ללמוד מיוזמות המס בבריטניה ובצרפת

היוזמה הצרפתית נועדה להפחית במעט את האינטרסים של בעלי ההון והשכר המופקע. היוזמה הבריטית באה לעודד חלוקה של ההון למייצריו האמיתיים - העובדים ■ שתיהן מנסות להתמודד עם סוגיות של חלוקת העושר הלאומי, צמצום פערים וקידום כלכלה יציבה וצודקת

יפעת סולל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יפעת סולל

>> שתי יוזמות מיסוי חדשות הוצגו באחרונה בבריטניה ובצרפת. היוזמה הצרפתית מבקשת למסות חברות שמשלמות שכר מופרז ואת העשירים ביותר. היוזמה הבריטית מעודדת העברת תאגידים לידי עובדיהם ומתן הנחות במס לדיווידנדים המחולקים לכל העובדים. שתיהן מבקשות לצמצם פערים ולשנות את חלוקת העושר.

ג'ון לואיס, רשת חנויות הבגדים הבריטית הקואופרטיבית, שבעליה הם העובדים, הגדילה את מחזורה בכ–16% ב–2012. כל אחד מ–84 אלף עובדי החברה ‏(ובעליה‏) קיבל בונוס של 17% - שווה ערך לתשעה שבועות של עבודה. ניק קלג, סגן ראש ממשלת בריטניה, הכריז באחרונה על מדיניות שתעודד העברת תאגידים לבעלות עובדיהם, שיוקצו לה מדי שנה 50 מיליון ליש"ט. כחלק מהצעד המוצע יינתנו הנחות במס על מכירת גרעין שליטה לעובדים ויינתנו הנחות במס על דיווידנדים המשולמים לכלל העובדים - ולא רק למספר קטן של בעלי תפקידים בכירים, כפי שמקובל בתאגידים מסורתיים.

קלג, ראש מפלגת הליברלים הדמוקרטים, הוא תומך נלהב בבעלות עובדים על תאגידים ועמדותיו מבוססות על מספרים. המחזור של התאגידים בבעלות עובדיהם בבריטניה גדל בשנה האחרונה ב–10% והוא מסתכם בכ–30 מיליארד ליש"ט. ממחקר שנערך ב–2010 בבית הספר לעסקים קאס, שבלונדון, עלה כי התפוקה בתאגידים בבעלות עובדים גדולה ב–9% עד 19% לעומת תאגידים מסורתיים - כך שתרומתם למשק גדולה יחסית. היציבות של תאגידים בבעלות עובדים הביאה לכך שחברות רבות בשוק הבריטי מתחייבות להעביר מניות לבעלות עובדיהם כחלק מתוכניות הייצוב שהן מכינות.

לשיטתו של סגן ראש ממשלת בריטניה, עידוד העברת תאגידים לידי עובדיהם ומתן הטבות מס לתאגידים בבעלות עובדים ייצרו כלכלה חזקה, מגוונת ובת־קיימא - וגם לחברה צודקת יותר במדינה.

פרנסואה הולנד, נשיא צרפת, שבית המשפט החוקתי פסל את הצעת החוק שקידם למיסוי בשיעור 75% של מקבלי שכר הגבוה ממיליון יורו בשנה ‏(פסילה שנבעה מכך שהמיסוי היה אישי ולא של משק בית‏), החזיר השבוע את היוזמה מכיוון אחר. במקום המיסוי האישי, יוטל על מס מעסיקים בשיעור 75% על תשלום שכר הגבוה ממיליון יורו.

אלא שהמס המשמעותי יותר שהחזיר הולנד, הוא דווקא מס העושר: מס שנתי, המוטל על כל מי שסך נכסיו גבוה מ–1.3 מיליון יורו, בגין נכסים ששוויים מעל 800 אלף יורו. זהו המס היחיד שבוחן את מכלול רכושו של כל אדם. מס העושר, ששיעורו יהיה בין 0.5% ל–1.5%, מעביר מדי שנה מעט מההון שנצבר בידי העשירים ביותר אל תקציב המדינה - לטובת כל תושבי צרפת.

היוזמה הצרפתית נועדה להפחית במעט את האינטרסים של בעלי ההון והשכר המופקע. היוזמה הבריטית באה לעודד חלוקה של ההון למייצריו האמיתיים - העובדים. שתיהן מנסות להתמודד עם סוגיות של חלוקת העושר הלאומי, צמצום פערים וקידום כלכלה יציבה וצודקת.

האם יש סיכוי ליוזמות דומות מצדו של יאיר לפיד, שר האוצר החדש, בישראל? מסופקני.

הכותבת היא עורכת דין 
ויו"ר ברית הקואופרטיבים 
לצדק חברתי, כלכלי וסביבתי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד