החופש של בעל ההון לרווח ושל האזרח להפסד

כאשר הממשלה מעבירה לתאגידים פרטיים כספי ציבור בהיקפים עצומים ועוצמת עין לנוכח תרגילי מס, אין זה שוק חופשי

אמנון פורטוגלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמנון פורטוגלי

אחד הרעיונות העומדים בבסיס ההפרטה הוא שהיזם הפרטי לוקח עליו את הסיכון. כדי להוציא לפועל פרויקט, הממשלה דורשת, בדרך כלל, שהיזמים הפרטיים ישקיעו בו מכספם. במקרה של רישיון לייצור חשמל פרטי, היזם נדרש, כפי שעולה מתקנות משק החשמל, להציג הון עצמי בסך 20% משווי הפרויקט.

יזמית החשמל הפרטי דליה אנרגיות מקימה תחנת כוח בהספק של 870 מגה-ואט בהשקעה של כ-4 מיליארד שקל, הממומנת על ידי בנק לאומי ושמונה גופים מוסדיים. דליה אנרגיות, בהנדסה פיננסית יצירתית, החליפה את ההון העצמי הנדרש לקבלת רישיון ייצור חשמל בהנפקת מניות בכורה למוסדיים. סך המימון מסתכם בכ-3.3 מיליארד שקל, והיתרה ממשקיעים מוסדיים באמצעות מניות בכורה. ככל הנראה, היזמים לא השקיעו ולו אגורה בפרויקט.

צילום: סי בנק, אלברטו דנקברג, לימור אדרי

בעברית פשוטה, היזמים לא לוקחים עליהם כל סיכון. לכאורה, המוסדיים לוקחים עליהם את הסיכון - אבל רק לכאורה. שכן, מניות הבכורה הן הלוואה לכל דבר ועניין. אפשר להבטיח להם עדיפות בפירוק החברה, ואפשר בקלות להשוות את תנאי מניות הבכורה לתנאי ההלוואה שהיזמים קיבלו. ניתן לשלם לבעלי מניות הבכורה דיווידנד בגובה הריבית, וכן להבטיח, בהסכם גלוי או סמוי, שהחברה תרכוש בחזרה את מניות הבכורה במועד פדיון איגרות החוב. למעשה, המוסדיים, בעלי מניות הבכורה, אינם יזמים, והסיכון שהם לוקחים אפסי.

ההון העצמי, במהותו ובהגדרתו, אינו כזה שיש בו התחייבות כלשהי לחלוקת כסף. דליה אנרגיות הציגה כמובן חוות דעת משפטיות וחשבונאיות שלפיהן הנפקת מניות הבכורה עומדת בהגדרת ההון העצמי הנדרש. בדיון במליאת רשות החשמל אושר "מעקף" מניות הבכורה התקדימי, ככל הנראה בעקבות מכבש לחצים שהופעל מצד החברה ומצד משרדי ממשלה מסוימים. אישור זה פירושו איון דרישת ההון העצמי ממיזמי החשמל הפרטי.

איתן מאיר, מנכ"ל דליה אנרגיות, מתפאר בתרגיל מניות הבכורה. מבחינתו זהו פתרון לגיטימי. "אי אפשר היה להגיד דבר נגד מניות הבכורה, למעט העובדה שהפתרון הזה לא היה מוכר". אני חולק על דעתו של מאיר ועל עמדתו של הרגולטור שאישר זאת. מעבר למהות ההון העצמי, הפתרון של מניות הבכורה במקרה של דליה אנרגיות הוא בבירור עסקה מלאכותית שריחה נודף למרחקים, שמטרתה העיקרית היא עקיפת הדרישה המהותית, הבסיסית להשקעה של היזמים.

כאשר הממשלה נותנת תמריצים והטבות במיליארדי שקלים לתאגידים פרטיים, מעבירה להם בגלוי או בדרכים סמויות כספי ציבור בהיקפים עצומים ועוצמת עין לנוכח תרגילי מס, אין זה שוק חופשי, אלא ביזת כספי הציבור המועברים לחברי מועדון ההון-שלטון. מתברר שגם ראש הממשלה ומשרד האוצר דוגלים במדינת רווחה, אלא שבשונה ממדינת הרווחה הקלאסית לאזרחים, שהיתה נהוגה גם בישראל, מדובר כעת במדינת סעד לתאגידים ולעשירים, שבה הרווחים שייכים לבעלי ההון וההפסדים לכלל האזרחים. במקרה של יצרני החשמל הפרטיים, את החשבון תגיש בסופו של דבר הממשלה, דרך חברת החשמל, לציבור.

הכותב הוא חוקר כלכלה במכון ון-ליר ובמכללה החברתית-כלכלית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"