המעבר הלגיטימי של בכירים מהמגזר הציבורי לפרטי

התפישה שלפיה המגזר הציבורי צריך להיות מבודד מהמגזר העסקי היא שגויה

מוטי שפירא
מוטי שפירא

בכל פעם שבכיר בצמתי ההחלטה המרכזיים של הממשלה מתמנה לתפקיד בכיר במערכת העסקית, ובעיקר אצל אלה המכונים "טייקונים", מתעורר מחדש הדיון לגבי המעבר של אותם אנשים מהמגזר הציבורי לעסקי.

לפתע חוזרת השאלה האם, בדיעבד, אפשר היה לזהות דפוסי הטיית החלטות של אנשים אלה על רקע ידיעתם כי בעתיד יעבדו אצל אותם טייקונים. הרהורים אלה פוגעים קשות באמינות הדרגים המקצועיים ומעלים חשד כי גם עליהם לא ניתן לסמוך. התופעה מחריפה כשמדובר באנשי אגף התקציבים במשרד האוצר, שרבים רואים בהם "אם כל חטאת" של המצב החברתי בישראל. כך גם במקרה של אודי ניסן, הממונה על התקציבים לשעבר, שמונה באחרונה לדירקטוריון דלק ישראל.

אודי ניסן, לשעבר הממונה על התקציביםצילום: אמיל סלמן

ואולם, מבקרים אלה אינם מבקרים באותה חריפות בכירים במשרדי הממשלה בתחומים אחרים, כמו שיכון, אנרגיה, תחבורה, סביבה, חינוך, רווחה או ביטחון, שעוברים בשלהי תפקידם למגזר הפרטי או מקימים עסקים באותם תחומים. אותם מבקרים גם אינם מתייחסים למסלול "הסללום" של אנשים בשלטון המקומי, שמדלגים מעסקים לתפקידים של נבחרי ציבור ברשויות המקומיות (כמו סגני ראש עיר ומחזיקי תיקים) וחוזר חלילה, כשאחרי כמה שנים מתברר כי נהפכו ל"כרישי נדל"ן ועסקים".

ברור שמבחינה חוקית לא ניתן לאסור על פקידים במערכת הציבורית להשתלב במערכת הפרטית בכל שלב שבו יחפצו. לא ניתן גם לשלול את התפישה שלפיה תהליך הכשרתו והתקדמותו של אדם יכולה לעבור לסירוגין בין המערכת הציבורית למערכת הפרטית. יתר על כן, היו בעבר כאלה שסברו כי טוב היה לו פקידי הממשלה, ובעיקר אלה הממלאים תפקידים רגולטוריים, יחיו קצת את חיי העסקים, ואז ייתכן שיבינו אותם הרבה יותר טוב.

במדינות כמו בריטניה, למשל, הממשלה משלבת באופן מודע אנשי עסקים בתהליכי הייעול של הממשלה בכלל ושל משרדים בפרט. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, למשל, שיכלל והרחיב את השיטה של "צאר", שממונה על ידי הבית הלבן כאיש מקצוע מהמגזר הפרטי להיות אחראי על תחומים שעליהם אחראים כמה שרים.

התפישה שלפיה המגזר הציבורי צריך להיות מבודד מהמגזר העסקי היא שגויה, בדיוק כפי שכולנו מקבלים כמובן מאליו את העובדה שאנו נוסעים במכונית שיוצרה על ידי יצרן פרטי, על כביש שנסלל על ידי הממשלה.

אין ספק שיש צורך ליצור מנגנונים שימנעו הטיה של החלטות במערכת הציבורית, שיפלו לטובה עסק פרטי, רק משום שמי שאחראי לקבלת ההחלטות יודע שיילך לעבוד שם. ייתכן אפילו שיש לקבוע כללים פליליים לגבי מי שיתברר מאוחר יותר שהיטה החלטות.

ואולם, במינהל הציבורי המודרני אין כל סיכוי ליצור מצב שבו אנשים ייכנסו לשירות הציבורי בגיל 21 וייצאו ממנו בגיל 67. כל הרעיונות ליצור רמות שכר ותנאי עבודה שיפתו עובדים להישאר לאורך זמן במערכת הציבורית, אינם רלוונטיים. המערכת קולטת יותר אנשים צעירים עם השכלה גבוהה, ובצדק. אלה אנשים שאפתניים, שירצו להתקדם מאוחר יותר גם במגזר העסקי, וצריך לאפשר להם לעשות זאת.

יש לקיים דיון מעמיק בסוגיה, ולבודד מקרי הונאה ברורים, בעיקר כמו אלה בשלטון המקומי, או כאלה שתופרים שינויי חקיקה שיאפשרו להם לפתח עסקים בעוברם לסקטור הפרטי. את כל אלה ניתן להשיג על ידי שקיפות מירבית וקביעת כללים לעבירות פליליות בהטיית החלטות ובשימוש בתוצאותיהן עם המעבר למגזר הפרטי.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הכותב הוא מנכ"ל להב, לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה