די לשלטון נערי האוצר; עוצמתם חסרת פרופורציה

פקידים צעירים מנהלים את כל משרדי הממשלה, אם יש תקלות, הם אינם מקבלים אחריות

אבישי ברוורמן
אבישי ברוורמן

לפני כשנה הגשתי ערר לממשלה נגד מהלך שניסה לקדם ראש הממשלה, שמטרתו היתה למנוע ממבקר המדינה לכתוב דו"ח ביקורת מלא על אסון הכרמל. המטרה לא היתה עריפת ראשים, אלא חקר האמת ורצון כן בשיפור השיטה והמנגנון הממשלתי כך שאירועים כאלה יטופלו אחרת בעתיד.

מבקר המדינה צודק כאשר בניגוד לעבר הוא הניח את האחריות לא רק לפתחם של השרים הרלוונטיים בממשלה, אלא גם לפתחם של שר האוצר ופקידי משרדו שאמונים על כלל התקציבים של משרדי הממשלה. לא מתקבל על הדעת ששר יישא לבדו באחריות על ניצול שגוי של תקציב משרדו אם הגורם האחראי לכך הוא משרד האוצר. לדוגמה, במקרה של אסון הכרמל הממשלה הורתה להעביר 100 מיליון שקל לצורך שיפור שירותי הכבאות, אך האוצר בלם מהלך זה בדרישה לרפורמה מקיפה.

בישראל נוצר מצב שאין לו אח ורע בעולם. פקידים צעירים במשרד האוצר, מוכשרים ככל שיהיו, מנהלים את כל משרדי הממשלה עד לפרטי פרטים בגיבויו של שר האוצר. כאשר העניינים כסדרם, משבחים את אותם פקידים על כך שהם שומרים על הקופה הציבורית מפני הבזבוז והשחיתות, כביכול, של שרי הממשלה. כאשר יש תקלות, כמו אסון הכרמל, הם אינם מקבלים אחריות.

צילום: גיל נחושתן

יש לי הערכה רבה לאותם צעירים וצעירות מוכשרים, אך לצערי בשיטת הממשל הנוכחית הם מקבלים עוצמה חסרת פרופרציה. ניתן לשחזר את הסיבות שהובילו למשבר זה במשילות הישראלית לתחילת שנות ה-80.

לאחר שנים שבהן ממשלות העבודה והליכוד הגזימו במתן סובסידיות ותשלומי העברה, הכלכלה הגיעה ב-1984 למשבר כלכלי חמור, גירעון עמוק עם היפר-אינפלציה. על סף תהום, קיבלה הממשלה החלטה שהעבירה את חלק מסמכויות השרים לפקידי האוצר, במטרה שינהלו את התקציבים באופן אחראי. במקביל, נחקק חוק ההסדרים כדי להוביל במהירות רפורמות מבניות שהמשק היה זקוק להם.

תהליך זה היה מוצלח מאוד והממשלה הורידה את רמת הסובסידיות ואת החוב הציבורי לרמות סבירות. זה שנים רבות, וללא הצדקה, נמשך אותו משטר פקידים. מה שהיה רלוונטי לתקופת מעבר כדי להתגבר על משבר שנות ה-80 פוגע כיום בצורה חמורה ביעילות ותפקוד הממשל הישראלי.

אסון הכרמל הציף את הבעיה הזו בכל חומרתה. עם כל הכבוד לאותם פקידי אוצר, אין להם את הניסיון והיכולת להוביל את הממשל הישראלי ואין להם את הסמכות הדמוקרטית לקבוע את סדרי העדיפויות.

נוצר מצב שבו שרים לא יכולים לנהל את תקציבי משרדיהם. לא ייתכן ששרים שנבחרו על ידי הציבור לא יכולים לקבל החלטות פשוטות. לדוגמה, לצורך העברת סכומים מסעיף תקציבי אחד לאחר במסגרת תקציב של משרד ממשלתי, השר הממונה נדרש לקבל לכך אישור של פקיד אוצר.

ישראל נמצאת במשבר משילות חמור. יש להחזיר לשרים את הסמכות לנהל את תקציבי משרדיהם. שר האוצר, באמצעות פקידיו, יהיה ממונה על הפיקוח ובידיו תהיה האפשרות להפעיל סנקציות במקרים שבהם שרים חרגו מהתקציב שהוקצב להם.

במקביל, על כל הנתונים להיות שקופים ולעלות לאינטרנט באופן נגיש כדי שיהיו חשופים לביקורת הציבור. טוב עשה המבקר שהעלה את הנושא לדיון ציבורי. הדיון לא צריך לסוב על השאלה אם שר האוצר צריך להתפטר מתפקידו בעקבות המסקנות של דו"ח המבקר; עלינו לדון על תיקון השיטה הקלוקלת שהובילה לשלטון פקידי האוצר שבו נתונה כל הסמכות, ללא האחריות, בידי שר האוצר.

הכותב הוא ח"כ ממפלגת העבודה, לשעבר יו"ר ועדת הכספים ובכיר בבנק העולמי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן