שטרסלר מכליל - וכך פוגע באחיות

מבין כל המגזרים בתחום הבריאות, ללא יוצא מהכלל, זהו המקצוע שעליו המדינה היתה צריכה להכריז כמקצוע ייחודי, שמחייב התייחסות כספית מיוחדת

מרדכי שני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרדכי שני

מאמרו של מר נחמיה שטרסלר מ-21 בדצמבר 2012, תחת הכותרת "האחיות עשו נוק-אאוט לאוצר", מזכיר לי סיפור ידוע על הנגיד מדובנה.

הנגיד מדובנה ביקר כילי עשיר, ובניסיון לשכנעו לתרום הוביל אותו לחלון ושאל אותו מה הוא רואה. ענה לו הכילי: בני אדם. עתה הוליך הנגיד את הכילי לראי ושאל אותו מה הוא רואה. הפעם השיב לו הגביר: את עצמי. אמר הנגיד מדובנה: רק שמים מעט כסף, וכבר אינך רואה אף אדם פרט לעצמך.

מר שטרסלר מעדיף לשאול "האם אתם מכירים מישהו שלא מגיעה לו תוספת"? ועל ידי הכללה זו פוגע באחיות. במשך 45 שנות עבודתי הציבורית ובהיכרותי לעומק את עבודת 20 בעלי המקצועות השונים במערכת הבריאות, למדתי להכיר ולהוקיר את עבודת האחיות. מבין כל המגזרים בתחום הבריאות, ללא יוצא מהכלל, זהו המקצוע שעליו המדינה היתה צריכה להכריז כמקצוע ייחודי, שמחייב התייחסות כספית מיוחדת.

האחיות הן עמוד השדרה בבתי החולים, ובקהילה חל, בצורה הדרגתית, שינוי מהותי בתפקודן. הדבר עולה בקנה אחד עם גישת העיתון הכלכלי החשוב "אקונומיסט", שדן במאמר שפורסם ביוני השנה בשינוי פרדיגמות במערכת הבריאות כדי לפתור את הבעיות הייחודיות למאה ה-21. שילוב מערכת המיחשוב יחד עם בעלי מקצועות שונים, בייחוד אחיות, הוא הפתרון הנכון לעולם שירותי הבריאות כיום.

לפני כחצי שנה החל פרויקט ייחודי של שירותי בריאות מכבי ומכון גרטנר - המכון לחקר אפידמיולוגיה ומדיניות בריאות במרכז הרפואי שיבא, שבו אחיות מובילות את האינטגרציה ואת הקואורדינציה של הטיפול ב-4,500 חולים כרוניים קשים. המטרה היא להגיע בעוד שנה ל-10,000 חולים. רופא המשפחה נשאר במרכז, אך תפקוד האחיות הוא מרכזי וחיוני לטיפול רפואי נכון - עם שביעות רצון אדירה מצד המטופלים.

אני מאמין כי אכן צריכה להיות דיפרנציאציה בשכר האחיות, כשם שיש גם הכרה במקצועות רפואיים ייחודיים אצל הרופאים, לפי תפקודן. אך אין ספק שיש למשוך אחיות למקצוע על ידי העלאת שכר משמעותית, כנהוג במקצועות חיוניים אצל הרופאים.

בניגוד למר שטרסלר, אני מברך את רפרנט האוצר בבריאות, משה בר-סימנטוב, המכיר היטב את המצוקה בשירותי הבריאות והרווחה, ואשר סייע לגמר מוצלח של המשא ומתן עם האחיות.

הכותב שימש כמנכ"ל משרד הבריאות וכמנהל המרכז הרפואי שיבא

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר