"לא תהיה זו גוזמה לומר שהוצאתי את נשמתי כאן"

מעטות ההזדמנויות בהן נחשף משהו מעולמם של השופטים, הקורסים תחת העומס בבתי המשפט ■ התנצלותו של השופט נחמיאס בפני עציר ועורך דינו השבוע באשקלון חושפת מעט ממאבקם

אלירם אלגרבלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלירם אלגרבלי

מרבית אזרחי ישראל נחשפים לשופטים רק כאשר הם נזקקים לשירותיו של בית המשפט, וגם אז הרשמיות הנהוגה בהיכלי הצדק לא ממש מצליחה להסגיר דבר מה מעולמם. בכללי האתיקה הנוקשים החלים על השופטים, נאסר עליהם להתראיין לתקשורת כל זמן שהם יושבים על כס השיפוט. עם זאת, לעיתים אנו זוכים להצצה אל מאחורי הקלעים באמצעות רמזים אותם הם מפזרים בפסקי הדין ובהחלטות שהם מוציאים תחת ידם.

העומס הכבד המוטל על השופטים והעיסוק היומיומי עם מאות תיקים הינה בעיה ידועה בקרב מערכת המשפט כולה. מספר התיקים הממוצע לשופט בישראל הוא 2335 בשנה, לעומת 61 בלבד בנורבגיה, ומשך הטיפול בתיק יקח בממוצע למעלה מ-850 יום. לפני כשנה התאבד השופט מוריס בן עטר בו תיאר את ההתמודדות הבלתי אפשרית שלו כשופט. "עומס העבודה הכריע אותי", כתב בן עטר לפני שחנק את עצמו למוות באמצעות שקית ניילון.

לאחרונה התנהל הליך בבית המשפט השלום באשקלון, בו עציר ועורכי דינו נאלצו כהרגלם להמתין זמן רב, הרבה מעבר למועד הדיון שנקבע בעניינם. השעות נקפו והשופט חיים נחמיאס, שכיהן בתיק זה, נאלץ לטפל בתיקים נוספים ורק בשעות הערב התפנה סוף סוף לדון בתיק שהוגש לפניו. בהחלטה שכתב הוא ביקש להתנצל בפני הצדדים על זמן ההמתנה הממושך, אך ביקש מהם להבין שגם שופט, אחרי הכל, הוא בן אדם.

"לא תהיה זו גוזמה לומר שהוצאתי את נשמתי כאן", רשם השופט נחמיאס בהחלטתו, "עו"ד ליאור רונן (פרקליט העצור - א.א.) הוא עד טוב ביותר שלי לאיזה יום עובר עלי". רק אחר הצהריים, ציין השופט, הוא זכה למנוחה קלה בה אכל חצי עוגה והלך לשירותים.

נחמיאס שב והתנצל בפני הפרקליט שנאלץ להמתין שעות רבות. "אני אוהב את כולם. הרבה מאוהביי הגיעו היום לאולמי" שפך השופט את מר ליבו, וסיכם: "הייתי שמח לו יכולתי לתת לסניגור לשבת בכסאי יום אחד, אין לי ספק כי היה בורח מן התפקיד".

צילום: אלי הרשקוביץ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט