בסיפור התפטרות המתמחים אין טובים ורעים

צריך לשמוע את התסכול בשטח בשביל להבין: הרופאים מוכנים ללכת עד הסוף

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

<<לא משבר - כי אם שבר עמוק. זה המצב שאליו הידרדרה מערכת הבריאות אתמול, ביום שהתחיל בפסק דין שאוסר על המתמחים להתפטר, נמשך בחידוש ההתפטרות ובפתיחה של כמה מהמתמחים בשביתת רעב, ונגמר באולטימטום של ועדי הרופאים ליו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר לאוניד אידלמן, שקרא לו לבטל את לאלתר את ההסכם בין ההסתדרות הרפואית למדינה - ובהקמה של ארגון עובדים חדש שיתחרה בהסתדרות הרפואית.

צריך לשמוע את התסכול של הרופאים בשטח כדי להבין: השבר עמוק ואמיתי, והרופאים מוכנים ללכת עד הסוף כדי לשנות את מה שהם רואים כרוע הגזירה. רבים מהם כבר מדברים בקול רם על עזיבת המקצוע וירידה מהארץ. אין מדובר רק במתמחים, אלא גם במומחים רבים, שחלקם מתכוונים להצטרף למתמחים ולהגיש בימים הקרובים מכתבי התפטרות.

לראשי מערכת הבריאות היה ברור כי צווי מניעה הם רק פלסטר זמני, שאולי ידחה מעט את הקץ, אך לא יביא לסיום אמיתי של המשבר. התקוממות אנושית הרי אי אפשר לעצור בצווי מניעה, והתפטרות אי אפשר למנוע עד אין קץ. "אנחנו לא רוצים לכתוב את פסק הדין הזה", אמרה נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, נילי ארד, בדיון בעניין ההתפטרות - וידעה היטב מדוע.

כעת נמצאת המערכת במלכוד קשה: אם המדינה תיזום פניה למתמחים ופתיחה של ההסכם, הדבר יהווה תקדים מסוכן ביותר מבחינתה עם השלכות קשות על עולם יחסי וחוקי העבודה. אם זה יקרה, בפעם הבאה שתת-קבוצה בתוך ארגון תרגיש שהסכם אינו מספק אותה (מצב שמאפיין כמעט כל הסכם בכל סכסוך עבודה) - היא פשוט תחזור על פעולות המתמחים אחת לאחת. מצד שני, התעלמות מזעקת הרופאים גם היא אינה אפשרות ריאלית - הם נחושים ללכת עד הסוף, והמדינה הרי לא יכולה להסתדר בלעדיהם, בטח שלא לאורך זמן.

גם הרופאים נמצאים במלכוד: הם טיפסו על עץ גבוה מאוד, והם משוכנעים (וכלל לא חשוב אם בצדק או שלא בצדק) שההסכם שנחתם בעבורם גרוע ופוגעני. יידרש סולם ארוך מאוד כדי לאפשר להם לרדת בחזרה אל המחלקות ואל העבודה הסדירה.

בסיפור הזה אין רעים וטובים, אין צודקים וטועים. ההסתדרות הרפואית והיו"ר שלה אידלמן נתנו את כל מה שיש להם במשך חודשים של משא ומתן מאומץ ואינטנסיבי כדי להגיע להסכם והאמינו באמת ובתמים שמדובר בתוצאה הטובה ביותר שיכלו להשיג, אף אם עשו טעויות בדרך. גם אנשי משרד האוצר מרגישים שעשו כברת דרך גדולה ביותר כדי להביא להסכם שישפר את פני הרפואה הציבורית. גם את המתמחים והמומחים אי אפשר להאשים ברדיפת בצע או באינטרסים זרים - מדובר במחאה שהיא ברובה אותנטית לחלוטין ובתחושות אמיתיות של קיפוח.

באופן אירוני, נראה שהציפיות שנטעה ההסתדרות הרפואית ברופאים בעת המשא ומתן, כשקראה להציל את הרפואה הציבורית והציבה בחזית את המתמחים ורופאי בתי החולים, הן אלה שגורמות כיום לאכזבה הגדולה מההסכם שנפגש עם המציאות התקציבית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?