האם קרנית פלוג תחליף את סטנלי פישר?

האם מגדר האדם הנבחר מרמז על מצב החברה או הגוף אותו הוא נבחר לנהל?

אלה אלקלעי
אלה אלקלעי
אלה אלקלעי
אלה אלקלעי

לסטלה הנדלר, המנכ"לית הבאה של בזק, יש קבלות. בתפקידה האחרון כיהנה כיו"ר HOT לאחר שבמהלך למעלה מ-20 שנה היא כיהנה במגוון רחב של תפקידים והובילה מגוון רחב של עסקות בשוק התקשורת בישראל. בכל זאת, ואולי בגלל שאין ספק שהיא ראויה, היות ומדובר בבזק קשה שלא לחשוב על המונח "מצוק הזכוכית".

על מצוק הזכוכית שמעתי לראשונה בהרצאה של דר' רונית קרק בפורום CFO. "מצוק הזכוכית" מתייחס לממצא שבמצבי משבר הסיכוי של נשים לקבל משרות בכירות עולים. נראה שכשיש תפקיד שמציע תגמול חיובי הסיכוי שייבחר גבר עולה על הסיכוי שתיבחר אישה.

קרנית פלוג

כאשר התגמול אינו ברור או כאשר המודל העסקי כרוך ברמה גבוהה יותר של סיכון, נוטים יותר לבחור באשה. מעבר לסקרים סטטיסטים נעשו כמה מחקרים שניסו לבחון את הסוגיה. במחקרים אלו הציגו לאנשי ונשות עסקים (בחלוקה מגדרית מאוזנת) שתי חברות. חברה אחת המציגה התפתחות מתמשכת ברווחיות ואילו החברה השנייה מציגה נסיגה מתמשכת ברווחיות.

על המשתתפים בניסוי היה לבחור מנהל פיננסי לחברות מתוך שלושה מועמדים: גבר ואישה עם רקע דומה וגבר נוסף שברור שהוא פחות מתאים. התוצאה שנצפתה שוב ושוב בניסויים מסוג זה הייתה שעבור החברה המצליחה המשתתפים בניסוי נטו לבחור במועמד על פני המועמדת אבל עבור החברה הנמצאת בקשיים הנטייה הברורה של מרבית המשתתפים הייתה לבחור במועמדת.

אין ספק שהסיכון הגלום בפעילות של בזק בשנים הקרובות גבוה ולמעשה הולך ועולה. בזק צריכה להתמודד עם שלוש רמות של סיכונים - תחרות מתגברת, טכנולוגיה משתפרת ורגולציה פופוליסטית.

קשה מאוד לדבר כיום בבזק, שנהנתה ממעמד מונופוליסטי עשרות שנים, על מנועי צמיחה. המיקוד של החברה בשנים הקרובות הוא כנראה איך למנוע או לפחות להאט את הירידה בהיקף הפעילות ובעיקר בהיקף הרווחיות ממנה נהנית החברה מזה שנים רבות.

אם יש מישהו שיש לו סיכוי טוב לשמור על הערך של בזק זו כנראה הנדלר, ועל אף שאני לא מכירה אותה אני מניחה שהיא לא בדיוק תעריך את הקונטקסט המגדרי של הדברים. למרות זאת קשה להתעלם מהעובדה, שהפעם הראשונה בתולדות אחת החברות המובילות במשק שאישה מתמודדת על כסא המנכ"ל היא בנקודת הזמן המאתגרת ביותר בתולדותיה עד היום.

כמובן שהמינוי של רוית ברניב כיו"ר תנובה, בחירה ראויה ומאוד הגיונית למרבית הדעות, אף היא אינה נגועה בהשפעה מגדרית כזו או אחרת. ברניב הרי מחליפה גבר שכיהן בתפקיד לפניה בתקופה לא פחות מאתגרת ובתפקידה הקודם כיהנה כיו"ר קבוצת שיכון ובינוי, קבוצה מצליחה וצומחת רחוקה מאוד מכל מצוק.

כשמנסים להוכיח כי אין תקרת זכוכית ישר שולפים דוגמאות לנשים שהצליחו והגיעו לתפקידי ניהול בכירים: גליה מאור, רקפת רוסק-עמינח, סמדר ברבר צדיק... אכן כן 4.5% מהמנכ"לים ב-100 החברות שנכללו במדד ת"א 100 ב-2011 הן נשים.

באופן דומה ניתן להראות לא מעט חברות במשק הנמצאות בקשיים המנוהלות על-ידי גברים פרטנר, סלקום בתחום התקשורת, שטראוס, אסם בתחום המזון ובכל זאת נדמה לי שמרבית קוראי טור זה יסכימו שדרגת הקושי כיום בתנובה גבוהה משטראוס או אסם כמו שרמת המורכבות כיום בבזק מעפילה על פרטנר וסלקום.

האומנם אין כאן יותר ממקריות שהאדם המתאים ביותר לתפקיד בנקודת הזמן הנוכחית, להערכת בעלי המניות המובילים של תנובה, בדומה לבזק היא אישה? האם ניתן לעשות גם היקש הפוך קרי, האם מגדר האדם הנבחר מרמז על מצב החברה או הגוף אותו הוא נבחר לנהל? אם קרנית פלוג תבחר במקום אחד המועמדים הגברים האם יש כאן מידע חדש על תפיסת קברניטי המשק את מצב הכלכלה הישראלית או תכנון מסודר של הנהגת בנק ישראל שהחל במינויה לתפקיד המשנה?

כשלב ראשון בדרך לפתרון כדאי להכיר בכך שיש לנו בעיה. לפחות המספרים מעידים שיש תקרת זכוכית ומצוק זכוכית אף כי קשה מאוד להגיע למסקנה שכזו מבחינת כל מקרה לגופו.

לסיפא, אם נשים את הסוגיה המגדרית בצד, רק אוסיף שאני אופטימית בשלושת המקרים, כל אחת בתחומה יש לה סיכוי טוב מרבים אחרים להצליח להתמודד עם המורכבות של החברה אותה היא נכנסת לנהל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?