מי כאן דוד ומי גוליית

המשפט הפלילי נועד לטפל בפגיעות חמורות בציבור, ואילו אמצעי אכיפה אחרים נועדו לטפל בפגיעות חמורות פחות. אבל הרשת שטוותה הכנסת בתיקון לחוק ההגבלים נועדה ללכוד הן את הלווייתנים והן את דגי הרקק

אפרת ברזילי וענת קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפרת ברזילי וענת קליין

>> באחרונה אנו עדים לגידול מתמשך בסמכויות הממונה על ההגבלים העסקיים. הדבר בא לידי ביטוי בתיקון לחוק ההגבלים שהעניק לממונה סמכויות נרחבות בנוגע לקבוצות ריכוז. כעת נוסף גם התיקון שמעניק לממונה את הסמכות להטיל עיצומים כספיים.

מתן סמכויות נרחבות לגוף חוקר, תובע וכעת גם מעניש חריג בשיטות משטר מתקדמות. מנגנוני האיזונים והבלמים מתערערים כאשר כוח רב מרוכז בידי גורם אחד. מתמיה שדווקא הדו"ח שביקש למגר את הריכוזיות במשק במגזר הפרטי (דו"ח הוועדה להגברת התחרותיות במשק) לא ראה כל בעייתיות בהעצמת הריכוזיות במגזר השלטוני.

דיויד גילה

תפישת יסוד במשפט היא שהמשפט הפלילי נועד לטפל בפגיעות חמורות בציבור, ואילו אמצעי אכיפה אחרים נועדו לטפל בפגיעות חמורות פחות. אבל הרשת שטוותה הכנסת בתיקון לחוק ההגבלים נועדה ללכוד הן את הלווייתנים והן את דגי הרקק. מכשיר האכיפה החדש יוכל ללכוד הן את מי שפגע פגיעה חמורה בציבור והן את מי שפגע בו מעט, כאשר העיצומים הכספיים שניתן להטילם נכבדים מאוד, ואינם נגזרים באופן חד ערכי מחומרת ההפרה.

אמנם הרושם שנוצר בציבור הוא שהתיקון לחוק ההגבלים, המאפשר לממונה להטיל עיצומים כספיים על מי שהפר את הוראות החוק, הוא מכשיר בידי גוף הלוחם את מלחמתו של האזרח הקטן בתאגידים הגדולים. לעתים זה אכן כך, אך לא תמיד. שכן לא תמיד ברור מיהו דוד ומי גוליית בסיפור הזה. ודאי שלא בכל המקרים הרשות היא דוד הלוחם את מלחמתנו.

חוק ההגבלים העסקיים אינו מבחין בין הסכמים בין יחידים שיש בהם כדי לפגוע בתחרות, לבין הסכמות אסורות בין שחקנים קטנים בשוק שאין בהן פגיעה בתחרות. אלה וגם אלה הם בבחינת עבריינים פליליים אם לא קיבלו רישיון לפעול יחדיו, ואלה וגם אלה יכולים להיות נתונים עתה לעיצומים כספיים של עד מיליון שקל שלא ניתן לשפות או לבטח בגינם.

כל סמכויות העיצומים הכספיים מופעלות על ידי הממונה. להבדיל מרשות ניירות ערך, שסמכויותיה בתחום האכיפה המנהלית נתונות בידי ועדה, לפי חוק ההגבלים העסקיים נתונה הסמכות לממונה, שיקבל את החלטתו לאחר התייעצות עם ועדה. התייעצות, ותו לא. גם אם הוועדה תהיה סבורה שאין עילה להטלת עיצומים כספיים, מוסמך הממונה להטילם על אפה ועל חמתה.

מטרידה במיוחד המחשבה שהממונה יכול, מטעמי נוחות, לבחור בהליך חד צדדי, פשוט ומהיר, של הטלת עיצומים כספיים, במקום כניסה לכור ההיתוך של הליך פלילי המצריך הוכחת טענות מעל לספק סביר. אין ספק שבשעה שההליך הפלילי לעתים מסורבל, ארוך ודורש משאבים רבים, הפנייה להליך מהיר וחד צדדי קורצת עד מאוד. כך עלה גם מדבריהם של נציגי הממונה בדיונים בהצעת החוק בוועדת הכלכלה של הכנסת.

ברזילי היא מומחית למשפט פלילי ואכיפה מנהלית וקליין היא ראש תחום אנרגיה במשרד גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות'

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?