רוקדים על דמן של נשות המפורסמים

טוב תעשה התקשורת אם תהיה ערה יותר למצבה הרגיש של אשת הבעל המפורסם שסרח בפרשיית מין - ותכבד את פרטיותה

חן גינסברג
חן גינסברג

>> שתי פרשיות כבשו באחרונה את כותרות התקשורת: ראש עיר נחקר בחשד לאונס ויחסי מין עם עובדות בעירייה; ומפקד מחוז בכיר במשטרה נחקר בנוגע לחשדות על קיום יחסי מין והטרדה מינית של שוטרות הכפופות לו.

בשני המקרים טענו אנשי הציבור כי יחסי המין נעשו בהסכמה, כאילו בכך הם יוצאים צחים כשלג מהפרשה. התקשורת כבר עסקה בעבר בהרחבה בפרשות דומות, בהן פרשיות משה קצב, איציק מרדכי וחיים רמון, ובכל המקרים היא התמקדה בסבלם של הקורבנות ובעתידו הפוליטי של הנאשם - אך מיעטה לעסוק בכאבה של האשה החוקית הנבגדת, שנתלשה באכזריות מאלמוניותה וששמה נרמס לעין כל. נראה לעתים כי חלקים מהתקשורת דווקא נהנים להבליט את סבלה של האשה החוקית, בשולחם כתבים לרדוף אחריה, לצלמה ולדחוף אל פיה הנבוך מיקרופון חטטני.

בכל הפרשות האחרונות בחרה התקשורת לעסוק בשאלה הרת הגורל: האם האשה תגבה את בעלה המפורסם, תעמוד לצדו בכניסתו לבית המשפט, או תישאר מבוישת וספונה בביתה, וזאת במקום להעניק לאשה הנבגדת את החסד שבאלמוניות.

צריך לזכור כי בפרשות מעין אלה סובלת האשה החוקית מפגיעה קשה ובלתי צפויה במעמדה החברתי, המורגשת באופן מיידי ברמת הכנסתה וברמת חייה, וזאת מלבד הפגיעה האישית העמוקה בנפשה כמובן.

התמקדות התקשורת בתגובותיה מגדילה לאין ערוך את סבלה ואת נזקיה הנפשיים והבריאותיים. מעטים יודעים זאת, אך חוקי המשפחה בישראל החלו להכיר בנזקים שבני זוג גורמים אחד לשני כברי פיצוי, ואף פסקו פעמים רבות על מתן פיצויים נדיבים. סרבני וסרבניות גט חויבו באחרונה לפצות את בני זוגם בשל הנזקים שגרמו להם לאורך השנים. תביעות נזיקין על התעללות והתעמרות הוגשו בשנים האחרונות לבתי המשפט, בעיקר על ידי נשים נגד בעליהן, ובית המשפט העניק לקורבנות פיצוי ראוי.

ואולם בישראל לא הוגשה עדיין תביעה של אשת מפורסם נגד בעלה, על רקע של פגיעה קשה בשמה הטוב, והשאלה היא מדוע?

כאשר הבעל המואשם בפלילים הוא עובד מדינה או בעל תפקיד בחברה ציבורית, סביר להניח שחשיפת הפרשה תפגע בו כלכלית. ברבים מהמקרים חלק מזכויותיו הפנסיוניות של העובד שסרח נשללות ממנו, וגם כאן, הנפגעת הסמויה מהמהלך היא האשה החוקית, שרשאית לראות בשלילת ההטבות שלו פגיעה בעתידה ובעתיד ילדיה.

הרעיון לתבוע נזקים על פגיעה בשם, במסגרת סכסוך גירושין, אינו חדש. שמו של הבעל והמוניטין שצבר נחשבים ברוב המקרים כרכוש משותף לו ולאשה, ומעשי הבעל הפוגעים בשמו כאיש ציבור, כורתים למעשה את מטה לחמה של האשה, את עתידה ואת עתיד ילדיה. מקומה של התקשורת בשמירה על שמם של המעורבים או פגיעה בהם הוא ברור לכל. החוק מחייב את התקשורת שלא לחשוף קטינים, שמא ייפגעו מהחשיפה. החוק גם מתייחס לפרסום זהות של חשודים לפני שנקבעה רמת החשדות נגדם. ואולם הגנה כזו לא ניתנת כיום לרעיותיהם של אנשי ציבור.

טוב תעשה התקשורת אם תהיה ערה יותר למצבה הרגיש של אשת הבעל המפורסם שסרח בפרשיית מין - ותכבד את פרטיותה. ראוי לזכור שהנזקים לשמה מתעצמים ככל שהחשיפה שלה גדלה. אל לה לתקשורת להגדיל את נזקן של נשים חסרות ישע אלה, שכל פשען היה שקשרו את גורלן עם בעל שהתגלה תאוותן ומפר חוק.

הכותב הוא עורך דין המתמחה בדיני משפחה וגירושין, בעל משרד עורכי דין בראשון לציון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"