מחוקק יודע חוק?

קיימת ירידה במספר בעלי ההשכלה המשפטית בכנסת וחברי הכנסת מסתמכים יותר ויותר על ייעוץ חיצוני - דבר המהווה סכנה לדמוקרטיה

אמנון לורך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמנון לורך

הכנסת היא בית הנבחרים, קובע חוק יסוד: הכנסת, לא בית המחוקקים. פרלמנט, מקום בו מדברים מלשון פרלרה בשפות לטיניות רבות. סמכות הכנסת לחוקק נובעת מחוק המעבר שחוקק עם קום המדינה ומאז ועד היום לא השכילו מועצת העם ושמונה עשרה כנסות לחוקק את חוק יסוד: החקיקה, או כל חוק אחר המסמיך את הכנסת לחוקק מצד אחד ולהגביל את כוחה מצד שני. בפועל הכנסת מחוקקת מתוך שהסמיכה את עצמה בתקנונה.

עיון ברשימות המועמדים שהוגשו לועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-19 לצד סקרי דעת הקהל, מלמד על ירידה צפויה במספר בעלי ההשכלה המשפטית בכנסת. הכנסת היוצאת החלה את דרכה עם 20% בעלי השכלה רלוונטית זו, ובזו שתבוא כנראה פחות מ-15 מחברי הכנסת ה-19 יהיו משפטנים.

בניין הכנסת

ככל ששיעור בעלי ההבנה המשפטית יורד, כך עולה כוחם של היועצים המשפטיים למינהם, אלו המייעצים לכנסת ולוועדותיה ואלו העובדים בשירות הממשלה. ככל שמגמה זו מתחזקת כך השפעתם של נבחרי הציבור על החקיקה קטנה. חלק נכבד מהחוקים אותם הכנסת מחוקקת הינם מורכבים ביותר ונדרשת הבנה של מגוון כלים פרשניים על מנת שתחת ידי המחוקק ייצא מה שהוא התכוון לו, ללא צורך בפרשנות של בתי המשפט.

ככל שחבר הכנסת נדרש להסתמך יותר על ייעוץ חיצוני, כך עצמאותו נפגעת והוא אינו ממלא את ייעודו כנציג הנבחר של הציבור, ומצב דברים כזה הוא מסוכן לדמוקרטיה. עוצמתה וחשיבותה של המילה הכתובה, האפשרות להבין אותה אחרת בצירופים שונים, משמעותה החברתית, היסוד העמוק של מקורותיה, הם חלק מהפרמטרים שלא לומדים אותם בשום מקצוע אחר.

מה מבריח את המשפטנים מבית המחוקקים זו שאלה למחקר, שכן גידול שיעורם באוכלוסיה היה צריך להביא לכאורה בגידול שיעורם בכנסת, אך לא היא. על פניו נראה ששמירת החוק והחיים בכללים הנוקשים של חוק אינם חביבים על מפלגות ועל כן רבים מאלו שחונכו אחרת לא נכנסים לקלחת. בין אם זה מפאת ריחה הרע של הפוליטיקה או הפיתוי שבחוץ או חוסר היכולת האמיתית להשפיע, זו מגמה לא בריאה.

במהלך הדורות שירתו בכנסת רבים, שנמנו על מיטב המשפטנים בישראל, אלו פרשו או הולכים ומתרחקים מהעשייה המשפטית-הפוליטית. הדור שבא אחריהם, לפחות על פי שפת הגוף הקולקטיבית, מתרחק מבית המחוקקים.

הכותב הינו שותף בכיר במשרד עורכי הדין יגאל ארנון ושות' ובעבר יועץ משפטי של סיעת המערך בכנסת

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים