זכויות אדם בסין: הקפיצה הגדולה אחורה

הסוגיות המטרידות את הסינים אינן ההתנגדות לממשל - הן האינפלציה, השחיתות ומשרות טובות

>> שנחאי. הואיל וסין נמצאת במהלכו של המאמץ הנרחב ביותר זה שני עשורים לדכא את המחשבה העצמאית, בביקורי הנוכחי ברצוני לכתוב על אשה בשם צ'נג ג'יאנפינג, שכלואה בגין ציוץ בטוויטר.

מפעל בסין

צ'נג נעצרה לאחר שבמה שהיה אמור להיות יום חתונתה, היא פירסמה הודעת טוויטר סרקסטית בודדת שכללה את המלים "צעירים זועמים, לתקוף!". הממשלה, משוללת חוש הומור, דנה אותה לשנת מאסר במחנה עבודה.

ניסיתי לראיין את ארוסה, הואה צ'ונהוי, אך מתברר שגם הוא נעצר ונכלא לא מזמן. מאמצי הממשלה חובקים את המדינה כולה, פוגעים בצמיחה של המדינה ומהווים את המהלך החריף ביותר שנקטו השלטונות מאז נמחצה התנועה הדמוקרטית בטיאננמן ב-89'. הסיבה? מפתיע ככל שיישמע, הממשלה חוששת כי סין תיהפך למצרים או לתוניסיה הבאה, אם כוחות הביטחון לא יפעלו במהירות ובעוצמה.

"כמובן, הם פוחדים שאותו דבר עלול לקרות גם כאן", אמר לי ידיד סיני המקורב לשלטון. חבר משפחה של מנהיג סיני אחר ניסח זאת כך: "הם פשוט מבועתים. זאת הסיבה למהלך הזה".

פקיד ממשל אחר אמר כי בפוליטבירו הפנימו לקח בסיסי מתנועת טיאננמן: חיוני לדכא את המחאה בשלב מוקדם, לפני שתצבור תמיכה. לדבריו, מנקודת מבטה של סין, הטעות שעשו האוטוקרטים במצרים ובתוניסיה היתה שלא פעלו מוקדם יותר ובאופן נחרץ.

גם הפרנויה משחקת תפקיד. חלק מהסינים סבורים כי ארה"ב מטפחת תנועה שמנסה לחתור תחת הממשלה. צ'ן ג'יפינג, פקיד בכיר, הביע חשש זה כשהתריע באחרונה נגד "כוחות מערביים עוינים המנסים להפוך אותנו למערביים ולפלג בינינו". סין, לזמן מה, חסמה את הגישה לבלוג של השגריר האמריקאי היוצא, ג'ון הנטסמן ג'וניור.

למעשה, יש הבדלים משמעותיים בין סין לבין מצרים ותוניסיה. מנהיגי סין אולי לא פחות אוטוקרטיים מאלה שבמזה"ת ואולי לא פחות מושחתים, אך הם הרבה יותר מוכשרים. הם הובילו לשיפור עצום ברמת החיים, בחינוך, בבריאות ובתשתיות. אבל איני רוצה להקדים את המאוחר, זה יהיה נושא הטור הבא שלי.

נראה כי סיבה נוספת למהלך היא חילופי השלטון בשנה הבאה. הנשיא הו ג'ינטאו, שנראה בעיני כמנהיג האפור ביותר של המפלגה הסינית מאז הואה גופנג בסוף שנות ה-70, צפוי לפרוש מתפקידו ואת מקומו יחליף שי ג'ינפינג, סגן הנשיא הנוכחי. פקידי הממשל אמרו כי התוכנית היא שלי קקיאנג יכהן כראש הממשלה וואנג קישאן (אולי המוכשר משלושתם) כסגן ראש הממשלה.

ואולם יש לחצים פוליטיים למינויים אחרים, בין היתר, משום שהנשיא הו חלש. הפקידים הסינים פתוחים לקבל ביקורת על הו, ועל המבקרים נמנים איש הצבא והנשיא לשעבר ג'יאנג זמין. הביקורת לא ממש כוללת את המהלכים לדיכוי מורדים ("זאת סוגיה פעוטה בעיניהם", הסביר לי פקיד ממשל סיני), אלא יותר לאופן שבו הו הקפיא או דיכא רפורמות כלכליות ופוליטיות, איפשר לאינפלציה להרקיע שחקים ופגע ביחסים עם ארה"ב.

נראה כי זהו גם סדר העדיפויות הציבורי. רוב הסינים שעמם דיברתי אינם מייחסים חשיבות רבה למתנגדי הממשל; הסוגיות העיקריות בעיניהם הן אינפלציה, שחיתות ומשרות טובות יותר. יתרה מזאת, הם מרגישים חופשיים יותר בחייהם האישיים - כל עוד הם אינם קוראים תיגר בפני הממשלה, היא לרוב אינה מתערבת בענייניהם.

ולמרות זאת, המהלך מייצג קפיצה גדולה אחורה, והוא פוגעני במיוחד משני היבטים: ראשית, הממשלה עוצרת לא רק מתנגדים ונוצרים אלא גם את בני משפחותיהם ואפילו את עורכי דינם. שנית, אחרי תקופה ארוכה שבה התאכזרה המשטרה כלפי אסירים ממעמד העובדים אך בדרך כלל לא כלפי אינטלקטואלים, חזרו הרשויות להפעיל יד קשה נגד מתנגדי צווארון לבן.

לדברי עורך הדין גאו ז'ישנג, הוא הוכה וקיבל מכות חשמל משום שייצג נוצרים ומתנגדים. הוא שוחרר לתקופה קצרה בתחילת השנה שעברה, ולכאורה נעצר שוב ונעלם. בסין, "נעלם" נהפך לשם עצם.

המהלך התרחב לאינטרנט. בתי המתבגרת, שהצטרפה אלי לטיול, התלוננה שבסין "הכל חסום", והתכוונה לכך שפייסבוק ויוטיוב אסורות, הגישה לג'ימייל ולמנוע החיפוש של גוגל אינה יציבה, ואפילו שיעורי הבית שלה בגוגל מסמכים אינם נגישים.

סין היא מדינה שמגיעה לפרקה, עם כלכלה צומחת בקנה מידה חסר תקדים בהיסטוריה של העולם - ומהלך זה מחבל בהישגים אלה. לאלה מאתנו שאוהבים את סין ומאמינים בעתידה, כואב לצפות בנסיגה זאת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?