חופשת לידה מקוצרת? תנו לנשים את זכות הבחירה

בדיוק כפי שאף גבר בתפקיד בכיר לא יישאל ולא יידרש להחליט מה חשוב לו יותר - הקריירה או המשפחה, אין סיבה שנשים יעמדו בדילמה הזו

ורד ליון-ירושלמי
ורד ליון-ירושלמי

"יתכבדו המעטות שאצה להן דרכן לשוב אל הקריירה ולא יסכנו את האפשרות הנתונה בידי רבות ליהנות מחופשת לידה שלווה", כותבת טלי חירותי-סובר במאמר שבו היא תוקפת את היוזמה לקצר את חופשת הלידה. האמנם מעטות?

שוק העבודה בישראל רחוק מלהיות שוויוני - הן ביחס של מעסיקים כלפי הנשים והן בהפרשי השכר בין נשים לגברים. אבל לצד זאת צריך גם להזכיר: 30% מהמנהלים בישראל הן מנהלות, כרבע מהעצמאים הן עצמאיות ואחוז דומה של נשים מכהן בסגל הבכיר של האוניברסיטאות. בישראל של שנת 2011, 40% מהרופאים הן נשים, כמחצית מעורכי הדין הן עורכות דין וזהו גם היחס המספרי בין נשים לגברים במקצועות העיתונות, הפרסום השיווק והתקשורת.

זה אולי לא מספיק, גברים עדיין נמצאים בעמדות משפיעות יותר ובוודאי שיש עוד דרך ארוכה לשווין מלא, אבל זה בהחלט לא מיעוט. מדובר במאות אלפי נשים שרואות בעבודה שלהן ייעוד, הגשמה עצמית, שליחות, ביטחון כלכלי ועוד ערכים נוספים שהם הרבה יותר מתעסוקה, במובן המצומצם של המילה.

ההנחה כאילו בתקופות מסוימות של חייה, אותם חודשים שלאחר הלידה, על האישה לזנוח את כל עיסוקיה ומקור רווחתה, שגויה. בדיוק כפי שאף גבר בתפקיד בכיר לא יישאל ולא יידרש להחליט מה חשוב לו יותר - הקריירה או המשפחה, אין סיבה שנשים יעמדו בדילמה הזו. שתיהן חשובות באותה מידה.

נשים שמבקשות להצליח בעבודתן רוצות לחזור לעבודה לפני תום שלושת החודשים, לא מתוך אילוץ ולא כי מישהו כופה זאת עליהן. זוהי בחירה חופשית שלהן שהן לוקחות על עצמן תוך מודעות מלאה למשמעות של החלטה זו. הן בוחרות בכך משום שאישה שיולדת אינה מפסיקה ביום אחד להיות פחות חרוצה, מסורה ואחראית ממה שהייתה קודם לכן. הדרישה מאישה קרייריסטית "להקפיא" את התכונות האלו לשלושה חודשים, אינה מתקבלת על הדעת. נשים רוצות לחזור לעבוד כיוון שהן חשות אחריות ומחויבות למקום עבודתן.

גם הנרטיב הרומנטי שחלק מהנשים מנסות לשוות לחופשת הלידה כאילו מדובר בשלושה חודשים של "שלווה ורוגע" לא בדיוק תואם את המציאות. עבור נשים רבות הטיפול האינטנסיבי ברך הנולד ובאחיו, בוקר וערב, במשך שלושה חודשים ברציפות, הינה משימה מייגעת וקשה הרבה יותר מכל עבודה במשרד.

המתנגדים לקיצור חופשת הלידה טוענים כי זהו פתח למעסיקים להפעיל לחץ על נשים שאינן מעוניינות בכך לחזור מוקדם יותר לעבודה. ניתן למנוע מצבים אלו על ידי חקיקה מתאימה ותקנות דומות לאלו שכבר קיימות נגד מעסיקים שעלולים לפגוע בגברים היוצאים לשירות מילואים ממושך.

כפי שיש כיום לנשים את הזכות להאריך את חופשת הלידה, זכותן המלאה של אלו המעוניינות שלא לפגוע בקריירה שלהן לקצר אותה. למעשה, נשים רבות חוזרות בפועל לעבודה הרבה לפני תום חופשת הלידה, אך הן נפגעות פעמיים: הן אינן מקבלות את השכר שמגיע להן והן גם נאלצות, במקביל לאי קבלת השכר הראוי, לשלם למטפלת.

הפתרון המתבקש הוא לאפשר לנשים המעוניינות בכך לחזור לעבודה באופן הדרגתי עוד לפני תום חופשת הלידה, תוך אפשרות לגמישות בעבודה גם לאורך תקופה ארוכה יותר משלושת החודשים הקבועים בחוק. הן הנשים והן המעסיקים יחושו כי מחד, ניתן מענה לתחומים בהם עוסקת האישה ועבודתה אינה נפגעת במשך החופשה הארוכה, ומאידך, היעדרויות מוצדקות ושעות עבודה גמישות יתקבלו הרבה יותר באהדה והבנה.

הכותבת הינה בעלת משרד לייעוץ תקשורתי ויחסי ציבור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית