אזור ידידותי להולכי רגל מעלה את ערך הנכס

הערים עוצבו כך שיתאימו ואף ייתנו עדיפות לתנועת וחניית רכב, על חשבון הולכי הרגל

ירון גרופמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירון גרופמן

>> לפני כמיליון שנים וחצי הזדקף אחד מאבותינו הקדומים והחל ללכת על שתיים. מאז ועד למאה ה-20 היתה ההליכה דרך התנועה העיקרית של האדם. כשהחל עידן הרכב, עיצב האדם מחדש את נוף כדור הארץ ושיבץ אותו בכבישים, גשרים, מנהרות, מגרשי חניה ותחנות דלק.

גם הערים עוצבו כך שיתאימו ואף ייתנו עדיפות לתנועת וחניית רכב, על חשבון הולכי הרגל. אך לא עוד. האיש ההולך חוזר. ארגונים ותנועות, כמו העירוניות החדשה (New Urbanism), שואפים לקדם פיתוח עירוני שייתן עדיפות להולך הרגל ויעודד תנועה בעיר, ברגל ובאופניים. אותם ארגונים מטיפים לחזרה לתכנון המסורתי של ערים, לא פרוורים, ומעלים על נס את ההיבטים הבריאותיים, הסביבתיים והחברתיים של תנועה ברגל.

לפי מחקר של מכון ברוקינגס, לסביבה עירונית המעודדת תנועה ברגל גם יתרונות כלכליים ופוטנציאל עסקי משופר. במחקר נבחנה רמת הידידותיות להולכי רגל של 70 שכונות בוושינגטון וסביבתה, שדורגה לפי נוחות תנועה, היעדר מכשולים וחסמים, ביטחון אישי, גיוון ותמהיל שימושים וקיומם של מרחבים ציבוריים ושבילי אופניים.

שדרות רוטשילד, תל אביב

הממצאים היו חד-משמעיים: השקעות בנכסי נדל"ן באזורים ידידותיים להולכי רגל מניבות תשואה גבוהה יותר; עלייה של דרגה אחת (מתוך חמש) במדד מביאה לתוספת דמי שכירות של 90 דולר לשנה למ"ר משרדים ו-70 דולר לשנה למ"ר מסחרי. דירת מגורים בגודל ממוצע תניב תוספת שכירות של 300 דולר בחודש ומחיר מכירה גבוה יותר ב-800 דולר למ"ר, בהשוואה לדירה זהה באזור המדורג נמוך יותר בדרגה אחת. עוד מראה המחקר שכדאי להצטופף. נכסים באזורים ידידותיים להולכי רגל, הנמצאים בסמוך לשכונות ידידותיות אחרות, מניבים תשואות גבוהות יותר מנכסים בשכונות ידידותיות מבודדות.

בישראל עדיין לא נערך מחקר דומה, אך ידוע שבתל אביב ובירושלים נכסים בשכונות הוותיקות במרכז העיר, בסמיכות לרחובות מסחריים ולמקומות בילוי, משיגים מחירי שיא. עורכי המחקר ממליצים למשקיעים ויזמים לשלב את מדד הידידותיות להולכי רגל במערך קבלת החלטות ההשקעה שלהם. הדבר ישים בארה"ב, שבה לפחות שני מדדים פעילים המדרגים שכונות ואזורים לפי מידת הנוחות להולכי רגל.

בישראל אין עדיין שירות דומה, אך הרעיונות של העירוניות החדשה נוכחים בשיח הציבורי. בחינת הליכי התכנון בפועל מראה שחיזוק המרקם העירוני ונוחות הולכי הרגל עדיין לא מקבלים את המשקל הראוי. תמ"א 35 מגדירה אמנם את חיזוק הערים הקיימות, הקמת מערכות להסעת המונים ושימור השטחים הפתוחים, אך רק בשבועות האחרונים אישרה וד"ל דרום בניית 1,500 בתים צמודי קרקע בבאר שבע וביישוב מבועים.

מדובר בהמשך הפרבור ובבנייה זוללת קרקע המנציחה את השימוש ברכב הפרטי כדרך חיים. בנייה זו גם מנוגדת למטרה המוצהרת של הוד"ל, להביא לאישור מגוון אפשרויות דיור, כולל לצעירים ולסטודנטים. בכך הכתירה עצמה הוד"ל כיורשת הרשמית של הול"ל, הזכורה לרעה משנות ה-90 כיוצרת מפגעים. שתיהן מוכיחות כי תכנון בזק עלול להתגלות כתכנון רע, המנוגד למגמות החיוניות במדינה קטנה, צפופה ועמוסת תנועה כישראל.

הכותב הוא שותף וראש מחלקת נדל"ן במשרד עורכי הדין תדמור ושות'

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו