כך מתחילות חברות הענק לפחד מפני תדמית לא מוסרית

סטארבקס, רשת בתי הקפה הגלובלית, הודיעה בשבוע שעבר שהיא בוחרת מרצון להגדיל את תשלומי מס ההכנסה שהיא משלמת בבריטניה

דליה לוי רשל
דליה לוי רשל

סטארבקס, רשת בתי הקפה הגלובלית, הודיעה בשבוע שעבר שהיא בוחרת מרצון להגדיל את תשלומי מס ההכנסה שהיא משלמת בבריטניה.

הודעה חריגה והזויה זו ,שפורסמה על דפים שלמים בעיתוני בריטניה, נובעת לא מאהבת תשלומי מס הכנסה, אלא כחלק מתפיסת הקיימות העסקית המגדירה מחדש את גבולות האחריות החברתית של העסקים, והמצביעה על כך שהמשך קיומו של העסק תלוי בהתייחסותו לסביבה ולחברה (globe and society) וכן שאחריות ההנהלה הוא על רווחיה (או הפסדיה) הפיננסים, הסביבתיים והחברתיים.

צילום: בלומברג

לפני כחודש, נקראו מנהלי סטארבקס, גוגל ואמזון בבריטניה, להעיד בפני ועדה פרלמנטרית לענייני תשלומים מס הכנסה. יו"ר הוועדה, הגב' מרגרט הודג' ביקשה הסברים כיצד חברות אלו, המנהלות מחזורי ענק בבריטניה, מצליחות לשלם מס הכנסה נמוך כל כך לקופת הציבור הבריטי. היו"ר הודתה כי אין מדובר בעבירות פליליות: "איננו מאשימים אתכם בעברה על החוק אלא בחוסר מוסריות"!

סטארבקס פועלת יותר מ-14 שנה בבריטניה. מאז פתיחת הסניף הראשון המקומי, מכרה רשת בתי הקפה האמריקאית הגדולה בעולם קפה לבריטיים בסכום של 3 מיליארד פאונד (18 מיליארד שקל).

בדיקת התוצאות העסקיות של חברה בריטית אחרת - הדומה בגודלה לסטארבקס - רשת בתי הקפה הבריטית "קפה קוסטה ", מראה כי למרות המחזור העסקי הכמעט זהה, קיים הבדל עצום במיסוי של שתי החברות. בעוד קוסטה מדווחת על רווחים ותשלומי מס הכנסה, סטארבקס הבריטית מדווחת על הפסדים, ומכאן - גם על אפס תשלומי מס הכנסה לממשלה הבריטית.

ההבדל נובע מכך שהחברה נוקטת בפעולות שנרשמות כהוצאות בבריטניה ומצמצמות את שיעורי המס שהחברה משלמת לקופת משלם ‏המסים הבריטי.‏ לדוגמה, סטארבקס קולה את פולי הקפה בשווייץ, מוכרת אותם לחברה הבריטית ומשלמת בשווייץ חצי ממה שהיתה משלמת לו דיווחה את רווחיה בבריטניה. בנוסף, החברה משלמת תמלוגים בגין "קניין רוחני" לחברת האם סטארבקס האירופית, הרשומה בהולנד - בעלת תשלום מס ההכנסה הנמוך במיוחד.

עד כה, סטארבקס היא היחידה שהתייחסה לדיון הציבורי שפרץ לאחר ישיבת הוועדה. במכתב ציבורי, יוצא דופן בכנותו, אומר מנכ"ל החברה הבריטית: "מאז ייסוד החברה בשנת 1971, למדנו כמה חשוב להקשיב ללקוחותינו, ושהתנהגות אחראית היא עניין של הגיון עסקי פשוט. אנו מנהלים את עסקינו באנגליה תוך שאנחנו משקיעים בבניית הנכס החשוב ביותר שלנו - אמון. אמון ביחסינו עם שותפינו (עובדנו), עם לקוחותינו, ועם הקהילה הרחבה שבתוכה אנו פועלים".

סטארבקס פועלת מתוך הבנה שהצלחת החברה תלויה בניהול חכם וריווחי של מערכת היחסים עם שותפיה לעסקים (במובן של שותפות ‏גורל), קרי - לקוחותיה, עובדיה, ספקיה, הממשל והקהילה.‏

גוגל עדיין לא הגיבה ונוקטת בעמדה כוחנית יותר. היא מתעקשת שהיא פועלת על פי חוק במדינות בהן היא מיוצגת. גוגל יכולה "לשחק אותה" חזקה, כיוון שיש הרבה פחות תחרות בשוק מנועי החיפוש.

נכונותה של סטארבקס להקדים רפואה למכה היא איתות נוסף למגזר העסקי, שהצרכן אינו מוכן לרכוש שירותים ומוצרים מחברות המזלזלות בצרכים הלגיטימיים של הסביבה והחברה.

הכותבת היא יועצת קיימות עסקית בעלתMBA ‏ ב-Corporate Sustianability

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן