שיא הצביעות, ומי כאן "חברתי"

אם הוא לא היה כה עצוב ומקומם מכתב הטייקונים היה בסיס לסדרה קומית מצליחה

איתן אבריאל
איתן אבריאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתן אבריאל
איתן אבריאל

ההצטרפות למאבק תהיה קלה לעידן עופר, שמחזיק דירה ב"רוטשילד 1" - הוא יוכל להוריד כבל לחבריו הטייקונים היושבים באוהלים.

כאשר יו"ר ההסתדרות עופר עיני הצטרף ביום חמישי למחאת האהלים בנאום מלא פאתוס וסיסמאות ריקות, התלווה למהלך ריח חריף של אופורטוניזם - וכך גם התקבל המהלך על ידי רבים בציבור ובקרב המפגינים ברחוב רוטשילד. יש גם מי שהיה יותר חריף: אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, לא היסס לקרוע את המסכה מעל פניו של עיני לקבוע כי נאומו היה "מסע של אופורטוניזם וצביעות חסרת בושה". אלא שבישראל המציאות עולה על כל דמיון, וגם אוריאל לין או יושבי האהלים לא יכלו לנחש שבאותם רגעים מתבשל מהלך ציני, צבוע והזוי עוד יותר.

לא מאמינים? הנה: פורום ראשי המשק, גוף אשר מאחריו עומדים עידן עופר, נוחי דנקנר, יצחק תשובה, מוזי ורטהיים וגם מנכ"לים שכירים כמו אלי יונס, שלח ביום חמישי מכתב לראש הממשלה בו הוא מביע תמיכה במחאת האהלים. "פורום ראשי החברות ובכירי המשק בישראל מבקש להביע את תמיכתו במאבק מעמד הביניים וקורא לעשות מעשה בנושא החברתי"... כותבת מנכ"לית הפורום נגה קינן. והיא ממשיכה: "יש לבצע טיפול שורש בעלות החיים למשפחה ממוצעת בישראל...בין אם המדובר בקוטג', בדיור או בעלויות גידול הילדים". ומה בדיוק תהיה התרומה של הפורום - כלומר "מועדון הטייקונים" - למאבק? גם לזה יש תשובה: "מחוייבות להמשיך ולעשות לפיתוח התעסוקה והגדלת היצע מקומות העבודה במרכז ובפריפריה" - וגם מתן הצעות. כדרכם של בעלי מאה שרגלים להיות גם בעלי הדעה, נגה קינן מפרטת בפני ראש הממשלה מגוון של צעדים שעליו לנקוט כדי לפתור הבעיות ה בעורות בתחומים כמו דיור, ילדים ורופאים.

אם הוא לא היה כה עצוב ומקומם, המכתב של המועדון המכונה "פורום ראשי המשק מטעם עצמם מבלי שאף אחד מינה אותם", היה יכול להיות בסיס מצוין לסדרת קומית מצחיקה ומצליחה. קחו למשל את עידן עופר, בעל השליטה בחברה לישראל: הוא רכש לא מזמן את אחת הקומות הגבוהות של מגדל "רוטשילד 1", אולי מגדל המגורים היקר בישראל, במחיר של יותר מ-60 מיליון דולר. עופר יכול לכן להצטרף בקלות למחאה, ופשוט לרדת מטה במעלית ולפרוש את האהל של משפחתו בחצר המגדל.

ומה עם הטייקונים האחרים? אפשר להמשיך לתת לדמיון לעבוד. הם יבחרו את הקצה המערבי של הרחוב, זה שקרוב לים, היכן שהבריזה. הוא ממילא פנוי. הם יקימו מחלקה של אהלים חדישים, עם מיזוג פעיל, מטבחון, כמה חדרים וציוד בסיסי כמו טלוויזות פלזמה 50 אינץ'. חשמל, אגב, לא יהיה בעיה: עידן עופר יוריד להם כבל ממפרסת הדירה שלו. ועוד דבר: שירותים באהל - הרי אין לצפות מהם להתחלק בשירותים עם עוד אלפי יושבי האהלים בחלק המזרחי של השדרה. כל מה שנשאר הוא למתג את השכונה, למשל: "אוהלי פיתוח" או "כפר רוטשילד".

אלא שהבדיחה האמיתית היא לא על הטייקונים, אלא על חשבון ציבור יושבי האהלים. כי במכתבם לראש הממשלה שוב מסובבים הטייקונים את הספינים שבהם הוא נוקטים בכל התקופה האחרונה. ראשית, הם מעבירים את הכדור למקומות שאליהם אין להם קשר, מקומות שמנותקים מהם. במכתב לראש הממשלה לא מוזכרים שוק התקשורת, שוק המלט, שוק הקמעונאות, שוק הפנסיות או שוק הבנקאות, אלא רק "דיור", "הילדים" ו"הרופאים". שנית, הםה מגלגלים את הכדור למקום אחר שאליו כולם מתחרים בקלות: הממשלה. ראש הממשלה, שר האוצר והשלטון הם אלה שאשמים במצב הקשה, ולכן הם אלה שצריכים לפעול ולהביא את הפתרונות.

ומה עם הטייקונים? הם בכלל "חברתיים", וכל דאגתם הוא לשלומו של מעמד הביניים, כפי שהמכתב שלהם לראש הממשלה מבהיר היטב כבר מהשורה הראשונה. הנה הנוסח: "פורום ראשי החברות ובכירי המשק בישראל מבקש להביע את תמיכתו במאבק מעמד הביניים וקורא לעשות מעשה בנושא החברתי". פשוט מדהים, לא? אפשר לעצום עיניים ולדמיין את ראשי המשק צועדים בשדרות רוטשילד, כולם עם חולצות אדומות, כאשר בראשם צועדת נגה קינן שצועקת למיקרופון: "הון, שלטון, עו-לם תח-תון".

אבל ההתייחסות לעניין החברתי חושפת עוד מתקפה של הטייקונים, הפעם נגד החלק של התקשורת שמדווח עליהם באופן חופשי, לרבות TheMarker. בחודשים האחרונים, מתברר, מיהרו טייקונים, עושי דבריהם וספקי שלהם, למתג את TheMarker כ"חברתי", כמעט "קומוניסטי", "נגד עשירים" ו"נגד מצליחים".

זהו כמובן ספין, המיועד לנסות ולפגוע בלגיטימציה של מי שמדווח באופן חסר פניות על מצבם העסקי והתנהלותם של קומץ לא גדול של טייקונים חזקים. זהו ספין מתוך פוזיציה, של מי שמתנגד לשקיפות ושאינו מעוניין שהאמת תצא לאור.

ההפך הוא הנכון: הקו המערכתי של TheMarker הוא בעד עסקים, בעד מצליחנים, בעד יזמים, בעד מוכשרים. TheMarker הוא בעד קפיטליזם, בעד תחרות, בעד מגרש משחקים הוגן לכולם, וכן - גם בעד עשירים. את הדימוי של ה"חברתי" החדש, אנו יותר משמחים להשאיר לטייקונים ולראשי המשק שפתאום כה להוטים להתחבר אליו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב