נשים, אל תוותרו!

מנהלים משקפים באופן בלתי מודע סטריאוטיפים על נשים כשהם מעריכים את ביצועיהן של עובדות במשפטים כמו: "היא קצת אגרסיבית"

אנה רוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנה רוסו

פאנל שנערך במסגרת כנס הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס בימים האחרונים תפס את עיניי. הפאנל עסק בהרחבת תפקידן של נשים בקבלת החלטות כלכליות. למרות שמבין 6 משתתפי הפאנל היו 5 נשים, הרי שמקרב כלל משתתפי הכנס רק 17% היו נשים. מעניין, לא? אבל גם נדמה שלא מפתיע במיוחד.

אין ספור אימהות מן הדור הצעיר (כולל אלה העובדות קשה מאד מחוץ לבית), חשות רגשי אשמה על רצונן לנהל קריירה במקביל לחיי המשפחה. הן מדחיקות את רגשותיהן ולא אוהבות לבטא אותם בקול רם. חברותיי, שכיום הן סבתות, מגבות את ההדחקה הזו.

לכל אורך הדרך היה לי ברור שאת חיי היחידים אני מתכוונת לחלק בין תפקידי כאם וכרעיה לבין רצוני לממש את שאיפותיי המקצועיות.

בשנת 1980 הוצע לי לעבוד כמדענית אורחת במעבדה נחשבת בפריס. הייתי נשואה לאיש צבא ואם לילד בן שלוש. בן זוגי כמוני חשב שעלי לקבל את ההצעה. הוא לקח על עצמו את הטיפול בילד ואני נסעתי לשלושה חודשים לפריס. לילדי לא נגרמה שום טראומה וחיינו המשפחתיים יצאו נשכרים מהתנסות זו.

לדברי שריל סנדברג, סמנכ"לית התפעול של פייסבוק, בדאבוס, מנהלים משקפים באופן בלתי מודע סטריאוטיפים על נשים כשהם מעריכים את ביצועיהן של עובדות במשפטים כמו: "היא קצת אגרסיבית", או: "היא ממלאת את תפקידה נפלא, אבל עמיתיה לא כל כך אוהבים אותה". היא גם הזכירה חולצות שנמכרות בארה"ב: "חכם כמו אבא" לעומת: "יפה כמו אמא".

מדוע שאנו הנשים נלין על הגברים, כאשר במו ידינו אנו מכניסות את עצמנו לתוך המלכודת? - כאשר מופנה אלינו מסר לגבי התקדמות בקריירה: "האם את בטוחה שאת רוצה להשתתף במירוץ במקום לגדל ילדים בבית?" (ציטוט שעלה בפאנל), האם אנו מביטות בעצמנו במראה ועורכות חשבון נפש אישי-מקצועי?

לאורך עשרות שנות דרכי המקצועית, האימהות והקריירה שוכנות בי בכפיפה אחת באותה דרגה של חשיבות. בתקופות שונות כל אחת מהן מתייצבת בעמדת הובלה למשך פרק זמן מסוים. השילוב בין השתיים מעניק לי תוכן, עניין ותחושה של מיצוי עצמי.

ומה לגבי המקצוע אליו אני מכשירה דורות חדשים, בעיקר נשים? הוא זכה, לתדמית של מקצוע קל, מתאים כהכנסה נוספת, פחות תובעני, כזה המאפשר לאימהות לעבוד ולחיות חיים נוחים. עלינו לעקור תפיסה זו מן השורש.

מקצוע ההוראה, למי שמתייחס אליו ברצינות, תובעני ביותר: הלבטים והאתגרים, הילדים וההורים לא מרפים, "רודפים" אחריך 24 שעות ביממה. לסטודנטיות שלי אני אומרת: "אם לא תנהלו את חייכן המקצועיים ,תאתגרו עצמכן ע"י הצבת מטרות ותפעלו באופן אקטיבי להשגתן, לא תגיעו לשום מקום! זוהי מהות העולם המודרני ומקצוע החינוך אינו יוצא דופן".

הוראה טובה כרוכה בהתעדכנות תמידית בנעשה בתחום המחקר הרלבנטי, באמצעות ספרות מקצועית, בידיעת תהליכי ההתפתחות המאפיינים את שכבה הגיל אותה מלמדים, בהכרות מעמיקה עם תכנית הלימודים הנלמדת לאותה אוכלוסייה ובהתאמתה לאופייה.

כיוון שכל מורה בלי תלות בתחום אותו הוא מלמד הינו גם מחנך, מצופה ממנו להיות אדם תאב דעת בעל אופקים רחבים ותחומי עניין מגוונים, להיות מעורה במתרחש. -
זו קריירה: בדיוק כמו רפואה, משפטים או הי-טק.

על פרחי ההוראה להפנים כי מצפה להם מסלול ארוך של למידה לאורך כל תקופת חייהם המקצועיים. יהיה עליהם להיערך ללמודים לתואר שני, לתואר שלישי, להשתתף בהשתלמויות, בכנסים, בסמינרים ועוד. בקצב בו החברה שלנו שועטת קדימה, אם לא תשקיעו - לא רק שלא תתקדמו , אתם תיסוגו לאחור.

כראש מכללה לחינוך, המציינת בימים אלה מאה שנים להקמתה, ביחד עם עמיתיי אנו עושים כל מאמץ כדי להכשיר דור חדש של אנשי חינוך, גברים ונשים, הרואים בתחום החינוך וההוראה קריירה. הצבת החינוך וההוראה בדעת הקהל כקריירה, תהיה עוד צעד לשינוי יחס החברה אל המקצוע בו בחרנו. ואתן, אחיותיי הנשים, אל תוותרו!

ד"ר אנה רוסו היא ראש המכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין בירושלים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה