משפחה צריכה להתנהל כמו מערכת פיננסית

במרבית המקרים, אף אחד מבני הזוג לא באמת עובר על דו"ח רווח והפסד, המפקח על היחס בין מה שנכנס ומה שיוצא

אלה אלקלעי
אלה אלקלעי
אלה אלקלעי
אלה אלקלעי

אצל רוב המשפחות בעולם המערבי יש חלוקת עבודה: יש מי שהולך לאסיפות הורים ויש מי שמכסח את הדשא; יש מי שעושה כלים ויש מי שמוריד את הזבל. אחד מבני הזוג, בדרך כלל הגבר, מופקד על המאזן הכספי ואילו האשה, במרבית המשפחות, מופקדת על תזרימי המזומנים השוטפים - הקניות וההוצאות היומיומיות אל מול תיקי ההשקעות, המשכנתא, הנכסים והתחייבויות של המשפחה.

במרבית המקרים, אף אחד לא באמת עובר על דו"ח רווח והפסד, המפקח על היחס בין מה שנכנס ומה שיוצא. אין אופטימיזציה של החיסכון ואין אופטימיזציה של ההוצאה השוטפת. זה לא שאנחנו לא מדברים אחד עם השנייה. ייתכן שאנחנו מדווחים, מיידעים ואולי אפילו מתלבטים בקול רם, אבל בניגוד לכל חברה או ארגון - אנחנו לא מסתכלים על הכל יחד כמערכת פיננסית שלמה.

צילום: dreamstime

האמת היא שבחברה פטרנליסטית אפשר לומר שהמשפחה התנהלה כמו חברה. היה מנהל ברור ומוגדר ועל פיו נשק דבר. בדומה למבנה המשפחה שהשתנה, כך גם תורת הניהול השתנתה. אמנם יש חברות שבהן יש מנהל אחד ריכוזי שאין בלתו, אבל מרבית הארגונים נהפכו לגדולים ומורכבים מדי. לא מעט ספרים נכתבו על כך שבחברות מצליחות נכון הרבה יותר להסתכל על קבוצת הניהול ולא על המנכ"ל, וככל שזו מסונכרנת טוב יותר ומושכת למטרות ויעדים משותפים, כך כנראה החברה תצליח יותר לאורך זמן רב יותר.

אמנם משפחות, אפילו כאלה עם עשרה ילדים, אינן מורכבות כמו חברה ואפילו לא כמו חברה פשוטה, אבל הקיום שלנו כאנשים מורכב. היכולת שלנו לאזן, להקדיש את הזמן הנדרש, את הלימוד ואת עומק המחשבה לאלפי המשימות שמציפות את חיי היומיום שלנו, הופכת גם את התא המשפחתי הפשוט ביותר למורכב.

חלק נכבד מהבעיה הוא לא בזוגיות, אלא ביכולת שלנו כאנשים לגרום לעצמנו לבחון נכון אלטרנטיבות פיננסיות שונות - דירה יותר גדולה, משכנתא יותר גבוהה, שתי מכוניות, חופשות, מטבח חדש, חוגים, הפרשה לפנסיה. אם היינו חושבים על זה יחד, האם היה יותר קל או יותר קשה להחליט שבעוד עשר שנים נמכור את הדירה או הבית שבו גידלנו שלושה ילדים וכלב ונעבור לדירה קטנה וזולה יותר ואת הפער נזקוף לזכות הפנסיה?

יש משפחות שהחלטה כזו תאפשר להן לשדרג את רמת החיים הנוכחית. יש משפחות שיעדיפו לחסוך כמה שיותר מתוך חשש (כנראה מוצדק) מהעתיד. יש משפחות שלא ידברו על זה, לא יעשו אופטימיזציה ויישארו כל חייהן עם ברירת מחדל שאף אחד לא באמת בחר. יש אנשים שמבחינתם הדבר האופטימלי הוא לא לחשוב על זה, אבל מרביתנו היינו כנראה מעדיפים לנסות לשלוט במהלך חיינו, לנסות לקבל החלטות רציונליות בנוגע לניהול הפיננסי של התא המשפחתי, ולרובנו ברור שאם יש פרטנר - עדיף לעשות את זה יחד.

הכותבת היא סמנכ"לית שיווק ופיתוח עסקי בחברת IBI

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן