25% מהאוכלוסייה בישראל - עניים

המדיניות של שטייניץ מטפחת את העשירונים החזקים ופוגעת בחלשים

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

כמעט בכל דיון כלכלי שבו הוא משתתף, מציג שר האוצר יובל שטייניץ את חיזוק השכבות החלשות באוכלוסייה ואת הקטנת הפערים בחברה כאחד היעדים המרכזיים של הממשלה שבה הוא חבר.

בה בשעה תומך שטייניץ במדיניות של הורדת מס ההכנסה השולי ומס החברות, בקביעות ובשיטתיות, ובשמירה על מסים עקיפים (מע"מ) גבוהים - מדיניות המחזקת מעשית את העשירונים החזקים באוכלוסייה, פוגעת בשכבות החלשות, וגורמת להגדלת הפערים בחברה. התוצאה - הפערים בחברה אכן גדלים, כפי שמוכיחים הדו"חות השנתיים של הביטוח הלאומי, בנק ישראל, מכון אדוה וחוקרים באקדמיה.

דו"ח בנק ישראל ל-2010 שפורסם לאחרונה, קובע כי "באוקטובר 2009 תחולת העוני, על פי ההגדרה היחסית המקובלת, היתה 24.7% מהאוכלוסייה, שהם כ-1.77 מיליון עניים. במקביל עלו גם תחולת העוני של נפשות, לפי הגישה המוחלטת, ופער ההכנסות. תחולת העוני בקרב עובדים מאופיינת במגמת עלייה לאורך העשור האחרון והיא גבוהה מאוד בהשוואה למדינות ה-OECD. אי-השיוויון בישראל גבוה ביחס למדינות OECD וביחס לעבר".

בנק ישראל קובע כי "כשני-שלישים מהעניים חיים במשקי בית שיש בהם לפחות מפרנס אחד", וכן כי "במקביל לעלייה בממדי העוני אנו עדים בעשור האחרון להתרחבות ניכרת של אי-השוויון בהתחלקות ההכנסות. המדדים מצביעים על עליית האי-השוויון, המבטאת הן שיפור במצבן של השכבות העליונות והן הרעה במצבן של השכבות הנמוכות".

לפי נתוני בנק ישראל, שפורסמו באחרונה, ההכנסה החודשית הממוצעת לנפש בחמישון התחתון בקרב השכירים היתה 801 שקל ברוטו בלבד ב-2008, בעוד שההכנסה החודשית הממוצעת בחמישון השני הגיעה ל-2,095 שקל בחמישון השלישי; 3,507 שקל בחמישון הרביעי; 5,586 שקל ובחמישון החמישי; ובעליון ל-13,087 שקל. שכר החמישונים הרביעי והחמישי באוכלוסיית העצמאים גבוה בהרבה.

דו"ח של אדוה קובע, בהתבסס על נתוני מינהל הכנסות המדינה, כי המאיון העליון, שכירים ועצמאים, ריכז ב-2009 12.8% מההכנסות במדינה. מנגד, שכירים המשתכרים עד שני-שלישים מהשכר החציוני היו ב-2009 25.9% מכלל השכירים במשק, וחלקם בעוגת ההכנסות היה 7.7%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"