שירות לאומי - לא על חשבון העובדים הקבועים

כניסה מסיבית של מתנדבים יכולה בקלות לגרום לאפקט הפוך ולשחוק את כוח האדם המקצועי והמיומן שמצוי בהן

תומר לוטן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר לוטן

הדיון הפוליטי והציבורי במתווה השינוי של חוק טל העלה לסדר היום את התחליף האזרחי לשירות הצבאי - הלא הוא השירות הלאומי. אין ספק כי השירות הלאומי הוא תחליף ראוי, צודק ונכון לשירות צבאי. אין גם ספק שעל המדינה לאמץ את השירות ככלי ליצירת שוויון בנטל וניידות חברתית.

עם זאת, פתרונות מסוג זה חייבים להיעשות מתוך מחשבה מקיפה וקפדנית, וזאת משום שבניגוד לשירות הצבאי, השירות הלאומי פועל בתוככי השירותים החברתיים, שמופעלים ומתוחזקים על ידי ציבור עובדים גדול. לכאורה, השתלבות של מתנדבי שירות לאומי במערכות אלה עשויה לספק להן כוח עבודה רענן, מוכשר וחדור מוטיבציה. ואולם כניסה מסיבית של מתנדבים לאותן מערכות יכולה בקלות לגרום לאפקט הפוך ולשחוק את כוח האדם המקצועי והמיומן שמצוי בהן.

נוער ערבי שעושה שירות לאומי בביה"ח רמב"ם

הנה דוגמה מהחיים: עבודת הסטודנט הראשונה שלי היתה בפנימייה לבני נוער. הפנימייה העסיקה עובדים ומדריכים, וכן הסתייעה במתנדבת אחת מהשירות הלאומי לכל קבוצת נערים. במשך השנים ראיתי כיצד הולך וקטן מספרם של המדריכים בשכר, וכיצד גדל מספרן של בנות השירות בפנימייה. בביקורי האחרון בפנימייה כבר ניכר צמצום משמעותי בתקני העובדים בשכר, ומנגד פריחה במספר מתנדבי השירות הלאומי, מתנדבי שנת השירות והמורות החיילות.

תמורה מסוג זה מתחוללת גם בבתי ספר, בבתי חולים, במרכזים קהילתיים, בבתי אבות ואפילו במשרדי ממשלה. התוצאה, כאמור, היא פגיעה זוחלת בשוק התעסוקה הישראלי.

לצד הפגיעה הישירה בהעסקת העובדים, השירות הלאומי עלול גם לייצר אפקט של שחיקת המעמד המקצועי של משרתי הציבור. וכי מה תסיק מורה או סייעת בכיתה כאשר את מקומה ממלאת בהצלחה מתנדבת צעירה ומוכשרת? וכיצד יתייחסו באי בית החולים לעובדת מעבדה או לאחות קבלה קשות יום לאחר שזכו ליחס אדיב בהרבה ממתנדב נמרץ וסימפטי?

אין בכל האמור כדי לבטל את הצורך בהסדרה משמעותית של השירות הלאומי. נשיאה משותפת בנטל תגביר את הסולידריות ואת הלכידות החברתית ותחזק את הקשר בין מגזרים בחברה הישראלית. עם זאת, הקריאה הבלתי מתפשרת לשירות לאומי צריכה להביא בחשבון את מערכת השירותים הציבורית ולהבטיח שזו לא תיפגע.

הכותב הוא מנהל המרכז המוניציפלי במכון אלכ"א למנהיגות וממשל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זה ש'הכל שפיט' זה חסם לעסקים, שלא קיים בשום מקום בעולם המערבי"

הבנקים מאותתים לנתניהו: "ניצנים של משיכת פקדונות, ולא רק בהיי-טק"

שמעון ריקלין, אראל סגל, ינון מגל, יעקב ברדוגו, מגי טביבי

לא היה דבר כזה: עם מאות מיליוני שקלים, הערוץ הזה מאיים לשנות את המפה הפוליטית בישראל