הח"כים לא יעזרו, הכדור במגרש שלנו

מה שבטוח זה שאנשים מבינים שאין להם ברירה ■ השאלה הגדולה היא לאן זה ילך מכאן - כי המצב כפי שהוא כיום לא יישאר

יניב קוממי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קוממי

למרות ההדחקות וההכחשה העצמית, הפוליטיקה הפרלמנטרית שלנו כבר מזמן לא פועלת עבור המדינה והציבור. מרבית נבחרנו כבר מזמן אינם משרתי הציבור ושליחיו הפועלים לטובתו. נהפוך הוא, הם עסוקים בעצמם ודוחקים את הציבור מכל אפשרות להשפעה.

אך זהו אינו כל הסיפור. הדרת הציבור מהשפעה פוליטית הובילה להתפתחות של מרחבי השפעה אחרים. זהו אינו תהליך מהפכני, אלא תהליך מתמשך, הנפרש על פני שני העשורים האחרונים. תהליך שבו מחליפה הזירה החברתית את זו הפוליטית בכל הקשור ליוזמה, מעורבות ושיתוף הציבור והאזרחים. מרחוק אפשר כבר לראות את קווי המתאר של תקופה שניתן לכנותה "חברתית", במובן שהיא תעניק משקל רב יותר לקבוצות האוכלוסייה השונות.

הפגנה נגד הון-שלטון במחאה החברתיתצילום: מוטי מילרוד

לפי האומדנים השונים, יותר מרבע מהאוכלוסייה בישראל מתנדבת, מגמה שלפי המומחים הולכת ומתחזקת. אחת מאבני הבניין המרכזיות של תהליך זה היא התחזקות החברה האזרחית בישראל, המתבטאת בקיומם של אלפי ארגונים שאינם למטרות רווח, הפועלים כמעט בכל מישורי החיים. במקביל, כיום קיימות בישראל אלפי קבוצות אזרחים שמטרתן שיפור מציאות החיים במגוון תחומים ונושאים.

מה שהתחיל כארגונים שפשוט רצו לעזור, התחלף במרוצת הזמן בארגונים בעלי רמות גבוהות של התמחות וידע, המספקים חלק ניכר מהשירותים לציבור ובהרבה מקרים מהווים את זרוע הביצוע של המדינה. התרחבותו של המגזר השלישי בישראל והיותו כר פורה של עשייה היא עובדה מוגמרת. אם לא יחול שינוי בהתנהלות נבחרינו, תישאר הזירה החברתית אלטרנטיבה כמעט בלעדית להשפעה ציבורית של האזרחים.

מי שעוד חש את רוחות התקופה הם התאגידים העסקיים - שמוצאים עצמם מותקפים מכיוונים חברתיים רבים. המעבר ממוצר למותג שהטעין אותו בתוכן תרבותי והעניק לו משמעות חברתית (לדוגמה, קוטג' של תנובה במסווה של "הבית הישראלי"), סייע בעבר רבות לארגונים העסקיים לקדם את מוצריהם שקיבלו פתאום חיים חדשים. כעת, בתקופה החברתית, הם נדרשים לפרוע את השטרות החברתיים האלה. הדו-פרצופיות של המותג-מוצר אינה מקובלת יותר על הציבור.

לאף אחד אין התשובה איך תתפתח המגמה החברתית ומה יהיו משמעויותיה, אך ברור שהיא כאן. השיפורים הטכנולוגיים, הרשתות החברתיות, דור ה-Y הדעתני, המשך ההתעלמות של המנהיגות מכוח ההתאגדות המשותפת - יובילו לפיתוח מגוון דרכי פעולה שיאפשרו לממש את המוטיווציה האזרחית. משהו כאן משתנה, ומה שבטוח זה שאנשים מבינים כיום שהכדור במגרש שלהם בצורה שלא משאירה להם ברירה. השאלה הגדולה היא לאן זה ילך מכאן - כי המצב כפי שהוא כיום לא יישאר.

הכותב הוא דוקטורנט בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת תל אביב ומנכ"ל מכון דו-עת, למחקר ואסטרטגיה חברתי-כלכלי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008