קרקעות? למשרד הביטחון יש בשפע

כמו כוסות רוח למת, כמו איום על ברווז במים, כך תוכניות הממשלה להוריד את מחירי הדיור

אמנון לורך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמנון לורך

כמו כוסות רוח למת, כמו איום על ברווז במים, כך תוכניות הממשלה להוריד את מחירי הדיור.

כל מחקר בסיסי מלמד שאדם מן השורה קובע את מקום מגוריו לפי שני פרמטרים עיקריים - תעסוקה ומחירי דיור. בשל חוסר התעסוקה במדינת ישראל, שמחוץ למדינת תל אביב, אין רלוונטיות לנגישות למגורים - פשוט אין אופציה אחרת.

אהוד ברקצילום: אמיל סלמן

לו באמת הממשלה היתה מושלת, היא היתה מבצעת ללא כל דיחוי את החלטותיה הקודמות, וראשית - אלה הנוגעות לה עצמה. כל כולם בשליטתה. עיר הבה"דים היתה נחנכת בעוד 18 חודשים, לצדה יחידת 8200 שהיתה עוברת מגלילות, ובמקביל המכללה לביטחון לאומי היתה מתחילה לפעול בירושלים, במלאת 48 שנים להחלטות ממשלות ישראל למקמה בבירה הפורמלית.

בד בבד, הממשלה היתה חדלה מלרמות את עצמה, ומעתיקה לירושלים מיידית כ-150 אלף מ"ר ממשרדיה הארציים שזלגו למדינת תל אביב, בניגוד לחוק ולהחלטותיה. הזרמה מסיבית כזו של דם צעיר לאזור הנגב ולירושלים, שבסביבתם יש די קרקע להתרחבות ממשית ודחופה, תשאב מגוש דן עשרות אלפי מועסקים על מגוריהם.

את המאמץ צריכה הממשלה לרכז במשרד הביטחון, גוף מסואב ומתנשא, העושה כל העולה על רוחו בקרקעות המדינה - חלקם בסיסים, אפילו אם אין בהם צורך; חלקם שטחי אש - אפילו אם יש תחתם סימולטורים; חלקם אזורים אסורים לכניסה ועוד טרמינולוגיות מופלאות. המטרה: על משרד הביטחון לציית ולקיים את החלטות הממשלה ללא שום דיחוי. אולי, אם ממשלות ישראל היו קשוחות בעמדתן מול משרד הביטחון, לא היינו כיום בבעיה כה חריפה.

ואולם הממשלה רופסת כבר שנים רבות. היא אפילו לא מסוגלת לגרום למשנה לראש הממשלה, השר לעניינים רבים, סילבן שלום, לשבת בעיר הבירה הפורמלית. הוא מעדיף את בירת מדינת תל אביב, שם בבית אמות משפט קריר ונעים. כמוהו, לימור לבנת, שמעדיפה לשבת בבירת התרבות. כך גם השרים יוסי פלד, מתן וילנאי ואורית נוקד, וכמובן - שר הביטחון, אהוד ברק, היושב במגדל משרדים תל אביבי מהמפוארים ביותר בישראל.

ממשלה רופסת אינה מסוגלת לתקן את מינהל מקרקעי ישראל, את ועדות התכנון והבנייה, את מערכת המסים וכו', שכל קודמותיה נכשלו בכך פעם אחר פעם, במשך עשרות בשנים. הבעיה היא החזון ולא הביורוקרטיה, גם אם זו תהיה יעילה יותר. רק ברירה אחת יש בידי הממשלה - לחדול מהשקעות תשתית ואחרות במרכז, לפזר את מדינת תל אביב - ובכך לפזר את מקורות התעסוקה בין הגליל, הנגב ובעיר הבירה הפורמלית של ישראל, ירושלים.

הכותב הוא עורך דין העוסק במקרקעין ותכנון ובנייה במשרד יגאל ארנון ושות'

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר