למה שלא תהיה לנו נגידה?

אחרי ראשות הממשלה, יו"רות הכנסת, נשיאות בית המשפט העליון וביקורת המדינה - הגיעה הזמן שתהיה לנו נגידה בבנק ישראל

אסתר לוצאטו
אסתר לוצאטו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסתר לוצאטו
אסתר לוצאטו

התפטרותו המפתיעה של נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, הציתה מיד גל ניחושים מי עשוי לרשת אותו. למרות שפרופ' פישר הצביע על ד"ר קרנית פלוג, המשנה שלו, כמועמדת ראויה לתפקיד - בגלריית המועמדים התקשורתית שמה נפקד. ואני מבקשת לשאול - מדוע לא? מדוע ד"ר קרנית פלוג איננה מועמדת טבעית לתפקיד והאם לא הגיעה הזמן שתהיה לנו נגידת בנק?

הנשים רשמו הישגים ניכרים בבחירות האחרונות. לא רק ששלוש נשים עומדות כיום בראש מפלגות (שלי יחימוביץ', ציפי לבני וזהבה גלאון), אלא שאישה שולבה במקום גבוה ברשימת הבית היהודי (איילה שקד) ולמעט המפלגות החרדיות והערביות, מרבית המפלגות הקפידו על שריון לנשים במקומות גבוהים על מנת להבטיח ייצוג נשי נאות בכנסת. כך קרה שייצוג הנשים בכנסת מגיע הפעם למספר שיא - 28 חברות כנסת.

אך ייצוג זה אסור שיסתיר את המציאות המלאה. במינהל הציבורי, ברשויות המקומיות, באקדמיה ובעיקר בעולם העסקים הפער בין גברים ונשים בולט ביותר - רק 19% מתפקידי הניהול במשק מאויישים על-ידי נשים, לעומת 30% בעולם ורק 8.9% מהן נמצאות בתפקידי ניהול בכירים (יו"ר או מנכ"ל חברה). כל זאת למרות שבבסיס הפירמידה מספר הנשים המשכילות גדול מזה של הגברים. יתר על כן, אין כל הבדל בכישורי הנשים המנהלות בישראל והן לא נופלות באיכותן וביכולותיהן מאחיותיהן במערב.

קרנית פלוג

התוצאה היא שנשים נאלצות בעל כורחן לשבור כל פעם מחדש את תקרת הזכוכית. אחרי ראשות הממשלה, ביקורת המדינה, נשיאות בית המשפט העליון, יו"רות הכנסת ואלופה בצה"ל הגיעה הזמן שאישה תמלא את תפקיד נגיד הבנק המרכזי.

מינויה של ד"ר קרנית פלוג יהיה ביטוי נוסף ליכולת של נשים למלא תפקידי מפתח בחברה ובכלכלה. וצריך להדגיש - ד"ר פלוג היא מינוי ראוי מכל הבחינות, כך שאין במינויה האפשרי משום העדפה מתקנת חסרת בסיס מקצועי, מה גם שסטנלי פישר הוא תומך נלהב בכך.

קרנית פלוג היא בתו של נוח פלוג ז"ל, מי שניהל מאבק ציבורי עיקש לקידום מעמדם של ניצולי השואה. אין ספק שהמורשת הזו מלווה אותה ומדריכה אותה בתפקידיה הציבוריים. עובדה היא שבמסגרת עבודתה התייחסה לא פעם לנושאים חברתיים כמו שכר מינימום, קליטת עלייה ועוני.

ד"ר פלוג סייעה לנגיד פישר במהלך המשבר הפיננסי העולמי לפעול בנחישות רבה לאיתור הבעיות במשק. בזכות הניתוח הנכון שביצעה נמצאו התרופות הפיננסיות לפתרון הבעיות המרכזיות של המערכת הכלכלית והפיננסית הישראלית. פישר, כאמור, מעריך את פלוג מאוד ולא סתם קידם אותה לתפקיד המשנה לנגיד.

הרזומה שלה מרשים. לאחר שהשלימה בהצטיינות את לימודי המאסטר בכלכלה באוניברסיטה העברית בירושלים היא למדה לימודי דוקטורט בכלכלה באוניברסיטת קולומביה בניו יורק. היא שימשה ככלכלנית בקרן המטבע הבין-לאומית ובבנק האינטר-אמריקאי לפיתוח ככלכלנית מחקר בכירה. היא מילאה שורה של תפקידים בכירים בבנק ישראל ובמחלקת המחקר של הבנק עד למינויה למנהלת המחלקה.

במהלך עבודתה כיהנה פלוג במספר ועדות ממשלתיות וציבוריות, בהן הוועדה להגברת התחרותיות, הוועדה לשינוי חברתי-כלכלי, הוועדה לבחינת תקציב הביטחון (ועדת ברודט), הוועדה לאיתנות פיננסית של הביטוח הלאומי, ועדת האסטרטגיה וועדת העלאת גיל הפרישה לנשים.

נכון, ארגוני הנשים עשויים למצוא טעם לפגם בכך שד"ר פלוג ידועה כתומכת בהעלאת גיל הפרישה לנשים. לטענתה - ואני מסכימה לכך - זהו צעד מתבקש לאור העלייה בתוחלת החיים והירידה הצפויה בגובה ההכנסה לאחר הפרישה כתוצאה מכך. היא מאמינה שאת התהליך יש לשלב עם כלים משלימים לעידוד תעסוקת מבוגרים, כמו אכיפת חוק איסור אפליה על רקע גיל, קרנות למקצועות שוחקים ומתן הכשרות.

בעולם הרחב כבר מונו נשים לתפקיד נגיד הבנק המרכזי (ארגנטינה, פולין, סרביה, שלוחת הפד בסן-פרנסיסקו) והגיע הזמן שגם ישראל תנקוט צעד דומה.

ומילה לסיום - מינויו של סטנלי פישר היה אחד המינויים המוצלחים של בנימין נתניהו כשר אוצר ואחד המעולים בתולדות המינהל הציבורי שלנו בכלל. הרעיון שיהודים הממלאים תפקידים בכירים בתחומי העסקים, האקדמיה והמינהל בעולם יגיעו לכאן למלא תפקידים מרכזיים, בבחינת "מילואים" של העם היהודי, הוא רעיון לגמרי לא רע.

הכותבת היא שותפה-מנהלת בקבוצת לוצאטו העוסקת בפיתוח ומינוף קניין רוחני, פעילה חברתית, חברת מועצת היישוב עומר וחברת הוועד המנהל של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה