ועדת טרכטנברג חיסלה את היזמות הנשית

מעבר לפגיעה הכלכלית בגנים הפרטיים הקיימים, החוק פוגע ומערער את המשך היזמות בתחום

מיכל הרפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכל הרפז

השלכות חוק חינוך חינם נותנות את אותותיהן כבר ברוב הגנים הפרטיים.

מספר רב של גנים פרטיים נפגעו באופן משמעותי כתוצאה מיישום החוק וגנים נסגרים. נוצר מצב שככל שנבנו יותר גנים עירוניים ללא עלות בערים וברשויות המקומיות, מספר הילדים בגנים הפרטיים הצטמצם כתוצאה מכך. חוק חינוך חינם הוא אמנם מבורך, אך יישומו החטוף פוגע במגזר הגנים הפרטיים שזעק את זעקתו ולמרות זאת לא קיבל את הידע המקצועי כיצד להיערך למשבר כלכלי שכזה.

לכאורה, הפגיעה הכלכלית היא הפסד של הגננות בלבד. בפועל, הפגיעה בגנים הפרטיים פוגעת במדינה, בתעסוקת נשים, ביזמות נשית ובהכרח גם ילדינו, והם שמשלמים את המחיר. מגזר הגנים הפרטיים הוא המגזר הנשי הגדול בישראל, ולא בכדי. יזמות נשית בתחום הגנים הפרטיים מאפשרת איזון אופטימלי בין קריירה לגידול ילדים. חוק חינוך חינם נקבע מבלי להתייחס למגזר זה, שאין עליו כל פיקוח אך משרת נאמנה את האינטרסים של מדינת ישראל במקום שבו היא כשלה למתן מענה לפעוטות החל מגיל שלושה חודשים ועד גיל שלוש שנים.

מעבר לפגיעה הכלכלית בגנים הקיימים, החוק פוגע ומערער את המשך היזמות בתחום. זהו כדור שלג: פחות גנים ייפתחו, חלקם ייסגרו והיצע קטן וביקוש גבוה היא נוסחה ברורה להעלאת מחירים בענף ולאי כדאיות כלכלית של נשים לצאת לעבודה.

בנוסף, המעבר של הילדים למערכת הציבורית מביא עמו גל פיטורים של אלפי נשים ממעגל העבודה - הסייעות והמטפלות - נשים שאינן אקדמאיות ואינן בעלות מקצוע שיתקשו למצוא מקום עבודה חלופי וייאלצו לפנות ללשכות התעסוקה לקבלת דמי אבטלה.

כאשר מעונות של משרד התמ"ת קיימים במשורה, קיום הגנים הפרטיים הוא אינטרס מובהק של המדינה לחינוך ילדינו - אך היא אינה מתייחסת למגזר זה בשום היבט.

הכותבת היא מנהלת מרכז הרפז להעצמה עסקית וחינוכית של גני ילדים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר