החסם האמיתי בפני תעסוקת חרדים - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

החסם האמיתי בפני תעסוקת חרדים

הבעיה היא היעדר מקומות עבודה בכלל, ובמיוחד כאלה המתאימים לחרדים

139תגובות

באחרונה אירגנה עיריית ירושלים יריד תעסוקה שנועד לסייע לאוכלוסייה החרדית להשתלב בעבודה. ספק רב אם מארגני הכנס שיערו מה תהיה מידת היענות החרדים לפרסומים: בבוקרו של הכנס גדשו את אולמות בנייני האומה 2,500 נשים חרדיות, ואחר הצהריים הגיעו 1,500 גברים חרדים.

המספרים האלה הם בבחינת סטירת לחי למומחים הטוענים כי בשנים האחרונות לא חל שינוי בהתייחסות האוכלוסייה החרדית והנהגתה ליציאה לעבודה. הנתונים בשטח מצביעים כי ההפך הוא הנכון, וכי השינוי וההתקדמות בשיעורי התעסוקה של החרדים תואמים את תוכנית הממשלה והערכותיה.

בעשור האחרון מוצגות שתי גישות מנוגדות לגבי אופי החסמים המונעים את השתלבות החרדים בשוק העבודה: הגישה השלטת מייחסת זאת לחוסר התאמה בין מאפייני ההשכלה וההכשרה של האוכלוסייה החרדית למשרות שאותן מבקשים המעסיקים לאייש. הקושי בגישה זו הוא שהיא מניחה שאין מחסור במעסיקים המוכנים להציע לחרדים מקומות עבודה שהותאמו להשקפת עולמם - אם כמובן ירכשו השכלה, הכשרה ומיומנויות מתאימים.

הגישה האחרת גורסת כי הבעיה היא היעדר מקומות עבודה בכלל, ובמיוחד כאלה המתאימים לחרדים. גישה זו מכבדת את רצונה ואת העדפותיה של האוכלוסייה החרדית ומכירה בקיומה של מציאות שבה עסקים אינם מספקים הזדמנות הוגנת לחרדים. למצב זה אין פתרון מהיר או פשוט. גישת הטיפול בחסמי ההיצע מניחה באופן מובלע כי בסופו של דבר, החרדים יתרצו או "יישברו" ובלית ברירה ישתלבו במקומות עבודה חילוניים שאינם מתאימים להם.

הכנס הנזכר לעיל יכול להבהיר היכן מתמקדים חסמי התעסוקה של חרדים. לו ערכנו כנסים נוספים ברחבי הארץ, היה מספרם הכולל של המשתתפים מגיע כנראה לכ-25 אלף. זאת ועוד, מארגני הכנס עשו מאמצים לגייס מעסיקים, ואלה הציעו כ-500 משרות בירושלים - שהן שוות ערך לכ-5,000 משרות במונחים כלל ארציים.

מכאן, שבממוצע על משרה מתאימה שמעסיקים יציעו לציבור זה יתחרו חמישה מועמדים חרדים. כמו כן, עיון במאפייני המשרות מגלה שרבות מהן מיועדות לעובדים שמאפייני השכלתם והכשרתם נמוכים יחסית והן אינן מתאימות למרבית החרדים, דבר המחריף עוד יותר את המחסור במקומות עבודה מתאימים.

התפישה הממקדת את המאמץ להרחבת השתתפות חרדים בשוק העבודה במשתני השכלה והכשרה חייבת לעבור בחינה מחודשת במטרה לקבוע את התמהיל המיטבי שיביא לפריצת דרך. ראוי שבחינה זו תיעשה לא רק על ידי כלכלנים אלא גם על ידי מומחים בתחומי הסוציולוגיה, האנתרופולוגיה והעבודה הסוציאלית, שאם לא כן נמשיך להחטיא את הבנת המהות האמיתית של החסמים.

פפרמן הוא מנהל מינהל מחקר וכלכלה במשרד התמ"ת, ומלחי הוא חוקר ויועץ לנושא תעסוקת חרדים למינהל מחקר וכלכלהתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות