בנק ישראל מסתכן ביצירת מחנק אשראי

להוראות המפקח על הבנקים השלכות מרחיקות לכת על הפעילות הכלכלית של ישראל, מכיוון שהבנקים הם מקור מרכזי וחיוני למתן אשראי ללקוחות עסקיים

ראובן אדלר
ראובן אדלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראובן אדלר
ראובן אדלר

בשנים האחרונות אנו עדים להוראות רגולטוריות של המפקח על הבנקים, שחייבו רישום הוצאות שגרמו להפחתת הון הבנקים, או הרחיבו את "נכסי הסיכון" שלהם. כפועל יוצא, צומצמה יכולתם של הבנקים להרחיב את פעילותם העסקית.

בקרוב צפויות הוראות נוספות, שיגרמו לפגיעה נוספת בהון הבנקים מחד ולהחמרה בדרישות הון מזערי מאידך. הוראות אלה נועדו לאמץ הוראות רגולטוריות וכללים מקצועיים המקובלים בעולם, ומטרתן העיקרית היא לחזק את יחסי ההון של הבנקים ואת יציבותם, וליצור "כריות הון" לשנים שבהן הבנקים יזדקקו לכך. להוראות המפקח השלכות מרחיקות לכת על הפעילות הכלכלית של ישראל, מכיוון שהבנקים הם מקור מרכזי וחיוני למתן אשראי ללקוחות עסקיים.

ב-1 בינואר 2011 נכנסה לתוקף הוראה בנושא "מדידה וגילוי של חובות פגומים, סיכון אשראי והפרשה להפסדי אשראי". הוראה זו התאימה את כללי הדיווח של הבנקים בישראל לאלה החלים על בנקים בארה"ב. שינוי זה בהוראות המפקח גרם להקטנת הון הבנקים בסך של כ-3 מיליארד שקל. משמעות הפחתת הון הבנקים בגין שינוי זה היא צמצום יכולתם להרחיב את תיק האשראי שלהם לציבור בכ-33 מיליארד שקל ‏(בחישוב לפי דרישת הון של 9%‏).

בהתאם להנחיות שפירסם המפקח על הבנקים במארס 2011, נדרשו הבנקים "לחזק את הבקרה הפנימית על דיווח כספי בנושא זכויות עובדים". הנחיה זו נועדה להתאים את הפרשות הבנקים לזכויות עובדים, למקרה של פרישה מוקדמת של עובדים, בתנאים עדיפים על אלה שבהסכמים הקיימים. בעקבות הנחיות אלה הפחיתו הבנקים את הונם בכ-1.5 מיליארד שקל, כלומר - צמצום נוסף ביכולתם להעניק אשראי ללקוחות בהיקף של כ-16.5 מיליארד שקל.

דודו זקן

שני השינויים הרגולטוריים הללו הפחיתו את הון הבנקים בכ-4.5 מיליארד שקל, שהיוו, נכון למועד ההפחתה, כ-6% מהונם. במקביל, צימצמו השינויים את יכולת הבנקים להרחיב את תיק האשראי לציבור בכ-50 מיליארד שקל.

בנוסף, במטרה לצנן את שוק הדיור הורה לאחרונה המפקח על העלאה במשקלות הסיכון של אשראי לדיור ‏(משכנתאות‏) בשיעורי מימון הגבוהים מ-45% מערך הדירה, כך שחל גידול בנכסי הסיכון של הבנקים, המקטין את יחסי ההון לנכסי סיכון. כפועל יוצא, צומצמה האפשרות להגדלת תיק האשראי של הבנק.

בקרוב צפויות הגבלות נוספות על פעילותם העסקית של הבנקים, בדרך של שינויים חשבונאיים שיגרמו להקטנה נוספת של הונם וכן מגבלות חדשות הנוגעות ליחס הון מזערי, שבהם הבנקים יידרשו לעמוד במסגרת הוראות "באזל 3". השינוי החשבונאי המשמעותי הבא הוא תקן חשבונאות 19 IAS, שטרם הוחל על ידי המפקח, אך עשוי לחול בקרוב, המתייחס למדידה חשבונאית בגין הטבות לעובדים, ועשוי להפחית את הון הבנקים במיליארדי שקלים נוספים.

אם לא די בכך, בהתאם לטיוטת הוראות לאימוץ "באזל 3", שכפי הנראה תיכנס לתוקף במהלך 2013, נדרשים הבנקים לשמור על יחסי הון גבוהים יותר. לדוגמה, יחס ההון העצמי המזערי ‏(רובד 1‏) יעלה ל-9%, ולבנקים הגדולים - הפועלים ולאומי - הוא יעלה ל-10%. כמו כן, יחולו שינויים בדרישות ליחס הון כולל. הבנקים יידרשו להגיע ליחסי הון אלה עד תחילת 2015, למעט בנק הפועלים ולאומי, שתינתן להם אורכה עד תחילת 2017.

על פי אומדנים שנכללו בדו"חות הכספיים של הבנקים ל-2012, שפורסמו לפני פסח, עלול יחס ההון ליבה של הבנקים לרדת בטווח המיידי, עקב הוראות "באזל 3", בכ-0.3%. משמעות הדבר היא צמצום נוסף של כ-30 מיליארד שקל בפוטנציאל האשראי הבנקאי. מערכת הבנקאות צפויה לאתגרי ניהול עסקיים וארגוניים משמעותיים, כדי לעמוד מחד בדרישות אלה ומאידך ברווחיות הולמת.

לשינויים רגולטוריים הללו יש השלכות מאקרו מעבר למערכת הבנקאית, לרבות בחלוקת "עוגת" האשראי בין מערכת הבנקאות למערכת החוץ-בנקאית ולאופן חלוקת הסיכונים בין כל השחקנים במשק. ראוי שגופי הפיקוח והעוסקים בתחום תכנון המאקרו של המדינה ייתנו דעתם לשינויים אלה, וייערכו כנדרש כדי לקדם את פני העתיד - כאשר יחול שיפור בנתוני הכלכלה העולמיים, שיחייב התרחבות עסקית מתאימה.

הכותב הוא ראש מערך הבנקאות והפיננסים ב-PwC ישראל, וכיהן בתפקידים בכירים בבנקים מזרחי, טפחות ולאומי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו