יחימוביץ' רוצה לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה

כשחושבים על כספם של אחרים, קל לעשות קיצוצים, קל לעשות דיאטה וקל לתת עצות

אלה אלקלעי
אלה אלקלעי
אלה אלקלעי
אלה אלקלעי

קל לנו להתחבר לשלי יחימוביץ', שאומרת לנו שרמי לוי, האיש, מספיק עשיר ושהוא יכול להסתפק ברווחים נמוכים יותר לחברת "רמי לוי". אם חברת "רמי לוי" ורמי לוי האיש ירוויחו פחות אפשר יהיה לשלם לעובדים שלו (בעיקר עובדות, בעיקר קופאיות) משכורת גבוהה יותר, מעל שכר המינימום שהמדינה מחייבת אותו. לרובנו קל להסכים עם זה.

כשאנחנו חושבים על כספם של אחרים קל לעשות קיצוצים, קל לעשות דיאטה, קל לתת עצות, בייחוד כשהללו תומכות בחוש הצדק המשותף לנו מימי רובין הוד. מצד שני, האם היינו משקיעים במניות ואיגרות החוב של "רמי לוי" ונותנים לו את המשאבים לפתח את הרשת אם לא היינו חושבים שנקבל תשואה משמעותית על ההשקעה? האם הינו רוצים שקופת הגמל שלנו תשקיע בני"ע הללו אם לא הייתה צפייה לתשואה?

שלי יחימוביץ' במפעל פרי גליל

איך היה נוצר "רמי לוי" אם לא הייתה צפייה לתשואה משמעותית?

גם אם היום "רמי לוי" יכול להיות חברתי יותר, הוא כנראה לא יכול היה להיות כזה בתחילת הדרך. רמי לוי קם בוקר אחד והחליט לסכן את עתידו ועתיד משפחתו, הבטיח תשואה לבנק, הבטיח תשואה למשקיעים - האם הוא היה יכול לעשות את זה ולשלם משכורות גבוהות יותר לעובדות ולעובדים ברשת? אולי, אבל אז הוא כנראה לא היה מנהל חנויות דיסקאונט ומוכר עוף בשקל.

יש ייתרונות מובהקים לגודל, בוודאי ברשתות דיסקאונט, אבל איך מאזנים את המציאות שהגודל הזה מייצר אמנם הרבה מאוד מקומות עבודה בשכר עבדות, אבל במקביל אפילו רווחיות מאוד נמוכה מתרגמת להרבה מאוד מאוד כסף.

הביטוי לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה נכון להיבטים רבים של חיינו ומתאים מאוד לתאור הכלכלה בעת הזו.

רמי לוי נגד שלי יחימוביץ'

תחשבו על האיזון הנדרש מוולמארט או מרמי לוי. אפשר להסתפק בפחות רווח לבעלי המניות ולשלם יותר לעובדים או להסתפק בפחות רווח ולאפשר ליותר אנשים לרכוש עוף בשקל או קוטג' בחמשה שקלים. מה מוסרי יותר? ומה עם האפשרות של להרוויח פחות ולהשקיע יותר בחנויות? ואם רמי לוי ישלם יותר לעובדים ביחס למתחרים אז איך הוא יתחרה ביכולתם להוריד מחירים או ביכולתם לגייס כסף ממשקיעים?

וולמארט שווה 250 מיליארד דולר ומעסיקה כשני מליון עובדים בעולם כי היא מוכרת יותר בזול כל יום. יותר בזול מכולם. איך מישהו יכול להתחרות בה ולשלם יותר לעובדים? ואם לא תהיה לה תחרות משמעותית מה ימנע ממנה להעלות מחירים? המשמעות של לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה היא המשמעות של קוטג' בחמישה שקלים, שכר הוגן לעובדים ותשואה ראויה בקופות הגמל וקרנות הפנסיה.

כעשרים שנה היה נדמה שארה"ב, המציעה עוגת קסמים, ומדינות שונות, כולל ישראל, אימצו את המתכון. לוקחים פרוסה ומייד העוגה משלימה את עצמה. מכרו יותר ויותר בזול, משכורתו של מעמד הביניים נשחקה והלכה ובכל זאת אנשים קנו בתים, קנו טלוויזיות עם מסכי ענק, מחשב כמעט לכל ילד, שמלה חדשה כמעט לכל ילדה ותשואה מדהימה בשווקי המניות ובתוכניות הפנסיה.

ב-2008 האשלייה התפוגגה. גילינו שהעוגה שנדמתה כשלמה הייתה בעצם חלולה. לקופאית ב"רמי לוי" (או בוולמארט) אין מספיק כסף לקנות אפילו ב"רמי לוי" על אף שזו החנות הכי זולה בשכונה. ב-2012 ברור מבעבר שעל אף ששניהם אנשים טובים, הוויכוח בין רמי לשלי רחוק מפתרון, אבל גם רחוק מלשקף את מלוא המורכבות של הדילמה.

שלי יחימוביץ' נגד רמי לוי

אי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה, אבל אפשר לייצר קונדיטוריה שיודעת להביא לשולחן עוגה חדשה בכל פעם שהעוגה הקודמת מתחילה להצטמק. זה דורש איזון, בלי התלהמות, בלי חוקים חדשים כל יומיים, בלי יותר מידי מלח, קמח, או מחסור פתאומי בסוכר, ניתן יהיה להכין פס ייצור לעוגות גדולות יותר, שמזינות יותר אנשים יותר זמן ולשקם הן את החברה והן את הכלכלה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?