קול ההמון במקום קול ההיגיון

הגדלת נטל המס על בעלי ההון גורמת להם להגדיל פעילות בחו"ל על חשבון צמצום פעילות בישראל

אבי נוב
אבי נוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי נוב
אבי נוב

>> נטל המס אשר עלה באופן משמעותי בעקבות דו"ח טרכטנברג, היה אמור להגדיל את סך הכנסות המדינה ממסים, אלא שבפועל סך ההכנסות ממסים בשנים הקרובות יהיה פחות מהצפוי.

ההסבר לירידה בהכנסות ממסים הוא פשוט מאוד. הגדלת נטל המס על בעלי ההון גורמת להם לפעול בדרכים שונות להקטנת הפגיעה בהם, ובכלל זה הגדלת פעילות בחו"ל על חשבון צמצום פעילות בישראל, וכמובן שימוש מורחב באסטרטגיות של תכנון מס.

מנואל טרכטנברגצילום: עופר וקנין

חקיקת המס בעקבות דו"ח טרכטנברג מצטרפת לשלל תוכניות ממשלתיות שנועדו להחליש את בעלי ההון, מנהלים ואנשי עסקים. הממשלה, שללא ספק הושפעה מהמחאה החברתית, נענתה בכך להמון במקום להיגיון. התוצאה המיידית היא פגיעה אנושה בפוטנציאל צמיחת המשק. פגיעה זו באה לידי ביטוי בתחזית הצמיחה המעודכנת של משרד האוצר - 3.2% תוצר, נמוך ב-0.8% מהתחשיב שעליו מבוסס התקציב.

בעלי ההון נענשים פעמיים בעקבות דו"ח טרכטנברג. ראשית, החברות שבשליטתם משלמים יותר מס; ושנית, הם משלמים יותר מס על הדיווידנדים ורווחי ההון. בעקבות דו"ח טרכטנברג נעצר מתווה הפחתת שיעור מס החברות והוא עלה ל-25% מ-2012, במקום לרדת עד לשיעור של 18% בהדרגה עד 2016. המס המוטל על רווחי הון ודיווידנדים גבוה בכ-5% מרמת המס הקודמת. החקיקה העלתה את שיעור המס על דיווידנד ורווח הון ריאלי לגבי יחיד מ-20% ל-25%, ולגבי בעל מניות מהותי מ-25% ל-30%.

עצירת הרפורמה במס משפיעה על דו"חות החברות ועל תזרים המזומנים, שכן הן נאלצות כעת לרשום הוצאת מסים על הכנסה בהיקף ניכר כתוצאה מעדכון ההתחייבויות בגין מסים נדחים. המשמעות היא שחיקת ההון העצמי של חברות ציבוריות רבות במשק.

ועדת טרכטנברג הצדיקה את העלאת שיעור מס החברות מ-24% ל-25%, בטענה כי הממוצע במדינות OECD הוא 25%. הטעות של ועדת טרכטנברג היא ההתמקדות בשיעור המס המופיע בחקיקה ומכונה "שיעור המס הסטטוטורי", וההתעלמות מ"שיעור המס האפקטיבי", כלומר שיעור המס שהחברות משלמות בפועל. אמנם שיעור המס הסטטוטורי בישראל דומה למקובל במדינות OECD, אך שיעור המס האפקטיבי גבוה מממוצע ה-OECD.

נתון נוסף שוועדת טרכטנברג התעלמה ממנו הוא עומס המס. בהתאם לדירוג Paying Taxes האחרון של הבנק העולמי, ישראל נמצאת במקום 81 בעומס המסים מתוך 183 כלכלות בכל העולם. עומס המס מביא בחשבון את נטל המס הכולל ו"נטל המס הביורוקרטי". בישראל - מס החברות, המע"מ והמסים העירוניים אינם גבוהים יחסית ומסתכמים ב-31%, אך הנטל הביורוקרטי כבד במיוחד ופוגע בדירוג הכולל.

כדי להקל על עסקים ולעודד השקעות, הממשלה תהיה חייבת ליזום רפורמה כוללת במערכת המסים ובכלל זה, מתן הקלות משמעותיות ביחס לקיזוז הפסדים, הסרת מגבלות על שינויי מבנה והגבלות שונות על ניכוי הוצאות מימון, וכן מתן אפשרות להגשת דו"ח מס מאוחד. בנוסף לכך, יש לצמצם במידה ניכרת את הוראות החוק המחייבות פנייה לרשות המסים לפני ביצוע עסקות מסוימות.

הכותב הוא ד"ר למשפטים ועורך דין המומחה בדיני מסים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות

סרט ביתי

לאחת דירה ברעננה, השנייה שוכרת בראשל"צ: המשפחות שחוסכות - ואלה שבמינוס