כך נכשלה הפרטת השירותים הבריאותיים לתלמיד

יותר מדי ילדים אינם מחוסנים ואינם עוברים בדיקות חיוניות

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

>> רמי אדוט הוא אחד הפעילים הבולטים בתחום הבריאות בישראל. בתור מי שאחראי על התחום באגודה לזכויות האזרח, הוא מכיר לפני ולפנים את מערכת הבריאות ותחלואיה.

תלמידים במערכת החינוךצילום: ניר כפרי

בחצי השנה האחרונה הוא גם חש אותם על בשרו: בנו, תלמיד כיתה ב' בבית ספר יסודי בירושלים, נפל בסטטיסטיקה של הילדים שלא קיבלו חיסון. "פעמיים נטלי הודיעו שיגיעו ולא הגיעו, ובפעם השלישית פשוט לא ידענו שהם באים ולא הבאנו פנקס חיסונים", הוא מספר.

מה שפעם היה נפתר בגיחה נוספת לאחות בית הספר, החל סאגה ארוכה ומפרכת: "התחלתי לעשות טלפונים לכל העולם: משרד הבריאות, חברת נטלי, אפילו קופת חולים. אף אחד לא ידע להגיד לי מה עושים. לאחר שבועות רבים ורצופי טלפונים הגעתי לאחראית בחברת נטלי שסוף-סוף מסרה לי את מועד השלמת החיסון שהחברה עורכת", הוא ממשיך. "הגענו למקום - מכון פרטי לרפואה אסתטית בתוך מרכז מסחרי בירושלים. היו שם עשרות הורים וילדים, ורק אח אחד שמחסן. חיכינו שם שעתיים עד החיסון - ואחרי עוד היו הרבה אנשים בתור".

אדוט יצא משם עם ילד מחוסן אך עם מחשבות עגומות על המצב: "חשבתי על כל מי שלא נמצא שם - אנשים שלא עשו את המאמץ העליון שאני עשיתי או שהתייאשו בדרך, למשל האוכלוסייה החרדית: כמה קשה למשפחות עם חמישה-שישה ילדים לעשות את כל הטלפונים, להגיע למקום ולהמתין שעות. אני חושב שאדם סביר שלא עובד בתחום כמוני כנראה לא היה צולח את התהליך, בטח שלא האוכלוסיות החלשות בירושלים. אנשים מרגישים שנטשו אותם. הם התרגלו שיש מערכת ציבורית ושיש כתובת. עכשיו התחושה הזו נעלמה".

זה כל הסיפור על רגל אחת: המערכת הציבורית נעלמה - תחי המערכת הפרטית. אבל במקרה הזה הכתובת מרוחה על הקיר ובאותיות ענקיות כבר זמן רב - הפרטת שירותי התלמיד נכשלה כישלון חרוץ. יותר מדי ילדים לא מחוסנים, עוד הרבה פחות עוברים בדיקות התפתחות חיוניות, וסכנה של מגיפה היא כבר ממש לא תיאורטית. הרופאים והאחיות צועקים את זה כבר שנים, וגם מבקר המדינה ואף בג"ץ אמרו את דברם. אבל בינתיים עולם כמנהגו נוהג, וחברת נטלי תמשיך לספק את השירות גם בשנה הבאה, למרות המלים היפות והנכונות של מנכ"ל משרד הבריאות, רוני גמזו.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן והמנכ"ל גמזו אומרים שהם מאוד לא אוהבים את ההפרטה הזאת, שהם חושבים שהיא גרועה ומסוכנת, אבל "אין לנו תקנים" - אמירה קצת מוזרה מצד ליצמן, שנלחם בימים אלה כארי על תוספת תקנים של רופאים כדי לקדם את בבת עינו, קיצור התורנויות של המתמחים ל-18 שעות, בניגוד לעמדת כל בכירי מערכת הבריאות. ליצמן, שבדרך כלל נהנה מיחסים טובים עם משרד האוצר ועם ראש הממשלה, מעדיף, ככל הנראה, לבחור את המלחמות שלו, והמלחמה הזאת חשובה לו פחות.

עם זאת, יש תחושה שהגיעו מים עד נפש. שהפעם לא ניתן יהיה לתת לשיירה לעבור ולכלבים לנבוח. הצעות החוק הפרטיות עשויות לצבור תאוצה ולזכות בתמיכת הקואליציה, ומי יודע? אולי אפילו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יואיל להתערב ולשחרר את התקנים. אחרי הכל, הוא לא רוצה שהמגפה הבאה תירשם על שמו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"