מגה-ניצול של עובדי הקבלן מצדיק מגה-שביתה

הממשלה מנהיגה ביודעין מדיניות קמצנית ורשלנית באכיפת חוקי העבודה - לכן, הסירוב לקלוט את עובדי הקבלן במגזר הציבורי ולהפכם לעובדים קבועים אינה אלא מניפולציה צינית

ענת מאור
ענת מאור
ענת מאור
ענת מאור

>> הבסיס לזכות השביתה הונח כבר ב"הכרזה בדבר זכויות האדם, 1948", ומעוגן במפורש באמנת האו"ם. בישראל הוכרה הזכות לשביתה ב-1957 בחוק ההסכמים הקיבוציים ובחוק יישוב סכסוכי עבודה.

בפרשנות על היקף הזכות לשביתה מבחינים בין זכות המוקנית לארגון עובדים לבין זכות אישית, ושואלים אם הזכות היא רחבה, כלומר טומנת בחובה גם הגנה על עניינים כלכליים וחברתיים של העובדים. על פי משפט העבודה העולמי, ולאור ההתנכלות הנמשכת של הממשלה לעובדים, חובה עלינו לאמץ את הפרשנות הרחבה באשר לכלל העובדים, ובנוגע לעובדי הקבלן - שבעתיים.

הפגנה נגד העסקת עובדי קבלן

הממשלה בישראל פונה בתכיפות גוברת והולכת לבית הדין הארצי לעבודה, בטענה שהשביתה פוגעת באזרחים ובטובת הציבור. טענה זו מטעה ארבע פעמים:

1. האזרחים אינם רק צרכנים, אלא גם יצרנים. כך למשל, כאשר התחבורה מושבתת, הנוסעים הם לכאורה הנפגעים - אך ראו זה פלא, חצי מיליון צרפתים גיבו את שובתי הרכבת בזכרם שהם מגינים על עמיתיהם העובדים.

2. המדינה לא באה בידיים נקיות למשא ומתן: היא המעסיק הגדול במשק, והיא מנהיגה הסדרי העסקה פוגעניים ונצלניים כלפי עובדי הקבלן שלה.

3. התפישה שלפיה העובדים חופשיים לנהל משא ומתן ולהגן על זכויותיהם אינה אלא אשליה - הם יפוטרו מניה וביה. ומכאן שעל ארגון העובדים ובית הדין להגן עליהם מפני דורסנותו של המונופול המעסיק אותם.

4. הממשלה מנהיגה ביודעין מדיניות קמצנית ורשלנית באכיפת חוקי העבודה. בישראל, ההקצאה לאכיפת חוקי העבודה נמוכה פי 20 מהממוצע במדינות OECD. לכן, העובדה שראש הממשלה ושר האוצר מסרבים לקלוט את עובדי הקבלן במגזר הציבורי ולהפכם לעובדים קבועים, ותחת זאת מתחייבים "להגביר אכיפה", אינה אלא מניפולציה צינית.

נכון, יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, אינו טלית שכולה תכלת; הוא זנח את עובדי הקבלן עד מחאת האוהלים, ונזכר בהם לפתע רק לקראת הבחירות הקרבות בהסתדרות. ואולם, אין לשפוך את התינוק עם מי האמבט: לנגד עיננו צריכה לעמוד טובת עובדי הקבלן, ועל בית הדין לעבודה לעמוד בפרץ מול העבריינות הממשלתית ולמגר את התופעה המכוערת והמשפילה הזאת. אם נרשה לממשלה להתיר את דמם של עובדי הקבלן, תהיה זו בכייה לדורות. נגד מגה-ניצול אין מנוס ממגה-מאבק - ומגה-שביתה.

הכותבת היא חברת כנסת לשעבר ומרצה במרכז האקדמי רופין ובאוניברסיטה הפתוחה

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"