את מקומה של "כוכב נולד" במדורת השבט תפסה מהדורת החדשות

סדר היום התקשורתי השתנה - עתיד המדינה נמצא בחינוך

רוית דום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוית דום

>> ישראל 2011 נראית כמו שמעולם לא העלינו בדמיון הפרוע ביותר: הנתונים הכלכליים מעידים על פריחה, אבל מיליוני אנשים מרגישים להפך, מאות אלפי אזרחים יוצאים לרחובות ופתיחת שנת הלימודים - אירוע שהיה לאורך שנים מוטל בספק בצל איומי שביתות - נראה כעת כנקודת הציון הבטוחה מבין שלל התוכניות של כולנו לעתיד הקרוב.

תפקידם של אנשי החינוך בהקניית ערכים, נורמות התנהגות ותכני לימוד, כדי שתלמידי ישראל ייצאו למסלול החיים מצוידים במיטב הכלים להתמודד עם החיים הבוגרים, קיבל את גלולת המרץ החזקה ביותר שניתן היה לגייס למען דור העתיד: המציאות. בשלושת העשורים האחרונים גלשה מערכת החינוך בישראל לכיוונים של הצלחה, מצוינות ובעיקר מדידת ציונים השוואתיים לעולם המודרני המפותח, בזמן שנזנחו ערכים מרכזיים בהווייתה של המדינה - ערבות הדדית, עזרה לזולת, שוויון הזדמנויות וקבלת השונה.

מיטב המוחות היו ועדיין עסוקים בסלילת הדרכים לשיקום מעמדם של הערכים, בזמן שהמחנכים בישראל היו צריכים להתחרות מול "כוכב נולד" על תשומת לבו של התלמיד. והנה באה המציאות, ונותנת לכולנו - לא רק לתלמידים, את השיעור החשוב ביותר באזרחות. אני בטוחה שגם הילדים של שרי ממשלת ישראל וחברי הכנסת שותפים לשינויים במציאות הישראלית, כי זה בכלל לא משנה איפה אנחנו גרים ובאיזה מקצוע אנחנו עובדים - המציאות כיום חזקה מהכל.

סדר היום התקשורתי השתנה, ואת מקומה של "כוכב נולד" תפסה מהדורת החדשות עם שידורים חיים מכיכר העיר. איזה שיעור היינו יכולים להמציא טוב יותר? תהיה התוצאה אשר תהיה, החינוך בישראל חייב להיות בראש סדר העדיפויות הלאומי. ברור ונכון ש"העיקר הבריאות", וחייבים ביטחון, אך עתיד המדינה נמצא בחינוך.

מורי ישראל מחזיקים במקצוע החשוב במשק, כי בזכותם יהיו לנו רופאים טובים יותר, לוחמים אמיצים יותר ומערכת ערכים שתעמוד בכל סערה מקומית או עולמית. ממש עכשיו נמצאים מנהיגי העתיד של המדינה על ספסל הלימודים. מערכת החינוך היא מהמערכות הגדולות והמשפיעות ביותר בישראל. המכנה המשותף בה הוא הרחב ביותר בחברה הישראלית: כל אזרחי המדינה שותפים בה, כולם משפיעים עליה וכולנו עובדים בשבילה - גם אם לא באופן רשמי.

לכולנו יש ילדים, ולכן כולנו בעלי מניות במערכת החינוך. היא ההווה והיא העתיד, ולכן מוטלת על כולנו החובה והזכות לקחת חלק בעיצוב פני דור העתיד.

הכותבת היא מנכ"לית קבוצת עמל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות