ירום אריאב
ירום אריאב
ירום אריאב

אי שם באוגוסט 2014, שר האוצר יאיר לפיד ישפשף את עיניו כלא מאמין. הוא יחזיק בידיו את טיוטת התקציב ל–2015 ולסתו תישמט. שורת הגזירות והקיצוצים שיידרשו תהיה כזאת שלידה גזירות התקציב הראשון שלו ייראו כמשחק ילדים. "איך הגענו לכך?" הוא ישאל באימה, "אני הרי הבטחתי לאזרחים שעוד שנתיים יהיה פה גן עדן".

התשובה קשורה למה שמכונה באוצר "הטייס האוטומטי" - הצטברות של התחייבויות רב־שנתיות, שחורגת משמעותית מהמגבלות ששמה על עצמה הממשלה. בנוסף, לא בטוח שסיפרו לשר האוצר כי הוא נתון בצבת קטלנית, שבה הוא גם יורש התחייבויות עבר עצומות וגם עומד בפני כלל פיסקלי אכזרי, שיהיה מצמצם יותר בהשוואה לשנה הזאת. כלל ההוצאה החדש יחסית, במתכונתו המורכבת והידועה רק ליודעי ח"ן, "מעניש" את הממשלה אם היא מגדילה את היחס בין החוב והתוצר ואם שיעור הצמיחה יורד. לכן, כשהגירעון יגדל והצמיחה תרד, כפי שכולם צופים, הסד התקציבי שבו תימצא הממשלה ילחץ יותר.

מדוע נראה לי ששר האוצר לא כל כך הפנים את הבעיה שתעמוד בפניו ב–2015? כי הפעולות הראשונות שהוא ביצע בתקציב הזה היו לקחת הלוואה ממערכת הביטחון בריבית נשך, שהוא יצטרך לפרוע ב–2015. גם את הוויתור שעופר עיני בנדיבותו העניק לו הוא יצטרך להחזיר בתקציב הבא. כלומר שר האוצר המשיך לרשום צ'קים שמנים לפירעון עתידי, בהנחה שהעתיד ורוד ורחוק. אבל העתיד מגיע די מהר, ואם אתה מאמין שאתה תהיה שר האוצר שיתמודד אתו - יש לך ולנו בעיה. להערכתי, כבר כיום עולות ההתחייבויות ב–2015 על מגבלת ההוצאה ביותר מ–10 מיליארד שקל. הסכמי השכר הצפויים, משברים ביטחוניים, לחצים קואליציוניים והצעות חוק פרטיות יוסיפו עוד מיליארדים רבים. אז מה עושים? מתמודדים היום עם תקציב 2015. איך? מכבים את הטייס האוטומטי - ומתיישבים על הגאי המטוס.

יאיר לפיד

כמה צעדים מחויבי המציאות לטיפולו המיידי של שר האוצר:

1. הרפורמה החשובה ביותר העומדת לפניך היא התייעלות רבתי במגזר הציבורי, תוך שיפור משמעותי בתפקודו. הדרך היחידה להתמודד עם הלחץ התקציבי תהיה כרוכה בהקטנה משמעותית של כוח האדם במגזר, בד בבד עם שיפור תנאיו. כולם יודעים על כיסים משמעותיים של אי יעילות, יחידות מיותרות וכוח אדם מיותר. יש לשנות את מודל ההעסקה לכיוון של גמישות, כמקובל במדינות הנורדיות למשל. ההתייעלות צריכה להיעשות בכל חלקי המגזר, תוך מתן תמריצים למשרדים ולשרים לעמוד ביעדי התייעלות.

2. שנה את הכלל הפיסקלי. הוא מורכב מדי, לא נהיר - ופועל להעמקת משברים כלכליים. הכלל חייב להיות פשוט - 2% גידול לשנה. ניתן אף לחשוב על תוואי יורד של כלל שמתחיל ב–2015 ב–4% ויורד תוך שנתיים ל–2%, בכדי למנוע קריסה של השירותים הציבוריים. אם תבצע את שינוי המגבלה כבר כיום, תוכל להעביר זאת מבלי לאבד אמינות.

3. ערוך רפורמות מבניות נחושות להקטנת יוקר המחיה, ובהן החוק להקטנת הריכוזיות, חשיפה מרחיקת לכת ליבוא ועידוד תחרות בענפי המשק, בין השאר הנמלים והחשמל. לאחר צעדים אלה, הציבור יוכל לקבל את הקיצוצים שעדיין ידרשו.

4. קח את ההגה על הביצוע השוטף של התקציב ועקוב בצורה אובססיבית אחר כל סטייה מהתוואי. כל סטייה צריכה להיות מתוקנת באופן מיידי. כל הרחבה תקציבית לא מתוכננת או היענות לצורך בלתי צפוי עם השלכות רב־שנתיות צריכות להיות מלוות בקיזוז ממקום אחר. אל תיתן לטייס האוטומטי לרסק אותך!

5. הבעיות אף פעם לא נפתרות על ידי דחייתן. לכן, הימנע מצ'קים דחויים, מפרישת הסכמי שכר שעופר עיני כל כך אוהב, מהתחייבויות רב־שנתיות עולות. כל אלה הן פצצות זמן מתקתקות.

6. טפל בדרך יצירתית בהצעות החוק הפרטיות שמרחיבות את התקציב. ניתן לחשוב על אמנה עם הכנסת, שבה גם בית הנבחרים לוקח אחריות ומונע התרסקות תקציבית, כפי שהיתה לנו, באמצעות ריסון של הצעות חוק פרטיות מרחיבות.

7. לבסוף - תאם ציפיות עם הציבור. השבר הגדול שראינו לאחרונה נבע מהפער הבלתי נתפש בין ההצהרות האופטימיות לבין המשבר התקציבי. לפיכך, אסור לך לפזר הבטחות על חלוקה ממשאבים שאין לך וגם לא יהיו בעוד שנתיים. האתגר התקציבי ימשיך ללוות אותך, אבל אם תשכיל לטפל בהם עכשיו, ולא לדחות את הטיפול ולפזר צ'קים דחויים, תוכל למנוע את ההתרסקות בתקציב הבא ולהעביר תקציב שמשקף את סדר העדיפויות שתקבע.

הכותב היה מנכ"ל משרד האוצר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?