מנהלים, העסיקו עובדים ערבים

לא תהיה חברה משותפת אם ערבים לא ישתתפו במעגלי קבלת החלטות

עלי חיידר
רון גרליץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עלי חיידר
רון גרליץ

בישראל חיות שתי קהילות מרכזיות: יהודים וערבים - שדוברים שפה שונה, חולמים חלומות (אישיים ולאומיים) אחרים, אבל חולקים מולדת משותפת ומדינה שאמורה להיות משותפת.

הרוב הוא יהודי והמיעוט הוא ערבי-פלסטיני. עובדה נוספת היא שבכמעט כל הארגונים החשובים בישראל (במגזר הציבורי, העסקי והאזרחי), הרוב המוחלט של מוקדי קבלת ההחלטות ועמדות הניהול מאויש על ידי יהודים. משמעות מצב זה היא שלאזרחים הערבים יש השפעה מועטה ביותר על החלטות ועל סדרי עדיפויות המשפיעים על חייהם ועל חיי כלל האזרחים.

על פי רוב הם מודרים מתהליך קבלת ההחלטות, וכתוצאה מכך גם לא נהנים ממוביליות תעסוקתית וחברתית. כתוצאה מכך גוברות בקרבם תחושות תסכול, כעס ויאוש, הגבוהות גם כך עקב המצב הפוליטי. בנוסף לכך, נוצרות כאן מערכות ציבוריות, פרטיות וחברתיות שמנוהלות על ידי הרוב היהודי ומותאמות לחברה היהודית. הערבים נותרים בצד ואפילו בחוץ.

כדי לשנות מציאות זו עלינו לפתח מודלים של ניהול המשותף ליהודים וערבים, ניהול שבו תהליך קבלת ההחלטות הוא משותף. אולי זה נשמע בלתי אפשרי, אבל יש מקומות שבהם זה כבר קורה בהצלחה, למשל, בעמותת סיכוי ובארגוני חברה אזרחית נוספים, שמורכבים מצוות עובדים יהודי וערבי הפועלים באופן שוויוני.

המפתח לבנייה של חברה משותפת משמעותית ומרחב ציבורי משותף לא נמצא בכנסים אקדמיים, בארגונים לשינוי חברתי או אפילו בידי הממשלה בלבד. מעל לכל, הוא נמצא בידיים של כל אחד ואחת מכם, המנהלים בדרג בכיר ובדרג ביניים. הצעד הראשון בכיוון הזה הוא לעשות מאמץ משמעותי למינוי מועמדים ערבים לתפקידים בכירים בארגונים ובחברות.

אין ולא תהיה חברה משותפת אם לא יהיו הרבה גופים משמעותיים שבהם ערבים ישתתפו במעגלי קבלת החלטות. זה חשוב בגופים ציבוריים מרכזיים, אבל זה חשוב לא פחות במשרד עורכי דין או רואי חשבון פרטי, בחברת היי-טק ובגוף פיננסי - דווקא באותם גופים שאין להם, לכאורה, נגיעה למרקם היחסים בין האוכלוסיות או לסדר היום החברתי והציבורי. דווקא במקומות היומיומיים של המסחר, השירותים, התעשייה והמשפט נוכל להתחיל את השינוי.

עבודה משותפת של יהודים וערבים אינה תמיד קלה. לצד היתרון במגוון אנשי הצוות וההון האנושי, יש גם קשיים. לא קל לעבוד ביחד בימים המציינים אירועים לאומיים היסטוריים או בזמנים שבהם הסכסוך הישראלי-פלסטיני מסלים.

לכן דרושה נחישות ומעשה פוליטי חכם ואמיץ. בין אם נרצה או לא, שותפות של ערבים בתפקידי ניהול ובמעגלי קבלת החלטות הוא מעשה שהוא גם פוליטי. זו הפוליטיקה שלנו, של האזרחים, שיכולה להטות את היחסים בין יהודים לערבים מכיוון הקטסטרופה שאליה מצעידים אותנו גורמים בכנסת ובממשלה, לכיוון של הסדרת היחסים, שוויון ושותפות, שיאפשרו עתיד שפוי לנו ולילדינו.

בדיוק כמו בקרב הציבור היהודי, גם בקרב הציבור הערבי יש נשים וגברים מוכשרים ומשכילים בכל תחומי התעסוקה. עם מעט מאמץ ותושייה וסיוע של ארגונים העוסקים בכך אפשר להגיע אליהם. אנחנו קוראים לכל מנהלת ומנהל: העסיקו אזרחים ערבים בארגונים שלכם.

הכותבים הם מנהלים שותפים של עמותת סיכוי, לקידום שוויון אזרחי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית