הבנקים שומרים על הריכוזיות

אמיר טייג
אמיר טייג
אמיר טייג
אמיר טייג

>> הכישלון של מייקל גלפנד להעמיד ערבות בנקאית למשרד התקשורת, הוא לא עוד כישלון של איש עסקים עלום שם. מדובר בכישלון בקנה מידה כלל משקי שמציב באור הזרקורים את המחלה הממארת שממנה סובל המשק הישראלי - הריכוזיות.

מייקל גלפנד

כדי להיכנס לשוק הסלולר הישראלי נדרש גלפנד להעמיד ערבות של 700 מיליון שקל. אך לא הספיקה לו סתם ערבות. על פי תנאי מכרז של משרד התקשורת הוא היה חייב להעמיד ערבות מבנק ישראלי. כפי המסתמן, גלפנד העמיד בטחונות מעל ומעבר. על פי מקורביו, הוא שם על שולחנם של הבנקים הישראלים צ'ק של 350 מיליון שקל במזומן, אך זה לא הספיק.

בנק ההשקעות האמריקאי גולדמן סאקס אישר כי בחשבונם של גלפנד ושותפיו יש את המשאבים הנדרשים, אך גם כשהם העמידו ערבות אישית נוספת של 350 מיליון שקל, הם לא הצליחו לשכנע אף בנק להעמיד להם את הערבות הנדרשת. הם הציעו להעמיד 695 מיליון שקל במזומן כדי לקבל ערבות של 700 מיליון שקל, אך גם זה לא קרה.

מה שחסם את כניסת גלפנד לשוק התקשורת הישראלי הוא הריכוזית של שוק האשראי המקומי. התזרים החזק של חברות התקשורת הישראליות מזין חוב אדיר, ואף אחד מהבנקים לא רוצה לסכן חוב זה. לחברות עצמן חוב מצטבר של כ-30 מיליארד שקל ולבעלי השליטה חוב נוסף שהיקפו לא פחות מ-20 מיליארד שקל.

בנק לאומי היה זה שמימן עבור אילן בן-דב את ההשתלטות על חברת פרטנר. הוא גם מחזיק בכ-5% ממניותיה, במסגרת תיק ההשקעות הפרטי שלו. בנק הפועלים מימן לשאול אלוביץ' את ההשתלטות על בזק, סיפק לפטריק דרהי את המימון לרכישת מירס וכן הערבות שמירס העמידה כנגד התדרים שלה.

בנק לאומי ובנק הפועלים חשופים מאוד לשוק התקשורת, ולפיכך יש להם אינטרס מובהק לשמור על חוסנו הפיננסי של שוק זה, ועל התזרים החזק שהוא מייצר. התמריץ שלהם לממן גוף חדש שיתחרה בשוק ויפגע בתכונותיו המונופוליסטיות, הוא נמוך מאוד. מאחר שבנק מזרחי והבנק הבינלאומי קטנים, גלפנד מצא את עצמו תלוי רק בבנק דיסקונט, שגם הוא לא הסכים לקחת את הסיכון.

מידותיה הקטנות של מערכת הבנקאות הישראלית, לצד המינוף האדיר של תעשיית התקשורת, חסמה את כניסתו של גלפנד לענף. גם שמרנות של משרד התקשורת, שדרש ערבות מקומית ולא הסתפק בערבות של בנק זר, שיחקה תפקיד קריטי בחסימת גלפנד.

צרכני הסלולר יכולים רק לקוות כי קבוצת גולן טלקום, השלישית בתור, תצליח לזכות בכרטיס כניסה לשוק הסלולר הישראלי. הם כבר ידרשו להעמיד ערבות נמוכה יותר של 380 מיליון שקל בלבד. השוק הריכוזי והחשוב הזה, חייב לעבור טלטלה תחרותית.

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?