טרכטנברג יפיל את הבורסה

העלאת שיעור מס החברות לא תתורגם לעלייה בגביית מס, שכן חלק מהחברות יפסיקו את פעילותן, או שפעילותן תועבר למדינות אחרות

אבי נוב
אבי נוב
אבי נוב
אבי נוב

>> ועדת טרכטנברג תמליץ ככל הנראה על שינויים במס החברות בניסיון להשיג מקורות למימון הדרישות החברתיות. היא גם תמליץ כנראה על העלאה של 5% במס רווחי הון על ניירות ערך והשקעות פיננסיות. אך בשעה שלא ברור עדיין כמה תרוויח הממשלה מצעדים אלה, מה שבטוח הוא שיישום ההמלצות יפיל את שערי המניות בבורסה בצורה דרמטית.

נכון לעכשיו שיעור מס החברות הוא 24%, והוא צפוי לרדת בהדרגה, בהתאם לרפורמה במס, עד 18% ב-2017. על פי חישובים שונים של רשות המסים, העלאת שיעור מס החברות בנקודה אחת תגדיל את הכנסות המדינה ב-600-700 מיליון שקל בשנה. זה נכון בתיאוריה, אך מבחינה מעשית הכנסות המדינה דווקא יירדו.

העלאת שיעור מס החברות לא תתורגם לעלייה בגביית מס, שכן חלק מהחברות יפסיקו את פעילותן, או שפעילותן תועבר למדינות אחרות. כיום מחזיקים ישראלים באלפי חברות במדינות שונות בעולם, וניתן להניח כי המגמה תימשך ואף תתחזק. כל עוד שיעורי המס גבוהים, חברות ויחידים מישראל ימשיכו לעשות שימוש בתכנוני מס לגיטימיים, לרבות תכנוני מס בינלאומיים, במטרה להפחית את נטל המס שלהם.

אם יתקבלו ההמלצות להעלות את מס החברות, ואולי להעלות ב-5% את מס רווחי ההון על ני"ע והשקעות פיננסיות, שווי החברות הנסחרות בבורסה עשוי לרדת בצורה דרמטית. זו תהיה מכה חריפה לבורסה, שגם כך מקרטעת בתקופה האחרונה, וכמובן ישפיע על הפנסיה ועל החסכונות של כל אחד מאתנו.

מחקרים מוכיחים כי במדינות שבהן שיעור המס על חברות נמוך יותר, שיעורי הרווחיות של החברות והצמיחה גדולים יותר, ואלה דוחפים המניות בבורסה לעליות. הפחתות המסים שהחלו ב-2003 תרמו לגידול ברווחיות ובצמיחה הכלכלית. הכבדת נטל המס, ובמיוחד בעיתוי הנוכחי, כאשר המשק והכלכלה העולמית עומדים בפני מיתון, תקשה מאוד על צמיחה עתידית.

חרף העובדות הכלכליות, מס החברות נתפש בציבור כמס על עשירים, ולכן רבים תומכים בהעלאת מס החברות. ואולם המציאות שונה בתכלית. מי שמחזיקים את הכלכלה על כתפיהם ומעסיקים את מרבית העובדים במשק הם העסקים הקטנים והבינוניים, שרבים מהם מתקשים לשרוד. העלאת מס החברות תגרום לירידה בתחזית הרווח ולקריסה של עסקים.

ביטול הרפורמה במס החברות יפגע במעסיקים רבים במשק, שמצדם יגלגלו את ההפסדים על הציבור, בין היתר בייקור המוצרים והשירותים, וגרוע מכך - בפיטורי עובדים. הפחתת מס החברות בהדרגה על פני כמה שנים נקבעה בחקיקה, והעסקות במשק כבר מתומחרות על פיה. לביטול הרפורמה יהיו השלכות חמורות, ובכלל זה פגיעה באמון המשקיעים המקומיים והזרים בממשלה, שהתחייבה בחוק להוריד מסים.

שינוי החקיקה עשוי להתברר בבג"ץ כבלתי חוקתי. העסקים הרי הסתמכו על שיעור מס החברות שנקבע בחקיקה ופעלו על בסיסו. התנערות הממשלה מהבטחותיה וקביעת שיעורי מס גבוהים יותר, יש בהם משום פגיעה בקניין - וזאת בניגוד לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

הכותב הוא עורך דין המתמחה בדיני מסים ומיסוי בינלאומי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל