החברות האמיצה של נתניהו ואחמדינג'אד

אור-לי ברלב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור-לי ברלב

נתניהו ואחמדינג'אד הם חברים. הם בוודאי לא יודו בזה - לא בפני העמים שלהם וכנראה שגם לא בפני עצמם. אבל הם חברים, חברים טובים מאוד. קשורים בקשר עבות של סימביוזה, ניזונים האחד מהשני, זקוקים אחד לשני כמו אוויר לנשימה.

כל אחד מהם ממלא תפקיד חשוב וזהה עבור השני: כל אחד מהם משמר את כוחו של חברו. זהו משחק שכלליו ידועים לכל, מבלי שיש צורך לומר אותם במפורש. אל מול איום חיצוני מתלהט כל ביקורת פנימית מוסטת הצידה וכוחו של כל אחד מהם מתחזק לנוכח גודל השעה הדרמטית.

אם לא היה אחמדינג'אד, נתניהו כבר היה ממציא אחד כזה. והוא היה מצליח בקלות. הרי זה לא מסובך לארגן התנהלות כוחנית ותוקפנית, למצוא מישהו שונא אותנו בשל התנהלות תוקפנית וכוחנית, לצעוק מיד "זו אנטישמיות!", להתקרבן יפה, ובתגובה לאיומי הצורר לפצוח בחרחורי מלחמה מטעמי הגנה עצמית. ואין טוב מחרחורי מלחמה, או אפילו מלחמה של ממש, עבור נתניהו.

חרחורי מלחמה מביאים לאחדות בעם וסותמים את הגולל על כל מחאה שתנדנד את כסאו של נתניהו. כי איך אפשר לדבר על תעריפי החשמל או על התנערות המדינה מחובותיה כלפי אזרחיה כשיש את הגרעין האיראני? למי יש זמן לרפורמות חברתיות, לפירוק פרמידות תאגידיות או לדיור ציבורי כשהתותחים רועמים? זהו הספין המושלם: יש כאן איום קיומי!

אבל נתניהו לא לבד בטנגו הזה. אחמדינג'אד זקוק לו בדיוק מאותה סיבה. האיומים הישראלים לתקוף באיראן לצד הסנקציות הבינלאומיות הניחתות על איראן, מקבעים את אחמדינג'אד בתפקיד הנרדף, וגם הוא, שרואה רודנים בעולם הערבי שנופלים מכסאם בגלל התקוממות פנימית, יכול להשקיט את עמו עם תעמולת הנרדפות שלו מול העולם.

צילום: אלכס קולומויסקי

אולם הסיפור הזה חורג הרבה מעבר לחברות האמיצה ורווית האינטרסים של נתניהו ואחמדינג'אד. כי חברות זו היא רק צלע אחת במכלול החיבורים שיש במועדון האקסקלוסיבי רב הכוח וההשפעה בעולם: אליטת ההון-שלטון העולמית.

במועדון בינלאומי זה נוכל למצוא שליטי מדינות ושליטי תאגידים המניעים תהליכים גלובליים או מקומיים הרסניים מתוך אינטרסים משותפים של כסף, כוח ושליטה. במועדון זה נמצא גם את מפקדי כוחות הביטחון השונים בתפקיד המוציאים לפועל. העסקאות שנסגרות במועדון הזה לא חייבות אפילו להיות מדוברות. הכל ידוע, כולם מבינים מה תפקידם במשחק.

שהרי מלחמות עושות נפלאות לתעשיית הנשק למשל, התעשייה הגדולה בעולם; מלחמות גם חביבות על טייקוני הנדל"ן שנדרשים לבנות אחרי ההרס; מלחמות הן עסק כלכלי פורח, עסק שבו העשירים ממילא מתעשרים עוד יותר. מלחמות הן גם כלי יעיל במיוחד לשימור המצב הקיים: שליטת אליטת ההון-שלטון העולמית באזרחי העולם – ה- 99%.

לפני מספר שבועות התכנסה בתל אביב קבוצה של 12 איש: 6 ישראלים ו- 6 פלסטינים. בתום יומיים של דיונים חתמו הצדדים על הסכם שלום ישראלי - פלסטיני. הכנס הזה הינו חלק מיוזמה של איש האקדמיה ד"ר ספיר הנדלמן, אשר ערך כבר 15 כנסים כאלה בארץ ובעולם, בכולם נחתם הסכם שלום. למרות שלכנסים הגיעו גם פלסטינים שבני משפחתם בחמאס או שהם עצמם שהו שנים בכלא הישראלי, למרות שבצד הישראלי היו גם מתנחלים, מצביעי ישראל ביתנו ואנשי הדרום המופגז -איכשהו תמיד הגיעו הצדדים להסכם.

על פניו, זה די מפתיע לאור העובדה שמנהיגי העמים לא מצליחים לעשות זאת בעצמם, ומספרים לנו ש"אין פרטנר" ושפשוט אי אפשר. המסקנה הבלתי נמנעת היא שהאנשים במוקדי הכוח והשלטון לא רוצים בהסכם שלום.

ובינתיים, בזמן שנתניהו ואחמדינג'אד מצחצחים חרבות, הולכות ומתרבות ברשתות החברתיות קבוצות של אזרחים ישראלים ואיראניים, שבוחרים לשוחח באופן ישיר וחופשי זה עם זה. בימים האחרונים אנו רואים ברשת קמפיין של הצהרות האהבה בין ישראלים ואיראנים שמפיצים תמונות שבהן הם כותבים: "לעולם לא נפציץ אתכם. אנחנו אוהבים אתכם!". האזרחים לא רוצים מלחמות. הם חשים איך מנהיגיהם פועלים כנגדם, מפריעים להם לחיות בסולידריות אנושית. אז הם עושים מעשה.

וזה לב המהפכה. מחאת ה-99% ברחבי העולם אינה עוסקת רק בעניינים כלכליים. המחאה הזו שמה במרכז את האדם, אשר הודות למבנה החברתי-כלכלי-פוליטי בעולם איבד את חירותו. וכעת אזרחי העולם מתקוממים לא רק לנוכח עבדותם המודרנית בשירות בעלי ההון; הם גם אינם מוכנים לשחק יותר בתפקיד בשר התותחים עבור רווחי השליטים. האזרחים הפשוטים מתעוררים לראות את עובדת היותם פיונים במחזה מלחמתי כתוב מראש שכולו קפיטליזם חזירי על חשבון חייהם.

ומול נתניהו ואחמדינג'אד המטפחים את קשרי חברותם התועלתנית, המהפכה מתרחבת.

הכותבת היא פעילה במחאה החברתית

לעמוד הפייסבוק של אור-לי בר לב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הבניין ברחוב ליליאן בתל אביב. הבניין נמצא לפני הריסה ובינוי מחדש במסגרת תמ"א 38/2

הדירה נמכרה ב-11.5 מיליון שקל - וזו הדירה הזולה ביותר שנמכרה בבניין

גאוטם אדאני. קבוצת אדאני כינתה את הדו"ח "מרושע בזדון", "מזויף" ו"מחקר לוקה בחסר"

"זו ההונאה העסקית הגדולה בהיסטוריה'': מניות אדאני ממשיכות לצנוח