מי כאן דוד ומי גוליית

המשפט הפלילי נועד לטפל בפגיעות חמורות בציבור, ואילו אמצעי אכיפה אחרים נועדו לטפל בפגיעות חמורות פחות. אבל הרשת שטוותה הכנסת בתיקון לחוק ההגבלים נועדה ללכוד הן את הלווייתנים והן את דגי הרקק

אפרת ברזילי וענת קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפרת ברזילי וענת קליין

>> באחרונה אנו עדים לגידול מתמשך בסמכויות הממונה על ההגבלים העסקיים. הדבר בא לידי ביטוי בתיקון לחוק ההגבלים שהעניק לממונה סמכויות נרחבות בנוגע לקבוצות ריכוז. כעת נוסף גם התיקון שמעניק לממונה את הסמכות להטיל עיצומים כספיים.

מתן סמכויות נרחבות לגוף חוקר, תובע וכעת גם מעניש חריג בשיטות משטר מתקדמות. מנגנוני האיזונים והבלמים מתערערים כאשר כוח רב מרוכז בידי גורם אחד. מתמיה שדווקא הדו"ח שביקש למגר את הריכוזיות במשק במגזר הפרטי (דו"ח הוועדה להגברת התחרותיות במשק) לא ראה כל בעייתיות בהעצמת הריכוזיות במגזר השלטוני.

דיויד גילה

תפישת יסוד במשפט היא שהמשפט הפלילי נועד לטפל בפגיעות חמורות בציבור, ואילו אמצעי אכיפה אחרים נועדו לטפל בפגיעות חמורות פחות. אבל הרשת שטוותה הכנסת בתיקון לחוק ההגבלים נועדה ללכוד הן את הלווייתנים והן את דגי הרקק. מכשיר האכיפה החדש יוכל ללכוד הן את מי שפגע פגיעה חמורה בציבור והן את מי שפגע בו מעט, כאשר העיצומים הכספיים שניתן להטילם נכבדים מאוד, ואינם נגזרים באופן חד ערכי מחומרת ההפרה.

אמנם הרושם שנוצר בציבור הוא שהתיקון לחוק ההגבלים, המאפשר לממונה להטיל עיצומים כספיים על מי שהפר את הוראות החוק, הוא מכשיר בידי גוף הלוחם את מלחמתו של האזרח הקטן בתאגידים הגדולים. לעתים זה אכן כך, אך לא תמיד. שכן לא תמיד ברור מיהו דוד ומי גוליית בסיפור הזה. ודאי שלא בכל המקרים הרשות היא דוד הלוחם את מלחמתנו.

חוק ההגבלים העסקיים אינו מבחין בין הסכמים בין יחידים שיש בהם כדי לפגוע בתחרות, לבין הסכמות אסורות בין שחקנים קטנים בשוק שאין בהן פגיעה בתחרות. אלה וגם אלה הם בבחינת עבריינים פליליים אם לא קיבלו רישיון לפעול יחדיו, ואלה וגם אלה יכולים להיות נתונים עתה לעיצומים כספיים של עד מיליון שקל שלא ניתן לשפות או לבטח בגינם.

כל סמכויות העיצומים הכספיים מופעלות על ידי הממונה. להבדיל מרשות ניירות ערך, שסמכויותיה בתחום האכיפה המנהלית נתונות בידי ועדה, לפי חוק ההגבלים העסקיים נתונה הסמכות לממונה, שיקבל את החלטתו לאחר התייעצות עם ועדה. התייעצות, ותו לא. גם אם הוועדה תהיה סבורה שאין עילה להטלת עיצומים כספיים, מוסמך הממונה להטילם על אפה ועל חמתה.

מטרידה במיוחד המחשבה שהממונה יכול, מטעמי נוחות, לבחור בהליך חד צדדי, פשוט ומהיר, של הטלת עיצומים כספיים, במקום כניסה לכור ההיתוך של הליך פלילי המצריך הוכחת טענות מעל לספק סביר. אין ספק שבשעה שההליך הפלילי לעתים מסורבל, ארוך ודורש משאבים רבים, הפנייה להליך מהיר וחד צדדי קורצת עד מאוד. כך עלה גם מדבריהם של נציגי הממונה בדיונים בהצעת החוק בוועדת הכלכלה של הכנסת.

ברזילי היא מומחית למשפט פלילי ואכיפה מנהלית וקליין היא ראש תחום אנרגיה במשרד גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות'

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט