הדרת נשים בחסות מס הכנסה

נשים רבות אינן יוצאות לעבודה כתוצאה מאי-ההכרה לצורכי מס בהוצאות המטפלת

אבי נוב
אבי נוב
אבי נוב
אבי נוב

חקיקת המס בישראל מפלה נשים לרעה ומעצימה את הדרת הנשים מהמרחב הציבורי. אפליית הנשים במס באה לידי ביטוי בסוגיית החישוב המאוחד של זוגות נשואים ובאי-ההכרה לצורכי מס בהוצאות לטיפול בילדים. המיסוי המפלה הוא מרכיב נוסף במדיניות המיושמת בישראל האחראית להדרת הנשים.

חישוב מס נפרד של בני זוג בעסק יוצר חיסכון מס של עד 50 אלף שקל בשנה, שכן המס על הכנסתו של כל אחד מבני הזוג מתחיל ממדרגת המס הנמוכה של 10%, ובנוסף לכך כל אחד מבני הזוג נהנה מנקודות זיכוי. ואולם חישוב מאוחד להכנסות בני הזוג פוגע ביכולת האשה ליהנות מהקלות המס כאמור.

צילום: אמיל סלמן

רשות המסים מפעילה נוהל נוקשה בעניין זה ומגבילה מאוד את יכולת החישוב הנפרד של בני זוג העובדים יחדיו בעסק. לכך הצטרף באחרונה בית המשפט העליון, שבפסק דין בעניין מלכיאלי הכשיר את המדיניות הנוקשה של רשות המסים בעניין זה. בית המשפט נימק את החלטתו בכך שזה רצונו של המחוקק.

למעשה, בית המשפט נתן כבוד למלה הכתובה של המחוקק. זהו תפקידו המובהק. מי שאשם הוא המחוקק, שממשיך להנציח את אפליית הנשים בחקיקה. אכן, בפסק הדין האמור השופטים קוראים למחוקק לתקן את המעוות.

החקיקה המגבילה את החישוב הנפרד פוגעת בעקרונות הצדק, באוטונומיה של האשה להחליט על מקום עבודתה, מונעת שילוב נשים בשוק העבודה ומפלה לרעה בני זוג, לעומת מי שאינם בני זוג. אפליית הנשים במקרה זה מתעצמת לנוכח פערי שכר עצומים בין גברים לנשים, ובעיקר לנוכח קיום תפישה מעוותת שלפיה תפקידה של האשה להישאר בבית, ולא לצאת לעבוד.

התפישה שלפיה נשים צריכות להישאר בבית הובילה גם למדיניות של רשות המסים המגבילה את ניכוי ההוצאות עבור טיפול בילדים. נשים רבות אינן יוצאות לעבודה, תוך הפסד גדול להן ולמשק, כתוצאה מאי-ההכרה לצורכי מס בהוצאות המטפלת. זהו אחד הגורמים המרכזיים למחאה החברתית שפרצה בקיץ האחרון.

יש בכך פגיעה מובהקת בזכויות יסוד של הנשים. חופש העיסוק של הנשים נפגע, שכן להיעדרותן משוק העבודה יש השפעה שלילית על יכולתן להתקדם ולהגיע לתפקידים בכירים, ועל יכולתן לצבור זכויות במקומות העבודה. אי-הכרה בהוצאות לצורכי מס מהווה גם פגיעה בקניין של הנשים.

הפגיעה בזכויות היסוד של הנשים היתה גורם מרכזי שהניע את בית המשפט העליון לפסוק בעניין ורד פרי כי יש להכיר לצורכי מס בהוצאות הטיפול בילדים, אך הממשלה והכנסת מצאו דרכים עקלקלות כדי לא ליישם את פסק הדין. שוב הוכח כי אין זה בית המשפט העליון היוצא נגד נשים, אלא שרי הממשלה והמחוקקים בעלי תפישות שוביניסטיות.

למרות השיפור ביחס לנשים בחברה הישראלית, משטר המס זקוק לשינוי משמעותי שיאפשר ליותר נשים להיכנס למעגל העבודה. חייבים להפסיק את אפליית המס נגד נשים ולאפשר חישוב מס נפרד ללא ההגבלות הקיימות כיום, ואף להכיר בהוצאות הטיפול בילדים לצורכי מס.

הכותב הוא ד"ר למשפטים ועורך דין לדיני מסים ומיסוי בינלאומי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות