הפסיכומטרי לא מונע קבלה לאוניברסיטה

מחסום הכניסה ללימודים אקדמיים, בעיקר בתחומי הלימוד היוקרתיים הוא היצע מקומות הלימוד

נחמיה פרידלנד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נחמיה פרידלנד

הקריאה לביטול המבחן הפסיכומטרי היא תופעה מחזורית ובאחרונה היא שוב נשמעה. הפעם יוצאת הקריאה מפי ח"כ דליה איציק, שמבקשת לקבוע בחוק שמוסד להשכלה גבוהה לא יהיה רשאי לדרוש מהמבקשים ללמוד בו עמידה במבחנים כלשהם, זולת מבחני הבגרות. קריאתה של איציק מצטרפת לקריאה של הוועד הציבורי לקידום מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל, שהציע להחליף את המבחן הפסיכומטרי במבחן אחר.

לפני ההתייחסות להצעות אלה, יש לומר שטיב מבחני הכניסה למוסדות אקדמיים אינו נמדד באופן מוחלט אלא באופן יחסי, בהשוואה לחלופות קיימות. ניתן גם לקבוע שמבחני הקבלה שקיימים כיום טובים מכל חלופה מוכרת: ממוצע ציוני הבגרות מנבא הצלחה בלימודים אקדמיים; הציון הפסיכומטרי מנבא הצלחה בלימודים אקדמיים; ושילוב השניים מנבא טוב יותר מאשר כל ציון בנפרד.

חזקה על הוועד הציבורי שמציע להמיר את המבחן הפסיכומטרי במבחן אחר שאכן יש בידיו מבחן חלופי. הדעת גם נותנת שיש בידיו נתונים אמפיריים המעידים על עליונות מבחן זה על פני המבחן הפסיכומטרי ביכולתו לנבא הצלחה בלימודים. על הוועד הציבורי להציג מידע זה ואם ההנחות דלעיל נכונות, יש לשקול את החלפת המבחן הפסיכומטרי.

דליה איציקצילום: אמיל סלמן

ח"כ איציק שואפת להיטיב עם המבקשים לבוא בשערי האקדמיה באמצעות אילוץ המוסדות להשתמש בקריטריון קבלה אחד בלבד - ממוצע ציוני הבגרות. האיסור שאיציק מבקשת להטיל על שימוש במבחני מיון זולת מבחני הבגרות מתמיהה, שכן הוא פוסל מראש כל מבחן, גם אם יוכח שיעילותו רבה מזו של מבחני הבגרות. בנוסף, השימוש במבחן קבלה יחיד, יהיה זה מבחן הבגרות או כל מבחן אחר, ירע עם המועמדים ללימודים במקום להיטיב עמם: חשבו על מבחני קבלה כעל "כרטיסי כניסה". ריבוי כרטיסי כניסה מסייע, שהרי כרטיס אחד יכול לפצות על חולשתו של כרטיס אחר.

איציק סבורה, כרבים אחרים, שהמבחן הפסיכומטרי פוגע בשוויון הזדמנויות מאחר שהוא מקשה במיוחד על בני שכבות כלכליות-חברתיות מוחלשות. טוב תעשה אם תבחן את הזיקה בין ההישגים במבחני הבגרות לבין הרקע הכלכלי-חברתי של הנבחנים. היא תגלה שהשימוש הבלבדי בממוצע ציוני הבגרות לצורך קבלה ללימודים אקדמיים לא יקטין את הפערים ולא יגדיל את שוויון ההזדמנויות.

בין כלל הטענות המופרכות הנטענות נגד המבחן הפסיכומטרי, אין מופרכת מהטענה שהוא חוסם דרכם של אנשים לאקדמיה. מחסום הכניסה ללימודים אקדמיים, בעיקר בתחומי הלימוד היוקרתיים, אינו המבחן הפסיכומטרי אלא היצע מקומות הלימוד. למשל, המבחן הפסיכומטרי אינו קובע בשנה נתונה את מספר המתקבלים ללימודי רפואה. המספר נקבע על פי צורכי המשק ועל פי תקציב המדינה.

מי שמבקש להחליף את המבחן הפסיכומטרי חייב להציע חלופה ולהוכיח שהיא טובה יותר. מי שמבקש לבטל את השימוש במבחן הפסיכומטרי ולאסור את השימוש בכל מבחן אחר, לא ייטיב אם אלה שהוא מבקש לקדם, אלא יזיק להם.

הכותב הוא נשיא המכללה האקדמית תל אביב יפו

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות